Податкові зміни призведуть до девальвації гривні і безробіття – експерти

Такі сумні прогнози складають фахівці, аналізуючи законопроекти, які розглядають у парламенті

Українців очікує девальвація гривні, безробіття і дрейф у тіньову економіку.

Такі сумні прогнози складають фахівці, аналізуючи податкову реформу, яку зараз розглядають в парламенті.

Реклама

Чотири законопроекти на цю тему вже охрестили "податковою бомбою уповільненої дії". Вона вразить і малий бізнес, і важку промисловість. А ще – неминуче споживачів, рядових українців.

Кореспонденти "Сьогодні" розбиралися, що пропонують депутати.

"Податковий донос" – так експерти охрестили одну із законодавчих ініціатив. Покупцям пропонують скаржитися на продавців. Схема проста: написав скаргу – отримай частину штрафу.

Наприклад, ви сторгувалися з продавцем, і той віддає вам товар дешевше. Але на сайті або ціннику – інша сума. Повна. Ви забираєте товар зі знижкою, чек і скаржитеся в податкову, мовляв – комерсант приховує доходи.

"Ви ані сном, ані духом, нічого не розумієте – за що вам такі проблеми? Ходіть по судах, доводьте свою невинність. Нехай покажуть країну, де таке функціонує?! На жаль, таких країн немає", – заявляє голова Всеукраїнського союзу захисту підприємництва Сергій Доротич.

Реклама

Продавця штрафують, а покупцеві-скаржнику повернуть все, що він заплатив за товар. Ласі до чужих грошей, може, і радіють. А ось бізнесмени вважають – чи вигідно їм і надалі мати власну справу. Анонсована "держава в смартфоні", як виявилося, не позбавить їх паперової тяганини, навіть якщо масово впровадять касові апарати.

"Роздрукувати аналогічний чек для себе, зберігати його протягом трьох років, наклеювати його в відповідну звітність, роздруковувати ще додатковий звіт. Витрати кожного підприємця на один касовий апарат – це мінімум 70 тис. грн. На рік! Як наслідок, будуть підняті ціни на товари і послуги ", – говорить голова Всеукраїнської спілки захисту підприємництва Сергій Доротич.

У таких популярних зараз інтернет магазинах оборот може зменшитися в кілька разів.

Кореспондент "Сьогодні" купив кухонні ваги на сайті тиждень тому. Позавчора посилка прийшла на пошту. Журналіст забрав її і розрахувався сьогодні. Є і чек. Його дублікат, з точною датою про отримання товару повинен бути у продавця. Але ж доставка – за сотні кілометрів! Ці дрібниці нікого не цікавлять.

"Я не уявляю собі ситуації, коли інтернет-магазин зможе відстежити, в який саме день і час їхній покупець забрав з пошти товар. Це просто абсурд. Це буде підставою для штрафу", – говорить експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки" Юрій Гаврилечко.

Реклама

Як дублікати чеків будуть потрапляти до продавців, автори не придумали. Натомість вирішили: нічого очікувати чека – каратимуть. І штрафи можна буде виписувати блискавично, попереджає експерт.

"Де-факто податківці стають такими собі маленькими" царками ", дії яких фактично неможливо потім оскаржити в суді", – вважає експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки" Юрій Гаврилечко.

Багато фізичні особи-підприємці (ФОП) якийсь час втримаються на плаву: будуть ховатися в тінь або виявляться втягнутими в корупційні схеми, причиною яких стануть саме нові податкові закони, вважає експерт. А ось важка промисловість через збільшення ренти і посилення податкового тиску буде руйнуватися на очах, і наслідки можуть бути катастрофічні.

"Ми втрачаємо десь приблизно третину експорту, зараз це близько 10 млрд. Дол. До мільйона робочих місць може бути втрачено", – говорить експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки" Юрій Гаврилечко.

Професор Олександр Савченко вважає, що нові законопроекти ставлять під загрозу енергетичну безпеку держави.

"Це б'є по видобутку газу і нафти. Хтось хоче зробити нас тотально залежними від Росії. Ми самі можемо здобувати!", – заявляє професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Стагнація важкої промисловості неминуче вплине на курс гривні.

"Зарплати стануть меншими, це призведе до девальвації гривні, а значить, потім і до інфляції", – говорить професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

І чи зможуть це перекрити потенційні надходження від податкових новацій? У проекті бюджету на наступний рік цього поки не видно.

У разі схвалення Верховною Радою законопроекту №1210 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві", вітчизняна гірничорудна промисловість буде платити в чотири рази більше податків.

Експерти галузі вже охрестили документ "Законом Коломойського". Адже підвищення фіскального тиску на видобуток марганцевої руди законопроект не передбачає. А найпотужнішим гравцем на українському марганцевому ринку вважається компанія "Приват Інтертрейдинг", яка належить до групи "Приват" бізнесменів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Раніше повідомлялося, що українські підприємці скаржаться на податкові новації, які можуть вбити комерцію в країні. Збільшення рентних платежів, податок на прибуток, штрафи за помилки в документах – це пропозиції законопроекту № 1210.

Новини "Сьогодні" писали, що податкові новації, закладені в законопроекті № 1210, загальмують розвиток української економіки як мінімум на 2%.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.67

Євро (€)

31.37

Російський рубль (₽)

0.37

Опитування
Опитування
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти