Компроміс на користь "Нафтогазу": експерти оцінили рішення про анбандлінг

29 вересня 2019, 08:53

Олександра Романюк Олександра Романюк

Компроміс полягає в тому, що майно передають з балансу "Нафтогазу" на баланс нового оператора

Україна ще на крок просунулася у вирішенні проблеми анбандлінгу "Нафтогазу", обіцяного Євросоюзу в рамках угоди про асоціацію, і подальшого використання своєї газотранспортної системи. Нова модель анбандлінгу (відділення) "Нафтогазу України", яку напередодні затвердив Кабінет міністрів, дозволяє створити незалежного оператора газотранспортної системи (ГТС) відповідно до вимог європейського законодавства. Експерти, до яких сайт "Сьогодні" звернувся за коментарями щодо нової схеми анбандлінгу, оцінюють її не так позитивно, як українські чиновники.

"Компроміс полягає в тому, що майно таки передають з балансу "Нафтогазу" на баланс нового оператора. Але "Нафтогаз" залишає за собою контроль за фінансовим потоком. Так що можна сказати, що цей компроміс – в його користь", – пояснив суть нової схеми Олексій Кущ.

Реклама

При цьому аргумент "Нафтогазу" щодо того, що анбандлінг за моделлю OU зруйнував би позиції України в Стокгольмському арбітражі і ми не змогли б отримати виграні 3 млрд доларів від "Газпрому", експерти вважають надуманим.

"Це мильна бульбашка, яка спеціально запускається "Нафтогазом" для того, щоб максимально продовжити контроль над газотранспортною системою. Насправді жодного прямого зв'язку тут немає. Там була прив'язка до газового контракту, не можна було проводити анбандлінг до його завершення. Але повністю провести технічну роботу, виконати всі юридичні процедури ніхто не забороняв", – говорить Олексій Кущ.

Читайте також: Кабмін схвалив план по анбандлінгу "Нафтогазу"

"Я не бачив спочатку ніякого ризику, і ця теза про неможливість анбандлінгу через позови, щонайменше, дивна. Судові розгляди можуть тягнутися якщо не десятиліттями, то п'ятирічками точно. За основними позовами можуть слідувати апеляційні, нові позови, справи можуть бути об'єднані, роз'єднані – це нескінченний процес. Досить згадати справу ЮКОСа. Тому можна було зробити так, як чинять на Заході: якщо якась компанія веде судові справи з іншою компанією і це заважає розвитку бізнесу, то створюється якась нова компанія, яка бере на себе виконання всіх зобов'язань, крім позовних заяв. Грубо кажучи, залишається поштова скринька, яка працює виключно на юристів чи на судові позови. Тобто юридична відповідальність, операційна, якась фінансова, політична – вони можуть бути розділені так, як вимагає момент", – вважає і Геннадій Рябцев.

Новини "Сьогодні" писали, що, на думку глави правління альянсу "Нова енергія України" Валерія Боровика, рішення Кабміну щодо моделі анбандлінгу посилить позиції України на тристоронніх газових переговорах, які сьогодні проходять в Брюсселі щодо транзиту газу з 2020 року.

Детальніше читайте на сайті "Сьогодні" в матеріалі: "Таємниці анбандлінгу: чи потрапить Україна знову в газову залежність від Росії".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти