Ціни на бензин різко впали: відома причина

21 січня 2020, 06:50

Олександр Панченко Олександр Панченко

У певних регіонах цінники опустилися відразу на гривню

/ Фото: Данило Павлов, Сьогодні

Зниження цін на нафтопродукти, що було призупинено, знову відновилося: за даними аналітиків ринку палива, за тиждень, з 13 по 20 січня, здешевлення бензину загалом склало близько 60 коп./л, дизпалива – близько 50 коп./л. Наші аналітики тиждень тому розповіли про те, що на паливному ринку України стався перевороті говорили про потенціал зниження, але не прогнозували, що ціни впадуть так різко і так набагато. З ясувалося, що їхньому зниженню допомогли продавці українського палива, які несподівано опустили цінники відразу на гривню на літрі.

Реклама

Які тренди очікувати на прийдешньому тижні, розповіли наші експерти: директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн і замдиректора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

Що змінилося за 10 днів

Нагадаємо, 5 грудня 2019 року Антимонопольний комітет зажадав від трейдерів знизити ціни на бензини і дизельне паливо.Індикативна ціна була встановлена в 1,1 $/л бензину А-95 або дизпалива. Нескладний розрахунок показує, що після тижневого зниження за теперішнього середнього комерційного курсу купівлі долара (24,42 грн/$) і теперішньої середньої ціни літра палива, А-95 коштує 1,09 $/л, ДП – 1,07 $/л.

Тому, що ціни в різних регіонах України пішли вниз неоднаково, різниця в ціні між найвищими і найнижчими цінами залежно від регіону знову змінилася. За А-92 розкид цін склав 5,6%, було 7% (1,4 грн/л, мінус 47 коп./л), по А-95 – 7,2%, було 6,3% (1,78 грн/л, мінус 58 коп./л), по дизелю 5,1%, було 5,9% (1,33 грн/л, мінус 39 коп./л), по автогазу 8,8%, було 7,5 % (1,07 грн/л, плюс 14 коп./л).

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 25,55 грн/л (здешевлення за 7 днів – 0,59 грн/л), найвища – на Луганщині – 26,56 грн/л (здешевлення – 0,4 грн/л), найнижча – на Сумщині – 24,78 грн/л (здешевлення – 0,71 грн/л).

Реклама

У Києві вартість бензину А-92 – 26,00 грн/л (-0,24 грн/л).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 26,57 грн/л (здешевлення – 0,60 грн/л), найвища – на Луганщині – 27,43 грн/л (здешевлення – 0,37 грн/л), найнижча – на Сумщині – 25,92 грн/л (здешевлення – 0,71 грн/л).

У Києві вартість бензину А-95 27,67 грн/л (-0,28 грн/л).

Ціни на ДП

Реклама

Середня ціна по Україні – 26,719 грн/л (здешевлення – 0,51 грн/л), найвища – на Луганщині – 26,92 грн/л (здешевлення – 0,15 грн/л), найнижча – на Сумщині – 25,59 грн/л (здешевлення – 0,66 грн/л).

У Києві вартість дизпалива 27,13 грн/л (-0,17 грн/л).

Ціни на LPG

Середня ціна по Україні – 12,61 грн/л (здешевлення – 0,06 грн/л), найвища – на Одещині – 13,25 грн/л (здешевлення – 0,04 грн/л), найнижча – на Харківщині – 12,20 грн/л (здешевлення – 0,16 грн/л).

У Києві вартість газу – 12,99 грн/л (здешевлення – 0,03 грн/л).

Реклама

Аналіз ситуації на ринку

Як роз'яснив нам Сергій Куюн, основний імпульс зниження цін надав найбільший гравець роздрібного ринку палива, який мусив опускати ціни через зниження цінників в преміальних мережах відразу на 2,5 грн.

"Найбільший гравець був змушений "падати", а разом з ним пішли вниз і дрібніші мережі з економсегменту", – розповів експерт.

З ним згоден і Геннадій Рябцев. На його думку, після того, як брендові мережі, які торгують імпортним пальним, знизили ціни на 2-2,5 грн/л, вартість літра бензину або дизеля у них стала всього на 35-40 копійок вищою, ніж українського палива.

"Очевидно, що за такої незначної різниці споживачі "не підтримали" вітчизняного виробника. І продавці українських нафтопродуктів були змушені в боротьбі за клієнта знизити ціни відразу на 1 грн/л. Це, водночас, призвело до здешевлення палива і в брендових мережах загалом ще на 30 коп./л", – роз'яснив Рябцев.

Що може змінитися за тиждень

Обидва експерти впевнені, що поки ціни на паливо залишаться стабільними. Сергій Куюн прогнозує, що в найближчий тиждень великих змін на АЗС очікувати не варто. До колишніх причин – підвищення світових цін на нафту і тривала девальвація гривні – додалася ще одна: нелегальні АЗС теж почали опускати роздрібні ціни. У підсумку, навіть знизивши ще ціни, легальні АЗС навряд чи отримають приріст обсягу продажів.

"У нелегалів, які не платять податки, потенціал для зниження більший, ніж у тих, хто торгує легально, зі сплатою всіх необхідних податків, – констатує Куюн. – Програма з боротьби з "бродячими" заправками, яка широко висвітлюється владою, реально досить половинчаста, а тих, хто торгує безподатковим паливом через заправки з ліцензіями, взагалі ніхто не чіпав".

Геннадій Рябцев говорить про такий чинник ризику, як скорочення постачань дизельного палива з Білорусі, адже досі не вирішено питання з постачанням на білоруські НПЗ російської нафти.

"Білоруси намагаються знайти альтернативні канали постачання через Україну – морем до Одеси, потім по нафтопроводу Одеса – Броди, – розповів нам Рябцев. – Ще один канал постачань – відновлення прокачування дизпалива з РФ по трубопроводу, яке було призупинено російськими постачальниками з серпня минулого року через введення Україною додаткових мит. Обидва варіанти можливі, але в підсумку ціна дизпалива може зрости на 1 грн/л, або до 27 грн/л".

Зріджений газ, який у січні цього року вперше став популярнішим за бензин, поки припинить здорожчання, впевнені експерти.

"Поштовхом для зниження цін стало здешевлення ресурсу на білорусько-польському та східно-українському кордоні. З початку місяця падіння котирувань пропан-бутану на російсько-українському кордоні склало $ 40/т. Тиск на ціну здійснює й перенасичення українського ринку. У грудні, через побоювання майже триразового підвищення ставки акцизу, трейдери наростили імпортні постачання автогазу на 6%, до 129 тис. тонн, порівняно з листопадом", – роз'яснив Куюн.

Нагадаємо, раніше ми розповідали про те, чим ризикують власники автомобілів, надовго залишених без нагляду на вулицях і у дворах:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти