Пенсії, лікарняні, ціни на паливо: що змінилося за тиждень

7 березня 2020, 12:25

Олексій Росовецький Олексій Росовецький

Який економічний курс варто чекати від нового уряду

Чому відклали до осені індексацію пенсій і який вплив коронавірус чинить на українську економіку – читайте ТОП-5 економічних новин тижня, що минає, в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Яким буде економічний курс нового Кабінету міністрів

Реклама

Новий Кабмін не змінить економічний курс країни. Про це розповів економічний експерт Олексій Кущ в статті " Зміна Кабміну: що буде з економікою і курсом валют".

" Змін з економічного курсу не буде, тому що немає самого економічного курсу. На мій погляд, уряд, який йде у відставку, працював за принципом "що бачу, те співаю", – вважає експерт.

Олексій Кущ зазначає, що колишній уряд не сформував жодних довгострокових стратегічних планів.

" Кількісні показники з урядової програми не відповідають на запитання, хто і за які гроші е все робитиме. Тому що якщо за бюджетні гроші – це не економічна програма, це програма витрачання бюджетних коштів", – говорить Кущ.

Він підкреслює, що в Україні все ще не домінує дискурс про стратегію розвитку країни.

" Небезпека нинішнього переформатування – в тому, що, на жаль, триває дискурс про персоналії, але не дискурс про стратегію. А те, що розмов про стратегію немає, говорить про те, що, залучаючи цих людей в уряд, їм від початку не ставлять завдання розробити стратегію", – вважає економіст.

Раніше сайт "Сьогодні" писав про те, що президент Володимир Зеленський від нового уряду чекає швидких результатів. Призначений 4 березня Кабінет міністрів на чолі з прем'єром Денисом Шмигалем має приблизно півроку, щоб довести свою спроможність.

Підвищення пенсій відклали до осені

Реклама

Запланована минулим урядом на березень індексація українських пенсій тепер перенесена на вересень. Як пояснили опитані сайтом "Сегодня" експерти, таке рішення чинного Кабміну пов'язане, передусім, з невиконанням планів за доходами державного бюджету.

"Можна припустити, що достатньої кількості грошей для індексації пенсій за встановленою формулою в бюджеті просто немає. Бюджет Пенсійного фонду України на поточний рік становив 448,6 млрд грн, з яких 146,8 млрд повинно бути покрито з державної скарбниці. Судячи з усього, Кабмін до останнього сподівався знайти гроші на збільшення виплат, інакше пояснити настільки запізнілу реакцію з боку [Олексія] Гончарука неможливо. Якби у чиновників спочатку був план з реформування системи, то вони б поділилися ним заздалегідь, щоб не допустити настільки емоційної реакції населення. А проводити індексацію пізніше вересня було б політичним самогубством через місцеві вибори, які, як очікується, пройдуть в жовтні", – розповів аналітик TeleTrade Сергій Родлер.

Детальніше про перенесення підвищення пенсій читайте на сайті "Сьогодні" в спеціальному матеріалі "Індексація пенсій по-новому: коли додадуть і скільки".

В Україні з'являться електронні лікарняні

Уряд прийняв постанову про впровадження електронних лікарняних. Про це в Facebook повідомив тепер уже колишній міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет.

"Повинні запуститися вже в квітні з простим рішенням, а вже влітку інтегруватися з eHealth і медичними інформаційними системами", – написав він.

За його словами, замість того, щоб виписувати "лікарняні листи" на паперових бланках, лікарі це робитимуть через простий веб-інтерфейс з використанням цифрового підпису. Чиновник зазначив, що навколо лікарняних відбувається багато шахрайства, бізнес і держава витрачають на фейкові лікарняні мільярди гривень на рік.

Реклама

"Тепер, коли вони будуть в електронній формі, підробляти їх без участі лікаря буде неможливо. А лікарям виписувати фейковий лікарняні буде складніше, тому що тепер все автоматично фіксується і аналізується в єдиній електронній системі", – написав Дубілет.

Експерти прогнозують швидке зростання на паливо: якими будуть ціни

Падіння цін на автогаз продовжує бити рекорди. І це при тому, що розгорається новий паливний скандал в Україні, адже водіїв майже що змушують встановлювати ГБО нелегально. І заступник директора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев, і директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн кажуть, що невелике зниження цін на бензин викликано стабільним здешевленням конкуруючого палива – автогазу.

Рябцев нагадав: традиційно склалося на ринку співвідношення цін між газом і бензином становить до 50%, тобто газ вполовину дешевше. Що дає суттєву економію при їзді на газі навіть з урахуванням вищої витрати порівняно з бензином (на 12-20% залежно від конструкції ГБО).

"Зараз співвідношення знизилося до 42%, тому для збільшення продажів бензину трейдери почали хоч трохи знижувати його вартість, тим більше, що з настанням тепла використання газу традиційно підвищується", – пояснив Геннадій Рябцев.

Падіння цін на газ експерти пояснюють профіцитом цього палива. Найімовірніше, трейдери закупили і законтрактували цього палива про запас, побоюючись його подорожчання через можливого введення Україною загороджувальних мит, чого поки не сталося. Тепер йдуть поставки за новими контрактами і потрібно звільняти ємності для зберігання, тому фактично виходять роздрібні "розпродажу" в нуль або навіть дешевше закупівлі.

А от зниження цін на дизельне паливо на 11-27 коп./л в трьох областях Сергій Куюн пов'язує з особливостями регіональних ринків.

"Можливо, якась мережа, що має багато АЗС в цих регіонах, зменшила ціни і це відразу позначилося на загальній картині, – уточнив Сергій Куюн. – Поки немає передумов для значного зниження вартості дизпалива".

Реклама

За бензиновому ринку прогнози експертів однакові: і Геннадій Рябцев, і Сергій Куюн впевнені, що за тиждень цінники на стелах кардинально не зміняться. А ось щодо дизельного палива ситуація невизначена.

"Наші аналітики розрахували баланс ринку і вийшло, що "дизеля" в березні повинно вистачити, що називається, впритул, з урахуванням того, що продажі йтимуть "з коліс", тобто про жодні запаси не йдеться, – говорить Куюн. – Тому найближчого тижня ціни на ДП залишаться стабільними, а далі все залежатиме від його споживання аграріями, від того, коли вони почнуть посівну. з іншого боку, падіння цін і попиту на світовому ринку через тривале поширення коронавірусу можуть виступити амортизатором можливого підвищення оптових цін".

Стосовно ринку скрапленого газу, то Геннадій Рябцев не виключає: ціни можуть ще знизитися, але вже менше, ніж минулого тижня, оскільки цінове дно не тільки досягнуто, але і пробито.

Як коронавірус позначиться на економіці України

Українська економіка не відразу відчує наслідки поширення коронавірусу. Про це розповів заступник голови Національного банку України (НБУ) Дмитро Сологуб в інтерв'ю сайту "Сьогодні".

"З огляду на, що Китай – це велика економіка і для нас важливий торговий партнер як з експорту, так і імпорту, безумовно, ми ці речі аналізуємо. <...> Ми бачимо перші сигнали того, що китайська економіка сповільнюється. І це впливає на економіку торгових партнерів Китаю. Але Україна, найімовірніше, виявиться не в першій групі впливу. У першій групі впливу – ті країни, які сильно вбудовані в виробничий ланцюжок Китаю. У нас, звичайно, близько третини експорту руди йде до Китаю, тобто ми теж залежимо від китайської промисловості. Але майже 50% нашого експорту – це харчова продукція в різних її компонентах. А цей сегмент страждає все-таки менше. Там можуть бути логістичні проблеми, але не більше", – пояснив Сологуб.

Він також уточнив, що поки що коронавірус не чинить негативного впливу на українську економіку.

"Поки ми бачимо, що ефект падіння цін на наш імпорт (передусім на нафту і газ) значно переважує ефект падіння цін нашого експорту (тих же чорних металів і руди). Тобто поки значних негативних тенденцій через коронавірус ми не бачимо , – сказав Сологуб.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти