Податкові зміни призведуть до девальвації гривні і безробіття – експерти

Такі сумні прогнози складають фахівці, аналізуючи законопроекти, які розглядають у парламенті

Українців очікує девальвація гривні, безробіття і дрейф у тіньову економіку.

Такі сумні прогнози складають фахівці, аналізуючи податкову реформу, яку зараз розглядають в парламенті.

Реклама

Чотири законопроекти на цю тему вже охрестили "податковою бомбою уповільненої дії". Вона вразить і малий бізнес, і важку промисловість. А ще – неминуче споживачів, рядових українців.

Кореспонденти "Сьогодні" розбиралися, що пропонують депутати.

"Податковий донос" – так експерти охрестили одну із законодавчих ініціатив. Покупцям пропонують скаржитися на продавців. Схема проста: написав скаргу – отримай частину штрафу.

Наприклад, ви сторгувалися з продавцем, і той віддає вам товар дешевше. Але на сайті або ціннику – інша сума. Повна. Ви забираєте товар зі знижкою, чек і скаржитеся в податкову, мовляв – комерсант приховує доходи.

"Ви ані сном, ані духом, нічого не розумієте – за що вам такі проблеми? Ходіть по судах, доводьте свою невинність. Нехай покажуть країну, де таке функціонує?! На жаль, таких країн немає", – заявляє голова Всеукраїнського союзу захисту підприємництва Сергій Доротич.

Реклама

Продавця штрафують, а покупцеві-скаржнику повернуть все, що він заплатив за товар. Ласі до чужих грошей, може, і радіють. А ось бізнесмени вважають – чи вигідно їм і надалі мати власну справу. Анонсована "держава в смартфоні", як виявилося, не позбавить їх паперової тяганини, навіть якщо масово впровадять касові апарати.

"Роздрукувати аналогічний чек для себе, зберігати його протягом трьох років, наклеювати його в відповідну звітність, роздруковувати ще додатковий звіт. Витрати кожного підприємця на один касовий апарат – це мінімум 70 тис. грн. На рік! Як наслідок, будуть підняті ціни на товари і послуги ", – говорить голова Всеукраїнської спілки захисту підприємництва Сергій Доротич.

У таких популярних зараз інтернет магазинах оборот може зменшитися в кілька разів.

Кореспондент "Сьогодні" купив кухонні ваги на сайті тиждень тому. Позавчора посилка прийшла на пошту. Журналіст забрав її і розрахувався сьогодні. Є і чек. Його дублікат, з точною датою про отримання товару повинен бути у продавця. Але ж доставка – за сотні кілометрів! Ці дрібниці нікого не цікавлять.

"Я не уявляю собі ситуації, коли інтернет-магазин зможе відстежити, в який саме день і час їхній покупець забрав з пошти товар. Це просто абсурд. Це буде підставою для штрафу", – говорить експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки" Юрій Гаврилечко.

Реклама

Як дублікати чеків будуть потрапляти до продавців, автори не придумали. Натомість вирішили: нічого очікувати чека – каратимуть. І штрафи можна буде виписувати блискавично, попереджає експерт.

"Де-факто податківці стають такими собі маленькими" царками ", дії яких фактично неможливо потім оскаржити в суді", – вважає експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки" Юрій Гаврилечко.

Багато фізичні особи-підприємці (ФОП) якийсь час втримаються на плаву: будуть ховатися в тінь або виявляться втягнутими в корупційні схеми, причиною яких стануть саме нові податкові закони, вважає експерт. А ось важка промисловість через збільшення ренти і посилення податкового тиску буде руйнуватися на очах, і наслідки можуть бути катастрофічні.

"Ми втрачаємо десь приблизно третину експорту, зараз це близько 10 млрд. Дол. До мільйона робочих місць може бути втрачено", – говорить експерт аналітичного центру "Українська фабрика думки" Юрій Гаврилечко.

Професор Олександр Савченко вважає, що нові законопроекти ставлять під загрозу енергетичну безпеку держави.

"Це б'є по видобутку газу і нафти. Хтось хоче зробити нас тотально залежними від Росії. Ми самі можемо здобувати!", – заявляє професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

Стагнація важкої промисловості неминуче вплине на курс гривні.

"Зарплати стануть меншими, це призведе до девальвації гривні, а значить, потім і до інфляції", – говорить професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

І чи зможуть це перекрити потенційні надходження від податкових новацій? У проекті бюджету на наступний рік цього поки не видно.

У разі схвалення Верховною Радою законопроекту №1210 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві", вітчизняна гірничорудна промисловість буде платити в чотири рази більше податків.

Експерти галузі вже охрестили документ "Законом Коломойського". Адже підвищення фіскального тиску на видобуток марганцевої руди законопроект не передбачає. А найпотужнішим гравцем на українському марганцевому ринку вважається компанія "Приват Інтертрейдинг", яка належить до групи "Приват" бізнесменів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Раніше повідомлялося, що українські підприємці скаржаться на податкові новації, які можуть вбити комерцію в країні. Збільшення рентних платежів, податок на прибуток, штрафи за помилки в документах – це пропозиції законопроекту № 1210.

Новини "Сьогодні" писали, що податкові новації, закладені в законопроекті № 1210, загальмують розвиток української економіки як мінімум на 2%.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

Всі новини
Показати ще
Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Опитування
статистика
Курс гривні СЬОГОДНІ

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

26.64

Євро (€)

31.22

Російський рубль (₽)

0.36

Загроза світової кризи
Як Evergrande опинилася на межі краху

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
ЗАПРАВКИ
Паливо Сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
29,45
28,95
28,00
17,17
29,50
29,00
28,00
17,17
30,86
29,60
26,77
17,70
30,98
30,69
28,98
17,88
32,59
30,29
27,29
17,75
33,99
31,17
29,59
18,47
33,99
31,17
29,59
17,73
33,99
31,17
29,59
18,48
34,97
31,17
32,97
18,48
-
30,76
28,30
17,56
Опитування

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти