Паралельні світи: кого не торкнувся карантин

28 квітня 2020, 07:43

Олександра Романюк Олександра Романюк

"Віртуальний" світ відчуває кризу набагато менше, ніж реальний. Як буде далі?

Коронавірус і оголошений в зв'язку з пандемією карантин чітко розмежували суспільство на два паралельні світи. Перший пов'язаний з інтернетом і цифровими технологіями, його умовно можна назвати "віртуальним". Відповідно, другий світ – офлайновий, "реальний". Жителі "віртуального" світу – ті, чия робота і дозвілля пов'язані з комп'ютерами та інтернетом. Вони звикли працювати, купувати або продавати через інтернет, проводити платежі через мобільні додатки, спілкуватися, розважатися – теж онлайн. Вони і зараз, під час карантину, продовжують працювати дистанційно і отримувати зарплату. "Віртуальний" світ набагато менше торкнулися обмеження, накладені карантином. Там, як і раніше, можна вибрати і купити речі в інтернет-магазинах, подивитися кіно, відвідати лекцію, поспілкуватися з друзями і т.д.

Реклама

В "реальному" світі все не так. Непродовольчі магазини і кінотеатри закриті, як і виробництва. Транспорт не ходить. Ті, хто забезпечував їх роботу, звільнені або відправлені у відпустки на невизначений термін. Інші продовжують працювати, але кожен трудовий день для них – той ще челендж. Вони навчилися ходити на роботу пішки, навіть якщо дорога займає більше години. Вони звикають до маски на обличчі і соціальної дистанції на вулиці. Робота медиків, кур'єрів, продавців і представників багатьох інших "контактних" професій, яка ще вчора здавалася рутинною і буденністю, сьогодні в прямому сенсі слова становить ризик для здоров'я і життя. Але переміститися в "віртуальний" світ ці люди не вміють або не можуть. Далеко не у всіх є комп'ютери і навички роботи з ними. Та й замовлені в інтернет-магазині речі повинні упакувати, відправити, привезти працівники, які фізично присутні на місці. Як і вирощувати урожай, ліквідувати аварії, виробляти ті ж комп'ютери і т.п.

"Є світ красивий: світ Нетфлікса, інтернету, безготівкових розрахунків, доставки. І в цьому світі все більш-менш добре працюватиме. І є світ реальний, фізичний. Ви хочете справжні гроші потримати в руках – переплачуйте. Ви хочете справжнє золото – переплачуйте. Ви хочете справжню роботу, фізичну, – переплачуйте. Ви хочете вийти до парку – доведіть, що ви не хворі, і що у вас є гостра необхідність вийти погуляти", – так описав розкол світу на "реальний" і "віртуальний" в одному зі своїх відео на каналі Hugs'Fund економіст Ерік Найман.

І все ж карантин змусив багатьох переміститися з "реального" світу до "віртуального". Так, багато магазинів, які змушені закритися, створили простенькі вебсторінки або групи в соцмережах. Навіть торговці з закритих ринків контактують з покупцями через Viber або інші месенджери. Так само, через інтернет, тримають зв'язок з клієнтами кафе і ресторани, перукарі та ремонтники. По інтернету зараз проводяться тренування. По інтернету вчаться школярі і студенти, зустрічаючись з учителями в Zoom, виконуючи контрольні в Google Classroom, розповідаючи вивчені вірші на відео і відправляючи їх вчителям по Viber, щоб отримати оцінку в електронному щоденнику. Навіть вчителі музики і репетитори з математики примудряються проводити уроки по Skype або через Zoom.

Зараз це все зрозуміло і можна пояснити. А що буде після карантину? Чи повернуться "вимушені переселенці" з віртуального світу назад в оффлайн? Як зміниться рівень оплати праці в кожному з цих двох "вимірів"?

Карантин зіграв роль "чарівного поштовху"

Реклама

Експерти визнають: перехід до віртуалізації багатьох процесів в період карантину прискорився.

"Рух у бік віртуалізації багатьох процесів, починаючи від розваг і закінчуючи фінансовими розрахунками, – це загально цивілізаційний тренд, і він розвиватиметься і в Україні. У нас останніми роками і так фіксувалися дуже динамічні цифри зростання інтернет-торгівлі, наприклад. Причому не тільки побутовою технікою, як прийнято говорити, а й продуктами харчування, і іншими категоріями товарів. Але карантин, вірусна загроза прискорила ці еволюційні процеси. Стала тим чарівним поштовхом, який підштовхнув до тих змін, які давно вже повинні були відбуватися", – говорить економіст, президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило.

Причому, за словами експерта, "завдяки" карантину в Україні скорочуватиметься цифровий розрив, тобто різниця між доступністю цифрових технологій в різних групах і прошарках суспільства.

"Цифровий розрив, по-перше, скоротиться, а по-друге, зміститься. Досі інтернетом користувалися більше люди молодого віку, менше – люди похилого віку. Більше – люди, які живуть в містах, і менше – ті, хто живе в сільській місцевості. Зараз це змінюватиметься. Люди більш похилого віку, які зараз повинні перебувати на самоізоляції, постараються організувати (або хтось їм постарається організувати) віртуальне спілкування, віртуальні грошові операції. Те ж саме відбуватиметься і серед жителів сільської місцевості. Необхідність цього назріла вже давно, потрібно було тільки показати і підштовхнути. Фактично зараз і відбувається поштовх. Однак дуже важливо, щоб відповідні зрушення були ще й з боку держави, з боку місцевих громад. Допомогти, психологічно підтримати, запропонувати потрібні продукти відповідної якості і т.д. Тут поки є проблеми", – каже Ярослав Жаліло.

Без оффлайна не обійтися

Експерти підкреслюють: переселитися повністю в віртуальний світ людству не вдасться. Адже всі матеріальні цінності – речі, продукти, техніка – створюються фізичною працею реальних людей.

"Матеріальні цінності створюють в реальному світі, а не у віртуальному. Тому, щоб хтось зміг замовити їжу по інтернету, інший хтось повинен її приготувати. Щоб хтось зміг купити одяг в інтернет-магазині, інший хтось повинен її пошити. Тобто реальний світ з його матеріальними активами, з матеріальним виробництвом нікуди не дінеться", – говорить економічний експерт-аналітик Борис Кушнірук.

На думку експерта, навіть покупки після карантину, як і раніше, більше робитимуться оффлайн.

"Звичайно, відсоток онлайн-платежів збільшиться. Але зараз їх частка від загального обсягу товарообігу становить всього 3%", – уточнює Борис Кушнірук.

Однак до колишнього співвідношення цих двох сторін, "віртуальної" і "реальної", після закінчення карантину світ вже не повернеться.

"Звичайно, цифровізація триватиме. І назад, до тих рівнів не віртуального взаємодії, що були раніше, ми вже не повернемося. Але потрібно розуміти, що в віртуальну сферу можна перевести тільки дуже обмежену частину послуг, що надаються. І практично неможливо перевести виробництво товарів. Можна, напевно, наприклад, через 3D-принтери або подібні технології зробити певні товари, але я не думаю, що в доступному для огляду майбутньому можна повністю віртуалізувати виробництво банальних речей, які необхідні в повсякденному житті. Тому, звичайно, сегмент дистанційної зайнятості розвиватиметься, але він технологічно і об'єктивно обмежений", – каже Ярослав Жаліло.

Чи переміститься навчання в онлайн

Реклама

Володимир Співаковський, засновник київського ліцею "Гранд", звернув увагу, що питання "Що робити з освітою" наразі вийшло на друге місце в світі після коронавірусу. Карантин змусив систему освіти радикально переглянути форми і методи навчання. Виявилося, що для отримання знань зовсім не обов'язково ходити (в прямому сенсі слова) до школи або до вишу. Звичайно, поки не відомо, наскільки ефективним виявиться дистанційне навчання. Заміри і аналіз проводитимуться потім. Хоча, схоже, в те, що подібні форми навчання будуть ефективними, не вірять навіть в Міносвіти. Принаймні, в рекомендаційному листі міністерство радило школам на початку наступного навчального року приділити більше часу повторенню тієї частини навчальної програми, яку учні освоювали в період карантину дистанційно.

Але якими б не були остаточні висновки, карантин дав зрозуміти: дистанційне навчання можливо, і не тільки на курсах і лекціях "за інтересами", але і в школах, а також на багатьох спеціальностях у ВНЗ. Звичайно, з цим пов'язано багато проблем. У тому числі й через цифровий розрив, про який говорилося вище. Однак навіть педагоги визнають: розраховувати на те, що після зняття обмежень все повернеться на круги своя, не варто.

/ Фото: Facebook

"І раніше була практика дистанційних лекцій. Можна було підписатися на цикл онлайн-лекцій, можна було навіть отримувати якісь подоби дипломів. Зрозуміло, що популярність подібних дистанційних інструментів зростатиме. Це ж стосується і шкільного викладання. Але справа в тому, що будь-яка освіта – і шкільна, і передусім професійна – вимагає особистого контакту, індивідуального підходу. Якщо ми говоримо про школу, то це не тільки нові знання з предметів, це ще і навчання комунікації, самопрезентації. Це те, що можна досягти тільки шляхом особистої присутності. Тому я не думаю, що традиційні види освіти відімруть. Може, просто зміниться формат. До речі, ті, хто працює у вищій освіті, кажуть, що нові діти, студенти, вже вимагають нових форматів, які ближче до ігрових форматів, до візуалізації і т.д. Я думаю, що цей тренд триватиме. Але без особистого спілкування в освіті не обійтися", – вважає Ярослав Жаліло.

Читайте також: Карантин у школах: коли діти повернуться за парти

Де більше зростуть зарплати: в віртуалі чи реалі

Реклама

Зсув межі між "віртуальним" і "реальним" світами очевидно спричинить за собою зміни в оплаті праці. Однак однозначно сказати, хто більше виграє, складно.

З одного боку, експерти кажуть, що праця в офлайні тепер повинен зрости в ціні.

"Зараз пропозиція праці більше наростатиме в віртуальній сфері і менше – у фізичній. До того ж у нас і структура кваліфікації така, що, на жаль, людей, які вміють працювати руками, стає все менше. Так що, думаю, цей сегмент, роботи "в реалі", показуватиме кращу динаміку щодо оплати праці. Крім того, потрібно розуміти, що сфери діяльності, що працюють "в віртуалі", залежні від реальних процесів. Менеджер, який займається мільйонними або мільярдними операціями в інтернеті, насправді може ними займатися і багато заробляти тільки тому, що люди в "реалі" виробляють те, чим він потім торгує. І це питання залежності, я думаю, зараз відчуватиметься ще гостріше. Тому ті, хто виробляють реальні матеріальні речі, матимуть певні конкурентні переваги. І не виключено, що вони ними користуватимуться. Я думаю, оплата динамічніше зростатиме в реальному виробництві", – каже Ярослав Жаліло.

При цьому експерт уточнює: йдеться не про те, що ті, хто "працює руками", почнуть заробляти більше, ніж ті, хто "працює головою". А про прискорене зростання зарплат в тій чи іншій професії порівняно з докарантинним часом.

У Бориса Кушнірука інша думка щодо зміни в оплаті праці.

"Якщо вводяться якісь обмеження, через які продукція стає дорожчою, то це означає, що зменшується її конкурентність. З цим ще зіткнуться багато країн. Тому я впевнений, що ми не зіткнемося з істотним зростанням оплати праці в "реальному" світі. Навпаки, я думаю, що платитимуть менше, тому що більше буде безробіття. До того ж, якщо у людей буде менше доходів, то буде менше продажів, і можна буде менше платити співробітникам", – аргументує він.

З іншого боку, надлишок пропозиції на ринку "віртуальної" праці може призвести до того, що зарплати там зростатимуть повільніше, ніж раніше.

"Багато роботодавців, причому з абсолютно різних сфер, вже сьогодні говорять, що енний відсоток працівників, виявляється, став не потрібен. Мовляв, немає їх на роботі – і гірше не стало. Збільшення сегмента дистанційної зайнятості може призвести до вивільнення значної частини людей, які вже не будуть затребувані в тих нових процесах, які будує бізнес. Умовно кажучи, збільшення частки продажів через інтернет зменшує потребу в продавцях-консультантах, і це тільки один з багатьох прикладів. Тому напруга на ринку праці цих віртуальних або квазівіртуальних видів зайнятості (тобто тих, кого можна перевести в віртуал) буде значно вище, ніж серед тих, хто залишився в фізичній реальності", – каже Ярослав Жаліло.


Яку роботу реально знайти під час карантину – дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Адаптивний карантин в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти