Коли на пенсію: що буде з українцями, які не заробили 35 років стажу після реформи

9 липня 2017, 07:24

Олександр Литвин

Про те, які умови необхідно виконати для виходу на пенсію, варто дізнатися заздалегідь

ВерховнаРадарозглянезаконопроектипропенсійну реформуна початкуосені.УмеморандумізМВФукраїнська влада взяланасебезобов'язаннядокінця травняприйняти необхіднідляреформизакони,протевиконатицю вимогуне встигли.Утомучисліз цієї причиничерговийкредитнийтраншзчервня-липня перенесли  на осінь.Якщодокументухвалять,вжез наступногорокуукраїнцівиходитимутьнапенсіюза новими правилами.Сайт"Сегодня"розібрався,якийстажпотрібенбудеукраїнцямдляотриманняпенсіїпісляреформиіщоробити,якщоне встиглинакопичитистаж.

Реклама

Українці будуть виходити на пенсію в 60, 63 і 65 років

ПенсійнийвіквУкраїні,незважаючинавимогуМВФ,переглядати нестали.Як і раніше,більшістьукраїнцівбудутьвиходитина"заслуженийвідпочинок"в60років.Правда,вимогидлявиходунапенсію"вчасно"посилять.Унаступномуроцізнадобитьсяякмінімум25роківстажу.Зкожнимрокомнеобхіднийстажбудутьзбільшуватина12місяців.Так,длятого,щобвийтинапенсіюв60років2028 рокузнадобитьсявже35роківстажу.

Тим,хтоне зможевиконатицю вимогу,доведетьсяпрацюватидо63абодо65років.Такимчином,урядпропонуєзбільшитиефективнийпенсійнийвік,не змінюючиприцьомуцифру"60",пояснюєстаршийнауковийспівробітникІнститутудемографіїЛідіяТкаченко.

Вимогидлявиходунапенсіюв63 рокитакожбудезбільшуватина12місяцівщорічно.Унаступномуроцідлявиходунапенсіюв63знадобитьсяякмінімум15повнихроківстажу.Алевжечерез10роківвцьомувіціна"заслуженийвідпочинок"виходитимутьукраїнцізістажемвід25до35років.

У тойжечасмінімальнийстаждляотриманняпенсіїв65,згідно з документом,переглядати небудуть.Українцімаютьправонапенсіювцьомувіціза умови наявностіхочаб15роківстажу.
Реклама

Повноцінноцінововведеннязапрацюютьтількив 2021році.З наступногорокуідокінця 2020законопроектпередбачаєдержавнудопомогуукраїнцям,якідосягли60роківвперіодз 2018по 2021рік іприцьомумаютьменшенеобхідногостажу.Згідно із закономвониповиннічекатипенсіюдо63або65років,алецікількароківвониможутьотримуватидопомогу від держави.

"Правда, тут теж є ризики, і багато що залежить від того, як поведе себе Пенсійний фонд (ПФ). Наприклад, комусь пощастило народитися другого січня і йому в 2018 році виповниться 60 років, але йому далеко до 25 років стажу, є тільки 15. Припустимо, людина прийде в ПФ оформляти пенсію, а їй у відповідь: "Вибачте, у нас нові правила і щоб піти на пенсію в 60, потрібно 25 років стажу, а у вас тільки 15, ви такого права не маєте. Якщо людина сама недостатньо розбирається, то може подумати, що її взагалі всього позбавили. ПФ повинен розробити детальні інструкції для своїх співробітників, як вони повинні діяти, щоб люди не залишилися без нічого", – зазначає Лідія Ткаченко.

Якщоне наберетьсяі15роківстажу,пенсіяне призначена.Замістьцьогодержавагарантуєсоціальну допомогу.Якщодержавнадопомоганижчепрожитковогомінімумудлянепрацездатних,українцімаютьправозвернутисядо органівсоціального захистутанаписатизаявунадоплату.

Пощастило тим, хто закінчив ВНЗ до 2004 року

Пенсійнийфондпроводитьперсоніфікованийоблікпенсіонерівз 2000 року.ЗцьогомоментуПФуважнішестежитьзасоціальнимивнесками.Крімтого,з 2004 рокудо страхового стажупересталивраховуватичаснавчанняу вищих навчальних закладах.Наприклад,українець,якийзакінчиввузв2010-му,дляотриманняпенсіїв60роківповиненпрацювати35років.Аті,хтозакінчиввуз,наприклад,в2003-му,можутьотриматипенсіюв60років,пропрацювавши30років(щеп'ятьроківзарахуютьдо стажузачас,проведенийввузі).

В тренді
Торгуємо в мінус і переважно з Китаєм: що купує і продає Україна
Реклама

Ще одне важливе нововведення – стаж можна буде купити. Раніше міністр соцполітики припускав, що пенсійною реформою передбачать покупку до п'яти років стажу, однак після цю норму переглянули. На даний момент в законопроекті йдеться про те, що українці зможуть купити як мінімум два роки стажу. Щоб порахувати, скільки це коштує, потрібно визначити мінімальну суму соціального внеску = мінімальна зарплата × 22%. Зараз це 704 гривні. Щоб дізнатися вартість одного року, потрібно суму мінімального внеску помножити на 24, а два роки обійдуться в 42 мінімальних внески. На даний момент перший рік купленого стажу коштує 16 896 гривень, а два роки – 29 568 гривень.

Если есть всего 13 лет стажа, покупка двух лет позволит претендовать на минимальную пенсию в 65 лет. Кроме того, от стажа зависит размер пенсии. Например, если бы пенсионная реформа действовала уже сегодня, при зарплате в 10 тысяч гривен (примерно в полтора раза выше средней по стране) и 30 годах стажа можно было бы претендовать на пенсию в 1694 гривни, а при 32 лет стажа – на 1806 гривен.

Отметим, как говорится в правительственной презентации пенсионной реформы, через 10 лет на пенсию в 60 будет выходить только половина украинцев.
Как поясняет премьер-министр Владимир Гройсман, это позволит создать более "справедливые условия": чем меньше работал – тем позже на пенсию.

Реклама

"Не надо забрать у одного пенсионера, который всю жизнь работал, и отдать другому, который не работал. Если по здоровью – есть пенсия по инвалидности. Но если человек бездельничал, не хотела работать или занимался скрытой работой, конечно, он не может быть в таких же условиях. Мы действуем в интересах человека труда", – заявил премьер на парламентских слушаниях.

О том, как изменится размер пенсии после реформы, можно прочитать здесь. Также сайт "Сегодня" писал о том, как накопить на пенсию самому

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти