Родовища газу в Україні виснажені на 85-90%: що будемо робити потім

5 лютого 2020, 11:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

Добувати кубометри "легкого" газу стає все дорожче з кожним роком

/ Фото: Олександр Яремчук, Сьогодні

В минулому році держкомпанія "Укргазвидобування"видобула рекордні 15,5 млрд куб. м. газу, проте їй так і не вдалося досягти показника, закладеного в урядовій програмі "20/20". Голова газового дивізіону "Нафтогазу" Андрій Фаворов зазначив: через те, що родовища виснажені в середньому на 85-90%, видобуток компанії природним чином щорічно зменшується на 1-1,5 млрд куб. м. Тобто, щоб просто "залишатися на місці", потрібно щорічно нарощувати видобуток на такий же обсяг – за рахунок інтенсифікації свердловин, нового буріння.

"Нам вдалося не тільки утриматися від падіння, але і наростити обсяги до 15,5 млрд куб. М. Це максимум, чого можна досягти за рахунок ефективного використання старих родовищ", – упевнений Фаворов.

Реклама

Як роз'яснив нам експерт нафтогазової галузі Андрій Закревський, в Україні залишилося всього 85 млрд куб. м легко видобувних запасів газу, вартість видобутку яких в середньому $ 60 доларів за 1000 куб. м, включаючи 70% податків, які стягує держава в бюджет. Єдиний спосіб значно скоротити собівартість видобутку важко видобувних запасів – це забезпечити масовість впровадження сучасних технологій видобутку: колтюбінгу, ГРП, снабінгу, горизонтального буріння.

"Треба перевести поняття "важко видобувних запасів" в економічну площину, створити надмірність сервісів, як в Північній Америці. А поки, кожен крок до видобутку газу, який залишився, призводить до подвоєння інвестицій, – аналізує Закревський.- Для того, щоб добути ще 350 млрд куб. м важко видобувних запасів, які знаходяться на великій глибині – понад 6 км – треба вкладати в підтримку видобутку не менше 24% коштів, виручених від продажу газу, і ще 50% в розвиток видобутку. і 70% податків від вартості. При цьому собівартість видобутку буде вже 250 долларов за 1000 куб. . Далі йдуть так звані ресурси, їх 600 млрд куб. м. Вони знаходяться на ще більшій глибині. Щоб їх видобути, треба вкладати в розвиток вже 60% вторгованих коштів, а собівартість досягне $ 280 за 1000 куб. м. У сумі це трохи більше 1 трлн куб. м газу, які реально добути, якщо вкладати гроші в розвиток видобутку. Решта 5, 5 трлн куб. м українського газу, про які говорять вчені, це перспективні запаси, освоєння яких можливе тільки в майбутньому, коли з'являться ефективнішы технології . І тільки масовістю їх застосування можна досягти зниження ціни на га , як це сталося в США при "сланцевої революції".

Детальніше про ситуацію з видобутком газу і нафти в Україні читайте в статті новин "Сьогодні": Чому в Україні багато нафти і газу, а українці такі бідні.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" писали про те, що в Україні побито рекорд з видобутку газу приватними компаніями. "ДТЕК Нафтогаз" видобув 1,66 млрд куб. м природного газу за 2019, що на 0,66% перевищило обсяги видобутку попереднього року і стало новим рекордним показником як для компанії, так і для сектора приватного газовидобутку України.

А про те, як Зеленський хоче купувати каспійський газ за допомогою турецького газопроводу, дивіться у відео:

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти