Чому загальмувала інфляція: НБУ розповів про зростання цін в Україні

12 травня 2017, 10:43

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Нацбанк очікував зниження темпів зростання споживчих цін в квітні

У квітні інфляція в Україні сповільнилася і склала 12,2% в річному численні (15,1% г/р у березні). У місячному численні зростання індексу споживчих цін склав 0,9%.

Реклама

"Стрімке уповільнення річної інфляції в квітні було очікуваним і сталося насамперед внаслідок вичерпання впливу ряду адміністративних чинників. Зокрема, в квітні 2016 року сталося суттєве зростання тарифів на природний газ, що вплинуло на базу порівняння поточного року", – пояснили офіційну статистику в національно банку України (НБУ).

Реклама

Фактична інфляція в річному вимірі виявилася трохи нижчою за прогноз Національного банку, який передбачав уповільнення зростання споживчої інфляції до 9,1% на кінець 2017 року.

НБУ пояснює це перш за все більш слабким, ніж очікувалося, тиском фундаментальних факторів:

базова інфляція залишилася незмінною – 6,3% г/р (в місячному вимірі склала 0,6%), тоді як очікувалося її незначне прискорення.

Ціни на деякі товари залишилися нижчими за торішні.

"Вплив зазначених факторів реалізувався, зумовивши прискорення зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки та цін на послуги. Однак їхню дію було компенсовано іншими факторами. Так, завдяки подальшому посиленню гривні і поліпшенню інфляційних очікувань, в квітні зростання цін на одяг і взуття виявився нижче, ніж очікувалося. Крім того, продовжило сповільнюватися зростання цін на домашній текстиль, побутову техніку, посуд, фармацевтичну продукцію, а ціни на деякі товари залишилися нижчими за торішні (аудіо- і відеотехніка, ноутбуки, мобільні телефони)", – відзначили в НБУ.

Зростання цін на сирі продовольчі товари прискорився до 10% г/р у квітні (2% м/м).

Реклама

"Таке прискорення було очікуваним і сталося, зокрема, через низьку базу порівняння (в минулому році ціни на сирі продукти харчування знижувалися внаслідок торгових та транзитних обмежень з боку РФ не тільки для українських, а й для турецьких товарів). Менша пропозиція овочів і фруктів в порівнянні з минулим роком, в тому числі за рахунок активізації експорту і скорочення імпорту, зумовило уповільнення падіння цін на овочі та відновлення зростання цін на фрукти. Крім того, прискорилося зростання цін на м'ясо і сире молоко внаслідок збільшення виробничих витрат та інтенсивного експорту. У той же час, в квітні продовжилося зниження цін на яйця в порівнянні з попереднім місяцем, а в річному вимірі їхнє зростання сповільнилося на тлі збереження часткових обмежень на експорт продукції птахівництва", – уточнили в НБУ.

Зростання цін і тарифів, що регулюються адміністративно, сповільнилося до 25,7% г/р (1,2% м/м) через вичерпання низької бази порівняння.

Зростання цін на тютюнові вироби теж трохи сповільнилося.

"Не звертаючи увагу на чергове підвищення акцизів з 1 квітня на окремі види алкогольних напоїв, ціни на цю продукцію дещо уповільнили зростання. Зростання цін на тютюнові вироби теж трохи сповільнилося через вичерпання ефекту сприятливої бази порівняння. В той же час в квітні прискорилося подорожчання поштових послуг як і в попередні місяці, вагомим чинником прискорення адміністративно регульованих цін стало підвищення плати за проїзд в автодорожньому пасажирському транспорті внаслідок зростання собівартості послуг, що надаються", – відзначають у Нацбанку.

Ціни на паливо в цілому сповільнили зростання до 21,3% г/р (1,2% м/м) не дивлячись на прискорення зростання цін на скраплений газ через перебої поставок з РФ.

У Нацбанку резюмують, що поточна динаміка споживчої інфляції підтверджує досяжність інфляційної мети за результатами 2017 року.

Реклама

Нагадаємо, НБУ прогнозує в поточному році інфляцію в діапазоні 8% ± 2 п. п.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти