Нова газова війна між Києвом і Москвою – чи є вихід із глухого кута

16 червня 2014, 15:17

Денис Беспалов Денис Беспалов

Незважаючи на тривалі переговори, Росія і Україна так і не змогли домовитися про ціну на газ

Вранці в понеділок, 16 квітня, "Газпром" заявив, що з 10:00 за московським часом переклав "Нафтогаз" на передоплату поставок газу.

"Рішення прийнято з причини хронічних неплатежів "Нафтогазу". Прострочена заборгованість компанії за поставлений російський газ становить $ 4,458 млрд.: $ 1,451 млрд. – за листопад-грудень 2013 року і $ 3,007 млрд. – за квітень-травень 2014-го", – йдеться в повідомленні компанії.

Причому цим російський газовий монополіст не обмежився і вирішив через суд "вибивати" з України газовий дол. Відповідний позов про стягнення з "Нафтогазу" $ 4,5 млрд. боргу за поставлений газ був поданий до Стокгольмського арбітражу.

Українська сторона, в свою чергу, теж звернулася суду і вимагала встановити справедливу і ринкову ціну на газ, який "Газпром" поставляє в Україну. У позові, направленому до Стокгольмського арбітражу, також міститься вимога стягнути з "Газпрому" переплату за газ, який російський монополіст поставляв "Нафтогазу" з 2010 року. За оцінками компанії, така переплата становить $ 6 млрд.

Поки суд та діло, Міністр енергетики України
Юрій Продан повідомив,що постачання газувУкраїнуповністюприпинені.При цьому "Газпром" продовжуєтранзитніпоставкигазу до ЄС.

"На сьогодні мимаємоповідомленняпро зменшеннядо нуляпоставокгазувУкраїну.Залишивсятільки обсягтранзитугазу,який йде вєвропейські країни,він становить185 млнм3на добу",- повідомивПродан.

Прем'єр-міністрУкраїни
Арсеній Яценюк, всвоючергу,доручивпрофільнимміністерствампідготуватизаконопроектпро надзвичайний станв енергетичнійгалузі країни.

На думку експертів,міжУкраїноюі Росієюрозгораєтьсячерговагазовавійна.Ізнову,як це бувалозавждипризагостреннігазових відносинміж Києвомі Москвою,на порядок деннийвиходить питаннятранзиту російськогогазу до ЄС
.

Реклама

Хвилюватисярано,алескоробудепізно

Москва поки продовжує постачання газу до ЄС через територію України, але виникає цілком логічне запитання – як довго вона буде це робити, якщо не вдасться домовитися з Києвом?

А ймовірність перебоїв з поставками газу, за оцінками експертів, існує.

"Як тільки РФ припинить постачання газу Україні, транзит до ЄС буде повністю зупинений. Чому? Тому що внутрішня газотранспортна система пов'язана з транзитної – це єдине ціле. Неможливо виконувати транзитні зобов'язання, якщо будуть скорочені поставки в Україну. Це технологічно нереально. Тобто теоретично це можливо, але практично – це нереально ", – зазначає директор енергетичних програм Центру Разумкова
Володимир Омельченко.

Разом зтим,співголоваФондуенергетичних стратегій Дмитро Маруничзазначає, що збій у транзиті газу може статися, але не раніше жовтня – до цього часу брак російського газу для вітчизняних споживачів України зможе компенсувати газом власного видобутку – відповідно і система буде завантажена. А ось у жовтні можуть початися проблеми.

Для того, щоб і з жовтня європейці могли спокійно отримувати свій російський газ, Україні до середини липня необхідно вирішити питання із закачуванням газу в свої підземні сховища. Причому потрібно закачати ще ні багато – ні мало 5-6 млрд. куб. м. (Станом на 13 червня в українських ПСГ знаходиться 13,5 млрд. м3 газу).

"Якщо з середини липня не почнеться закачування в ПСГ, тоді буде "холодомор", – говорить Марунич
.

Козир РФ

Реклама

Але що саме "пікантне" у цій ситуації – це той факт, що крім як у РФ взяти газ на ці потреби в поточному році ніде.

Реверсні поставки зі Словаччини (відкриває можливість для істотного нарощування реверсних поставок газу з ЄС в Україну, – ред.), про які так багато говорять, можуть початися не раніше жовтня (що апріорі вже пізно), та й зможуть сяк задовольняти лише поточну потреба в блакитному паливі, зазначає Марунич. Крім того, за словами експерта, не варто переоцінювати і самі можливості східно-європейського ринку газу – всіх проблем Києва він не зможе вирішити.

Ось і виходить, що залишається тільки "Газпром". І в Москві про це знають.

"Росія чудово розуміє, що внутрішні поставки пов'язані з транзитом. Вона припиняє постачання не лише для України, а й для Європи", – зазначає Омельченко.

За його словами, головна мета Москви – продавити питання "Південного потоку". "РФ розглядає газ, не як товар, а як енергетична зброя", – пояснює експерт
.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Пропозиція ЄС

Українсько-російська газова суперечка- це щось більше,ніжрозгляддвох країн,від його наслідківстраждають івЄвропі.

Не дивно,що в ЄСшукаютьможливий вихідзі сформованої ситуації.Як повідомивглава "НафтогазуУкраїни" АндрійКоболєв
, європейськакомісіявперше офіційнозапропонувала європейським компаніям купувати російський газ на російсько-українському кордоні і закачувати його в підземні сховища України.

Ідея, безумовно, цікава для європейських компаній, проте реалізувати її буде не так просто, як би хотілося.

"Це було б зручно для західноєвропейських компаній. Це була б підстрахування від проблем з "Газпромом", від нестачі газу при сильних морозах. Але у мене сильні сумніви, що "Газпром" піде на це. Оскільки підписані десятки контрактів на десятки років вперед. Потрібно змінювати існуючі контракти та підписувати нові. Це, швидше, ідея на перспективу", – відзначає незалежний експерт з питань енергетики
Володимир Саприкін.

Апоки суддо діла

Поки експерти продовжують пошук виходу з ситуації, що склалася, юристи готуються до судових розглядів.

На думку Омельченка, "Нафтогаз" має шанси відстояти свої вимоги в Стокгольмському арбітражі. "Якщо Україна грамотно подасть позов і буде захищати свої інтереси з кваліфікованими юристами, то результат, ймовірно, може бути позитивним для нашої країни", – вважає він.

Цілком можливо, що міжнародні судді будуть більш лояльні до української сторони, – вважає Марунич, однак не варто очікувати, що рішення буде прийнято виключно на користь однієї зі сторін – "швидше за все, буде прийнято компромісне рішення".

Ціна, цілком імовірно, буде встановлена десь на рівні 350 дол за тис. м3, що цілком відображає ринкові ціни, також можуть бути переглянуті окремі положення контракту, такі, як "плати або бери". Якщо ж Україна також побажає переглянути у бік збільшення тарифи за транзит газу, це буде зробити не так просто – потрібно або йти знову в суд, або вести переговори з "Газпромом", додає співголова Фонду енергетичних стратегій.

Судові розгляди можуть тривати як кілька місяців, так і рік і більше, а питання транзиту треба вирішувати до середини липня, інакше зима буде холодною не тільки для українців, а й для європейців. І з цим щось треба робити.

"Протягом поточного місяця, з огляду на загострення конфлікту, навряд чи буде досягнутий компроміс. Думаю, протягом наступного місяця за підтримки ЄС буде знайдено тимчасове рішення, в першу чергу, за ціною", – прогнозує Саприкін
.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти