Мінімальна зарплата зростає: коли і як зміняться пенсії українців

11 серпня 2020, 04:30

Олександра Романюк , Ігор Тимофєєв

Міжнародні нормативи вимагають забезпечувати пенсіонерам виплати на рівні не нижче як 40% мінімалки

Доходи українців цього року можуть зрости трохи більше від запланованого. 6 серпня президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проєкт закону про внесення змін до держбюджету на 2020 рік, яким пропонується підвищити мінімальну зарплату з 1 вересня до 5000 грн. Цей законопроєкт передбачається розглянути на позачерговій сесії до кінця серпня. У тому, як і коли можуть підвищитися пенсії українців – розбирався сайт "Сьогодні".

Реклама

Величина пенсій безпосередньо не пов'язана зі зростанням мінімальної зарплати. Мінімальна пенсія обчислюється виходячи з розміру прожиткового мінімуму. А цей показник підвищувати додатково до того, що заплановано в держбюджеті на цей рік, поки не планують. Пенсії нових пенсіонерів прив'язані до середньої зарплати по країні, однак індексація проводиться раз на рік.

Тож цього року "позапланового" зростання пенсій для більшості пенсіонерів, швидше за все, не передбачається. Однак на наступний рік в бюджеті, очевидно, буде закладено підвищення пенсій, як мінімум відповідне зростанню мінімальних зарплат. Річ у тім, що міжнародні нормативи вимагають забезпечувати пенсіонерам виплати на рівні не нижче 40% мінімальної зарплати. В Україні цього співвідношення намагаються майже дотримуватися, принаймні, не збільшувати розрив.

Так, у січні мінімальна зарплата підвищилася до 4723 грн, а мінімальна пенсія – до 1638 грн, що становило 34,7% від мінімальної зарплати. У липні, після збільшення прожиткового мінімуму, мінімальна пенсія зросла до 1712 грн, це 36,2% від мінімальної зарплати. А на 1 грудня цього року заплановано чергове підвищення прожиткового мінімуму і, відповідно, мінімальних пенсій. Пенсіонери отримуватимуть мінімум 1769 грн. Якби мінімальні зарплати не зросли, це становило б 37,5% від їхнього розміру. Але якщо законопроєкт, поданий президентом, буде прийнятий і зарплати зростуть мінімум до 5000 грн, груднева мінімальна пенсія сановитиме тільки 35,4% від мінімальної зарплати.

Про те, що прожитковий мінімум і пенсії 2021 року планується підвищити, вже заявила міністр соціальної політики Марина Лазебна в інтерв'ю телеканалу "Україна 24".

"Ми максимально швидкими темпами хочемо підвищити прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність... На наступний рік ми б хотіли зробити прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, 2100 гривень. Тобто не 1769 гривень, що буде на грудень, прожитковий, а збільшений більш ніж на 300 гривень. Але це наші прогнозні розрахунки", – сказала вона.

Реклама

При цьому, за словами міністра, для людей, старших за 65 років, за наявності стажу 30 років у жінок і 35 років у чоловіків мінімальна пенсія повинна становити 2400 гривень, а з липня (якщо мінімальна зарплата зросте до 6500 грн) – 2600 грн. Крім того, в березні 2021 року має бути проведена індексація всіх пенсій.

Раніше повідомлялося, що економісти жорстко розкритикували підвищення зарплат в Україні, адже це загрожує зростанням курсу долара до 30 грн і дірою в бюджеті.

Більше читайте на сайті "Сьогодні" в статті: "Три з трьох: як планово і швидко зростуть зарплати, пенсії і ціни".

Про те, як заробити собі ще одну пенсію, більше дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти