НКРЕКП використовує методологію уряду Азарова при впровадженні RAB-тарифу, – експерти

23 липня 2020, 15:15

Инна Бабур Инна Бабур

На думку експертів, новий підхід дозволить пропорційно оновлювати старі і будувати нові електромережі

Пропонований НКРЕКП принцип RAB-тарифоутворення суттєво відрізняється від успішної європейської практики та не дозволить пропорційно оновлювати старі електромережі та будувати нові. Такий підхід пропонував уряд Миколи Азарова у 2013 році, але він не виправдав себе та не показав ефективності.

Реклама

Про це йдеться в дослідженні Аріеля Коена та Владислава Іноземцева "Securing Capital Investment in Ukraine’s Grid: The Road to the Future", пише "РБК-Україна".

Експерти стверджують, що проєкт методології впровадження стимулюючого тарифу (RAB-тарифу), що запропонувала НКРЕКП, має спільні риси з проваленою у 2013 році реформою тарифоутворення для операторів системи розподілу уряду прем’єр-міністра Миколи Азарова.

Зокрема, мова йде про схожість в підході до розділення баз активів операторів розподілу електроенергії на "старі" та "нові" та нарахування різних ставок на ці бази. За матеріалами дослідження, при моделі RAB-тарифу, що пропонує НКРЕКП зараз – нові інвестиції будуть винагороджуватися фіксованою ставкою доходності 15% щорічно, тоді як на "старі" активи пропонують нараховувати лише 1% доходності.

"Такий підхід повертає нас до плану 2013 року, коли ставки доходності були встановлені на рівні 14,79% і 0-2% відсотків на рік. Пропонований принцип суттєво відрізняється від європейської практики", – зазначається в дослідженні.

В тренді
Через війну в Ізраїлі МАУ скасувала авіарейси до Тель-Авіва: що робити з квитками
МАУ відкриває нові рейси з Києва і скасовує плату за зміну дати вильоту
В тренді
Долар в Україні знову подешевшав, євро припинив зростати: курс валют
В тренді
Не пробили захист: які гривні не вміють підробляти фальшивомонетники
Реклама

На думку експертів, така модель RAB-тарифу мотивуватиме власників мережі будувати нові лінії, що може допомогти зменшити втрати електроенергії та оптимізувати споживання електроенергії. Але це не вирішує головну проблему національної електромережі – старіння радянської інфраструктури.

"Якщо застаріла інфраструктура починає виходити з ладу, нові об'єкти не вирішать проблему", – переконані дослідники.

Другий недолік – проблеми з визначенням баз активів як "старої" або "нової". Оскільки немає чіткого розуміння як здійснювати поділ.

Нагадаємо, раніше Адріан Прокіп, старший науковий співробітник Інституту Кеннана (США), експерт з енергетики Українського інституту майбутнього, заявив, що реформа тарифоутворення від державного регулятора це симуляцією, а не стимуляцією інвестицій в електромережі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти