Падіння цін на нафту і світова криза: як вони пов'язані і що принесуть Україні

11 березня 2020, 07:55

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти передрікають проблеми на ринках щонайменше цього року

Поки українці святкували 8 Березня, світову економіку почало не на жарт штормити. І чим закінчиться ця струс, експерти поки не можуть спрогнозувати. Скандал, який викликав згодом паніку на світових фінансових ринках, розгорівся ще 6 березня. Цього дня в Відні завершилися переговори міністрів країн ОПЕК і Росії, які намагалися домовитися про обмеження видобутку нафти для стримування падіння цін, викликаного коронавірусом. Однак переговори завершилися нічим. Росія відмовилася скорочувати видобуток нафти і навіть навпаки: заявила про наміри нарощувати нафтовидобуток. У відповідь Саудівська Аравія також вирішила збільшити видобуток нафти, а крім того, стала надавати покупцям щедрі знижки на свій товар. Експерти назвали такий "обмін люб'язностями" початком цінової війни.

"Чорний понеділок" не тільки нафторинку

Реклама

Перший робочий день після зборів ОПЕК+, 9 березня, став "чорним понеділком" і для нафтовиків, і для фондових ринків у всьому світі. Нафта марки WTI торгувалася в середньому на 30% нижче, ніж минулої п'ятниці, опускаючись деколи нижче позначки в 29 доларів за барель. Нафта марки Brent впала в ціні з 45,5 до 31,3 долара за барель. Так дешево нафта не коштувала на ринках майже 30 років.

Фондові ринки відреагували миттєво. Їх і так лихоманить останнім часом через новини, пов'язаних з поширенням коронавірусу, а тут додався ще один привід "нервувати" – обвалення цін на нафту. Як результат – в понеділок впали провідні азіатські, європейські та американські індекси. Багато бірж показали найгірші результати з минулої кризи 2008 року. Торги в США були припинені на 15 хвилин – також вперше з 2008 року.

У вівторок, втім, ціни на нафту трохи підросли, а ринки заспокоїлися. Так, ціна на нафту марки WTI піднялася вище позначки в 33 долари, ціна Brent підросла майже до 37 доларів. Проте експерти прогнозують, що це тільки початок прийдешньої "нафтової війни", яка може розтягнутися не на один місяць. Наприклад, експерти агентства Bloomberg ще в день домовленості країн ОПЕК+, що не відбулася, заявили, що наступного кварталу світ може побачити, ймовірно, найнижчі ціни на нафту за останні 20 років.

Як наслідок – знижуватимуться ціни на нафтопродукти, а ті, в свою чергу, потягнуть за собою ціни і на інші товари. Адже "паливна складова" є в цінах практично на кожен товар і послугу.

"Цінова війна" і економічна криза

Реклама

Перше враження від цінової війни буде позитивним. Так зазвичай буває: споживачів явно порадують низькі ціни на багато товарів. Але "цінові війни" тим і небезпечні, що їх справжній ефект проявляється не відразу, а через деякий час. І цей ефект зовсім не позитивний. У такій "ціновій війні", як почалася зараз, він може проявитися в уповільненні розвитку всієї світової економіки, в її стагнації і навіть рецесії. Чи не варто відраховувати початок нової економічної кризи саме з цього моменту?

Експерти попереджають: негативний ефект від того, що відбувається на ринку нафти і нафтопродуктів, може торкнутися і інших ринків.

"Падіння на ринку нафти потягне за собою падіння цін не тільки на енергоносії, інші нафтопродукти, продукцію хімічної промисловості. Воно потягне за собою й ціни на фінансові інструменти в країнах, що розвиваються, таких, як Росія, Бразилія, Південна Африка та ін. Ці країни є видобувачами природних ресурсів. І коли ціни на природні ресурси падають, це призводить до поганих наслідків на ринках. Наприклад, ми вже бачимо, що рубль в Росії впав на 20% – з 61 руб. за долар до 75 руб. Таке ж помітно і в Казахстані", – говорить експерт в галузі фінансів та інвестицій, президент компанії FINTELECT Едвард Дубінський.

Наскільки тривалим і серйозним буде падіння на ринках – експерту поки важко сказати. Однак реакція, яка спостерігалася на ринках в понеділок, – не "разова акція", впевнений експерт.

"Чи буде конфлікт між Росією і ОПЕК тривалим, ніхто не знає. Тому не дуже зрозуміло, які будуть наслідки на ринках природних ресурсів. Причому дуже небезпечно, що все це відбувається на тлі поширення коронавірусу. Ми думаємо, що падіння на ринках природних ресурсів триватиме. Тому що попит на природні ресурси, включаючи нафту, у великій мірі формує Китай, а він зараз страждає через короновірус. Тому економіка в Китаї послаблюється, а це значить, що ціни на природні ресурси залишатимуться низькими, включаючи ціни на нафту. Фінансові ринки, які були "перегріті", найімовірніше, теж продовжать падати, прагнучи до досягнення раціональніших цін. Цей процес розтягнеться в часі. Можливо, падіння триватимуть кілька днів, потім буде відскік, потім знову кілька денних падінь, відскік і т.д. Ми вважаємо, що така ситуація буде наступних місяців шість", – каже Едвард Дубінський.

Економічний експерт Олексій Кущ вважає, що ефект від нинішньої нафтової кризи буде посилений тим, що Росія вибрала для її провокування "дуже зручний" час.

"Росія вибрала максимально зручний час для нафтової атаки. Останнім часом Америка стала найбільшим експортером вуглеводнів і істотно потіснила Росію з усіх ринків, включаючи європейський. Тому Росія вже давно хотіла провести ринкову атаку проти американських видобувачів сланцевої нафти. І ось вони вибрали момент максимального зниження попиту на нафтопродукти з боку світової економіки, що було пов'язано з коронавірусом і загальним уповільненням світового економічного зростання, і розірвали угоду з ОПЕК. В результаті вийшов подвійний шок: зростання пропозиції вуглеводнів на тлі скорочення попиту на них. У нас помилково вважають, що це викличе якісь проблеми в Росії, але це не зовсім так. Собівартість американської сланцевої нафти – на рівні вище 40 доларів за барель. І коли Росія опускає ціни нижче, видобуток сланцевої нафти припиниться. Там немає державної підтримки нафтовидобутку, як в Росії. Ми зараз входимо в період дуже важких цін на нафту, але наскільки він буде тривалим, зараз прогнозувати неможливо. Але можна принаймні прогнозувати на цей рік", – говорить експерт.

При цьому він переконаний: глобальна криза вже почалася, але почалася раніше нафтової. І з закінченням нафтової економічна криза не закінчиться.

"Спусковим гачком" для цієї кризи став коронавірус. Але основа цієї кризи глибша – це зміна циклів ділової активності. Світова економіка циклічна. Попередній період професійного зростання тривав понад 10 років, і він повинен був рано чи пізно відійти. А відмирання старого циклу і запуск нового завжди супроводжується кризою. Але при цьому криза може мати два підвиди. Вона може проходити у вигляді швидкої рецесії, тобто разового глибокого падіння економіки ключових країн, а може у вигляді тривалої стагнації, коли світова економіка зростатиме на 2-3%, європейська – на рівні нуля, американська – до 1-1,5% , китайська – до 5%. Тобто це така повзе стагнація, яка супроводжуватиметься дуже повільним зростанням доходів населення", – пояснює Олексій Кущ.

Реклама

На його думку, саме другий, повільний варіант світової кризи ми спостерігаємо зараз. І він, на відміну від попередньої кризи, буде, можливо, менш відчутним, але набагато тривалішим.

"Перезавантаження, заміна старого виробничого циклу на новий відбудеться тільки після того, як сформується новий технологічний уклад, і наукові винаходи, які лежать в його основі, будуть масштабовані на всю світову економіку. І коли під ці нові товари створюватимуться нові глобальні технологічні ланцюжки. Раніше це відбувалося дуже швидко: світова економіка дуже швидко освоювала випуск автомобілів, телевізорів, пральних машин, комп'ютерів, смартфонів. Новий, майбутній економічний уклад називають ще NB-конвергенцією. Це означає, він формуватиметься на стику декількох напрямків, включаючи нано-, біо-, інформтехнології і т.д. Умовно кажучи, це може бути штучний інтелект, пігулки від раку, пігулки для тривалості життя і т.д. А такі наукові досягнення дуже важко масштабуватимуться, тому цей перехідний етап може затягнутися на роки. І, відповідно, ця перехідна криза – теж", – вважає Олексій Кущ.

Що стане з Україною

Яскраво вираженої фази падіння нинішня світова криза не матиме, вважає економіст. Як в світовому масштабі, так і в Україні. І наслідки затяжної кризи для країн будуть різними – залежно від того, наскільки вдале місце та чи інша держава зможе зайняти в нових технологічних ланцюжках.

"Наприклад, вважається, що Китай цього разу не зможе зайняти таке ж ефективне положення, яке він займав раніше. Вважають, що нова точка драйву знаходитиметься в Індії і країнах ОСЕАН", – розповідає Олексій Кущ.

Для України нова криза може стати "подвійним шоком", або "шоком двох балансів": торгового і фінансового, каже експерт.

"Торгового – тому що, коли сповільнюється світова економіка, падають ціни на сировину і, відповідно, від нашого експорту. І шок фінансового балансу – бо завжди, коли відбувається турбулентність на світових ринках, інвестори забирають гроші з економік, що розвиваються, і вкладають їх в консервативні інструменти, в т. зв. "тихі гавані": банківські метали і казначейські облігації США. Тому нас чекає ще й відтік капіталу. І ми не зможемо брати нові борги для того, щоб виплачувати старі. Але, з іншого боку, якщо дивитися глобально, для України це і нові можливості. Тому що у нас є потенціал і в біотехнологіях, і в інформаційних. І ми можемо зайняти цікавіше положення в новому глобальному "харчовому ланцюжку" світової економіки, ніж займаємо зараз – положення сировинного придатка", – прогнозує Олексій Кущ.

Навіть позитивний ефект від падіння цін на нафту і нафтопродукти, яке спостерігатиметься цього року, українці не відчують, вважає економіст.

"Для нас дешеві енергоресурси будуть нівельовані девальвацією гривні. І ще незрозуміло, яка динаміка буде небезпечніша", – попереджає він.

Нагадаємо, раніше сайт "Сьогодні" також розібрався, як падіння цін на нафту позначиться на цінах на бензин в Україні.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Обвал ринків

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти