Після суспільного резонансу НКРЕКП не наважилася прийняти дискримінаційну норму для "зеленої" енергетики

6 січня, 15:33

Инна Бабур Инна Бабур

"Переносимо на наступне засідання", – сказав голова НКРЕКП Валерій Тарасюк

Національна комісія, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), перенесла ухвалення рішення про розподіл ДП "Гарантований покупець" отриманих від НЕК "Укренерго" коштів у рамках кредитів держбанків на погашення заборгованості 2020 року перед електрогенерацією, зокрема станціями зеленої генерації. Як передає Інтерфакс-Україна, відповідне рішення прийнято на засіданні регулятора у середу, пише "Znaj.ua".

Реклама

"Переносимо на наступне засідання", - сказав голова НКРЕКП Валерій Тарасюк, аргументувавши це необхідністю подальшого обговорення проєкту.

Він також додав, що запланована до прийняття постанова перебувала у відкритому доступі для громадського обговорення всього 1 день, разом з тим за законодавством на це має бути виділено 3 робочих дні.

Згідно із проєктом рішення, оновленим пізно ввечері у вівторок, ДП "Гарантований покупець" пропонувалося кошти, отримані від ПрАТ НЕК "Укренерго" у рамках кредиту, наданого АТ "Ощадбанк", АБ "Укргазбанк" і АТ "Укрексімбанк", направити на погашення заборгованості, накопиченої у 2020 році перед виробниками електроенергії, крім заборгованості перед виробниками ресурсу з альтернативних джерел.

Напередодні засідання НКРЕКП ряд бізнес-спільнот, асоціацій ВДЕ виступили категорично проти пропонованого рішення, наполягаючи на погашенні за рахунок цих коштів 40% боргів перед ВДЕ до 1 серпня в сумі близько 9 млрд грн.

Реклама

У самому засіданні НКРЕКП взяли участь ряд народних депутатів і представників інвесторів у ВДЕ, які закликали комісію утриматися від прийняття рішення, що завдає, на їхню думку, шкоди інвестиційному клімату України і ставить під загрозу розвиток відновлюваної енергетики.

Як повідомлялося, уряд у грудні 2020 року затвердив державні гарантії для держкомпанії "Укренерго" на суму 11,3 млрд грн з метою залучення кредитів від трьох державних банків для виплати боргів перед ДП "Гарантований покупець", а воно, відповідно, перед виробниками "зеленої" енергії.

В тренді
Ринок пального: чи буде подальше подорожчання бензину

Інвестори в зелену енергетику припустили, що держава планувала виконати свої зобов'язання і своєчасно погасити 40% "старого" боргу (9 млрд грн) до кінця 2020 року.

При цьому 31 грудня 2020 року НКРЕКП намагалася затвердити постанову, в якій би заборонялося ДП "Гарантований покупець" використовувати перераховані від "Укренерго" кошти для погашення "старого" боргу перед виробниками електричної енергії з відновлюваних джерел. Прийняти таке рішення планувалося 6 січня.

На думку асоціацій ВДЕ, схвалення НКРЕКП такого або подібного формулювання усуне єдине поки доступне джерело для погашення "старого" боргу ДП "Гарантований покупець" перед виробниками електричної енергії з відновлюваних джерел енергії і стане підтвердженням повної неспроможності КМУ і НКРЕКП виконати умови і зобов'язання згідно із меморандумом про взаєморозуміння, підписаним у червні 2020 року.

Реклама

Нагадаємо, зрушень в оплаті накопиченого до 1 серпня боргу (22,4 млрд грн) не спостерігається. За даними із судових реєстрів, вже більше 50 компаній, які інвестували у будівництво об'єктів відновлюваної енергетики, подали позови до ДП "Гарантований покупець", щоб відсудити невиплачені кошти за вироблену електроенергію. Загальна сума позовних заяв перевищує 1 млрд грн. Перші суди інвестори вже почали вигравати. На думку НБУ, криза неплатежів держави за вироблену "зелену" електроенергію в країні є однією з основних причин падіння економіки України у 2020 році, оскільки рівень інвестицій в країну значно зменшився.

23 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль дав доручення в.о. міністра енергетики Юрію Вітренко на початку січня 2021 представити план міністерства щодо виходу "зеленої" енергетики із боргової кризи.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти