Нові податки на посилки і багаж: чим частіше – тим дорожче

17 січня 2018, 07:02

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

На кордоні протестують через обмеження. Експерти: рішення неоднозначне

Покупки товарів за кордоном – практика, дуже поширена в Україні. Нещодавно Верховна Рада підтримала ініціативу про введення податку на товари, які українці так чи інакше отримують з-за кордону. За ввезені покупки вартістю вище 500 євро вже доведеться додатково платити, а ось посилки поки можна отримувати в необмеженій кількості.

Реклама

"Сегодня" розібралася в нових законодавчих нормах і з'ясувала, з якими змінами зіткнуться українці.

Верховна Рада обмежила в грудні безмитне ввезення і пересилання товарів в Україну. Але через кілька тижнів стало відомо, що обмеження на отримання посилок українцям відстрочили ще на рік. Тільки з 1 січня 2019 року пересилання товарів з-за кордону для фізосіб буде обмежене трьома посилками в місяць сумарною вартістю до 150 євро. А починаючи з четвертої посилки буде обкладатися ПДВ (20%), митом (10%) і акцизом (для деяких категорій товарів). Причому податок доведеться заплатити, навіть якщо товар в четвертій посилці буде коштувати всього кілька євро. Поки українці можуть отримувати необмежену кількість посилок вартістю до 150 євро кожна. Якщо посилка коштує більше – одержувач оплачує ПДВ, мито і для певної групи товарів – акциз за суму, яка перевищує 150 євро.

Правда, відстрочка мит не торкнулася самого ввезення товарів в багажі. За новими нормами, його сума не може перевищувати 500 євро (в аеропортах 1000 євро), а вага – 50 кг. Це буде діяти для тих, хто був відсутній в країні більше доби і в'їжджає в Україну не частіше одного разу протягом 72 годин. При більш частому перетині кордону без податків можна ввезти товарів лише на 50 євро.

За даними дослідження GfK, у структурі онлайн-покупців близько 43% замовляли товари з інших країн за рік. За останні п'ять років кількість таких покупців зросла майже в два рази. В середньому, на одного українця на рік припадає 12-13 зарубіжних посилок. Середня вартість таких покупок близько 1290 грн.

Реклама

Але можливістю купити іноземний товар на більш вигідних умовах користуються не тільки для особистих потреб, а й для ведення бізнесу, який далекий від законності. З числа респондентів, які купували що-небудь на зарубіжних сайтах за останній рік, 94% робили це для особистого користування, 15% – для подальшого перепродажу, відзначається в дослідженні.

"Думаю, всі погодяться з тим, що на сьогодні, на жаль, тіньовий імпорт, який існує в нашій країні, стає перешкодою для легального бізнесу, який працює в Україні", – зауважив державний секретар Міністерства фінансів України Євген Капінус.

Через такі інновації на Західній Україні почалася хвиля протестів. 10 січня учасники протесту заблокували кілька КПП на українсько-польському кордоні. Вони перекрили дорогу, але час від часу пропускали автобуси і вантажівки. До слова, саме на заході країни поширений човниковий бізнес. Причин для цього багато – як близькість до кордонів європейських країн, так і проблеми з робочими місцями.

"Що стосується пропозиції Мінфіну про поштовий імпорт, то це хороша ініціатива, і на зустрічі учасників кількох комітетів Європейської бізнес-асоціації, де були також і представники логістичних операторів, погодилися, що подібні ініціативи можуть спрацювати – вони не зашкодять споживачеві, але припинять сірі схеми", – заявила представник асоціації Вікторія Куликова.

Думка експертів

Керівник експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Борис Кушнірук зазначає, що "човниковий" бізнес дуже далекий від законного і функціонує в збиток державі. Тому ініціатива з обмеженнями ввезення різних товарів допоможе мінімізувати тіньовий бізнес.

А ось глава комітету економістів України Андрій Новак сказав "Сегодня", що нові норми, на його думку, не допоможуть вивести бізнес з тіні.

"Я вважаю, що це нововведення нічого, крім додаткових проблем, ускладнень і шкоди для громадян України не принесе. Ніяких особливих додаткових надходжень до бюджету воно теж не принесе. Основна контрабанда, яка є в Україні, – це контрабанда в фурах і вагонах, а не в руках і рюкзаках. Українська влада звернула увагу не на те місце в боротьбі з контрабандою", – говорить Новак.

Він також додав, що прийняття такої ініціативи зараз, коли почався передвиборний рік, – досить дивне рішення.

"Можливо, таке нововведення прийняли для того, щоб потім його скасувати і продемонструвати турботу про інтереси громадян", – резюмував експерт.

Незручності для прикордонників

Реклама

На думку експерта Андрія Новака, для мільйонів громадян, які живуть в прикордонних областях, нововведення створять деякі проблеми. Вони часто їздили за кордон до Польщі, Білорусі, Молдови, просто для того, щоб купити товари дешевше.

"Нововведення підвищить рівень корупції на митниці. Підприємці все одно будуть привозити товари, як і раніше. Тільки тепер, щоб провезти на велику суму, потрібно буде домовлятися з митницею", – вважає Новак.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти