Перші підсумки карантину: наслідки і надія для української економіки

21 травня 2020 7:30

Олександра Романюк Олександра Романюк

В Україні оприлюднили статистичні дані за березень і деякі – за квітень

Україна живе в умовах карантину вже понад два місяці. І, якщо раніше можна було тільки робити прогнози про вплив пандемії на економіку, то зараз вже почала з'являтися перша офіційна статистика. І, хоча ці цифри підраховуються з деяким запізненням, вони дозволяють зрозуміти, що відбувається з українською економікою в останні місяці і наскільки серйозне її падіння.

Реклама

Днями Укрстат опублікував попередні дані про зміні ВВП за перший квартал 2020 року. Цей показник вже виявився нижчим за нуль, тобто економіка сповільнилася. У порівнянні з IV кварталом 2019 року, зниження склало 0,8%, а в порівнянні з I кварталом минулого року, тобто за рік, – 1,5%. І ці дані включали тільки один неповний місяць карантину – березень (обмеження було введено 12 березня).

/ Фото: Укрстат

Нагадаємо, за прогнозом Міжнародного валютного фонду, в цілому за 2020 рік ВВП України може знизитися на 7,7%. У той же час в Україні вважають, що падіння складе всього близько 4%за рік. Наскільки виправдаються ці прогнози?

Реклама

Інші дані Укрстату говорять про те, що ситуація в економіці не так вже й плачевна, і дозволяють сподіватися, що в міру виходу з карантину економіка оживатиме.

Так, кількість штатних співробітників (Укрстат вважає тих, хто впродовж місяця відпрацював більше половини робочого часу) принаймні в березні не тільки не скоротилася, але навіть зросла, хоча в попередні періоди знижувалася. Наприклад, в грудні 2018 року в Україні налічувалося 7 млн 334 тис. штатних співробітників, в березні 2019-го – 7 млн 294 тис., в грудні 2019-го – 7 млн 048 тис. А в березні 2020-го кількість штатних працівників зросла до 7 млн 061 тис. осіб.

Втім, одночасно збільшилася і кількість тих, хто отримує зарплату в межах мінімальної: якщо рік тому, в березні 2019-го, таких налічувалося 6,9%, то тепер – 9,6%. Хоча середня зарплата за березень в цілому зросла на 5,5% (до 11 446 грн).

Також виявилося, що в перший місяць карантину заборгованість по зарплаті не тільки не збільшилася, а, навпаки, зменшилася (за березень – на 1,8%). Даних за квітень Укрстат поки не публікував.

Не сталося і масового закриття бізнесу, всупереч очікуванням. Кількість юридичних осіб в Україні в березні, за даними Укрстату, продовжувала зростати, в тому числі за рахунок зростання числа ТОВ, фермерських господарств та кооперативів. Хоча кількість приватних підприємств трохи знизилася.

Реклама

Дані: Укрстат

Дані: Укрстат / Фото: Укрстат

Споживачів явно порадує досить помірна інфляція. Так, в квітні ціни на споживчому ринку зросли в середньому всього на 0,8%, а з початку року – на 1,5%. Хоча для економіки занадто низька інфляція – не дуже добре, це не дозволяє їй розвиватися.

Здавалося б, наслідки пандемії і карантину поки не настільки руйнівні, як можна було б очікувати. Однак очікування бізнесу на найближчі місяці тривожні.

Зокрема, в роздрібній торгівлі більшість респондентів (55%) прогнозують подальше скорочення попиту і обсягів продажів (59%). Однак 75% компаній не вважає, що доведеться скорочувати кількість працівників.

Реклама

Понад половину представників сфери послуг, за даними Укрстату, також очікують в найближчі три місяці зниження попиту в своїй сфері і, відповідно, зниження своїх доходів. Однак 67% опитаних також заявили, що не планують скорочувати кількість співробітників, а 75% спрогнозували, що ціни на послуги не будуть підвищуватися.

Подібна ситуація і в промисловості: тут очікують зниження обсягу капітальних інвестицій та обсягу виробництва, проте сподіваються обійтися без звільнень. А ось в сільському господарстві більше половини опитаних респондентів не очікують в найближчі 3 місяці ні зменшення обсягів виробництва, ні підвищення цін. Більше того, вважають, що потреба в робочих руках в галузі найближчим часом збільшиться.

Економічний експерт, голова Національної ради економічного розвитку Олексій Дорошенко вважає, що дані за березень не повною мірою відображають ступінь економічних змін, викликаних епідемією коронавірусу.

"Навіть ті дані, які Укрстат збирає оперативно, виходять із затримкою щонайменше місяць. Тому дані щодо нинішньої ситуації ми побачимо вже в повному обсязі десь до середини літа. Хоча європейська або американська статистика нерідко ще більш "довгограюча", отже ми в цьому не унікальні", – говорить Олексій Дорошенко.

За оцінками експерта, на сьогодні глибина падіння економіки може становити вже близько 6%.

З 12 травня уряд України запровадив перший етап ослаблення карантинних обмежень. Чи можна вважати, що основні проблеми бізнесу позаду і тепер ситуація почне налагоджуватися?

Представники бізнесу висловлюють надію на швидке відновлення.

"Я впевнений, що з ослабленням обмежень більшість бізнесів дуже швидко відновлять свої обіги, а деякі – навіть наростять їх. Люди повернуться в робочі процеси, в нормальне життя, при цьому отримавши новий досвід і усвідомивши реальні життєві пріоритети. Адже економіка країни – живий і багато в чому саморегулюючий механізм. Карантин, як будь-яка криза, дав ще одну можливість підприємцям чітко побачити свої сильні і слабкі сторони. У багатьох вимушена пауза стала стимулом для розробки нових ідей і напрямів діяльності. Та й наше населення, переживаючи карантин, переосмислило вічні цінності: саморозвиток, сім'я, найближчий саморозвиток", – говорить член Української ради бізнесу, учасник платформи "Бізнес-100" Денис Парамонов.

У той же час Олексій Дорошенко вважає, що відновлення навряд чи буде швидким і почнеться прямо зараз.

"Що стосується пожвавлення економіки – то це дуже відносно. Багато бізнесів дійсно відкрилися. Але повноцінно працювати вони не можуть. Наприклад, у нас вже дозволили відкрити літні майданчики кав'ярень і ресторанів. Але зараз така погода, що люди не хочуть сидіти на літніх майданчиках. Тому більшість літніх майданчиків як і раніше не працюють, хоча їм дозволено. Або, скажімо, я приїхав на роботу в офіс, але компанії-партнери ще не працюють. В інших сферах (наприклад, в будівництві) припинено багато інвестиційних програм, тобто грошей немає. І, навіть якщо співробітники цих компаній можуть вийти на роботу, в цьому немає сенсу, тому вони продовжують сидіти по домівках. Плюс для багатьох залишається невирішеним питання підвезення співробітників. Тобто це ланцюгова реакція, і те, що якийсь бізнес відкрився, ще не означає, що він почне заробляти. Одні обмеження знімають, але інші все рано будуть. А це значить, що ми не побачимо повноцінного запуску бізнесу найближчим часом", – вважає Олексій Дорошенко.

Пожвавити економіку і швидко вивести її з рецесії, на думку експерта, може тільки щедре кредитування.

"Я зараз бачу єдиний спосіб, як можна уникнути багаторічної рецесії: це кредитування. Про нього багато говорять, але його ніхто не бачив. Якщо в економіку не влити мінімум 50 млрд грн, в найближчі 2-3 роки буде мало хорошого. Ми за ВВП на душу населення до цих пір не досягли рівня 2013 року. Повинні були вийти на цей рівень в 2022 році, але, з урахуванням нинішньої кризи, я думаю, плани відсунуться ще мінімум на пару років", – каже він.

Крім того, експерт вважає, що на час виходу з кризи варто було б перейти на погодинну оплату праці і ввести робочі суботи. Однак для цього необхідно вносити зміни до трудового законодавства, а уряд, на думку Олексія Дорошенка, поки не готовий піти на такий крок.


Що робиться для підтримки бізнесу в Україні та в інших країнах, дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Адаптивний карантин в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти