Які "сюрпризи" чекають на українців 2017-го: всім доведеться заплатити за аудит і задуматися про економію

3 листопада 2016, 08:19

Олександр Литвин

У Верховній Раді знаходяться законопроекти, які дозволять створити ринок енергоефективності. Однак, крім нових можливостей, з'являться і нові зобов'язання

В середньому українська родина витрачає в кілька разів більше енергоресурсів, ніж європейська в країнах зі схожим кліматом. Так, щорічно дев'ять мільярдів кубометрів газу губляться через низьку енергоефективність будівель, ще 2,4 мільярда "пропадає" в системі теплопостачання. За словами віце-прем'єра Геннадія Зубка, 80% всього житлового фонду потрібно модернізувати, на це знадобиться більше 30 мільярдів євро, при бюджеті країни на 2017-й лише 21 мільярд євро. Наступного року, як планують в Кабміні, в Україні відбудеться "революція" в сфері ЖКГ: кожен будинок пройде професійний енергоаудит, а на тепломодернізацію будівель виділять мільярди гривень. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, які зміни чекають на українців наступного року і кому доручать перевірити нерухомість.

Реклама

Навіщо потрібен енергоаудит і кому це допоможе

"Можливість економії України – дев'ять мільярдів кубометрів газу щорічно. Це енергоспоживання такої великої країни, як Іспанія", – розповідає Геннадій Зубко. У Кабінеті міністрів, керуючись європейськими директивами, розробили "маршрутну карту" реформування. Перший крок – нові "комунальні" закони: "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)", "Про комерційний облік комунальних послуг", "Про житлово-комунальні послуги" та "Про енергоефективність будівель".

Перший закон вже ухвалений, інші – все ще знаходяться на розгляді в Раді. Документи, як упевнений народний депутат Олександр Домбровський, парламентарії проголосують до кінця цього року. Другий крок – ухвалення закону "Про Фонд енергоефективності". Головні нововведення законопроектів: установка лічильників у всіх будинках, обов'язковий енергоаудит для всіх, сертифікація окремих будівель (з відкритим доступом, новобудов та нерухомості, яка здається в оренду або продається). Крім того, з'явиться пеня за прострочення платіжок – 0,1% від суми заборгованості за кожен день, але не більше 100%.

1220919

Реклама

Фото: архів

Як розповідають в Держенергоефективності, 12% тепла втрачається через дах, 20% – вентиляцію, 33% – стіни, 7% – підвал, 23% – вікна та двері, 5% – містки холоду (стики стін). Перед тим, як утеплювати будинок, потрібно визначити, у що краще інвестувати кошти і який матеріал варто використовувати. Як зазначають експерти, часто українці самостійно беруться утеплювати свій будинок і втрачають вкладені гроші. Наприклад, використовують тонкий пінопласт з порушенням технології монтажу, який від вітру і дощу просто відвалюється. Іноді утеплюються окремі квартири в багатоповерховому будинку, в результаті чого зміщуються точки роси і в "холодних" квартирах виникає конденсат і зростає цвіль. Утеплені і не утеплені стіни нерівномірно нагріваються, що призводить до тріщин.

"Кожен проект починається з енергоаудиту. Від цього залежить результат Якщо енергоаудитор правильно визначить заходи і вибере замовників, буде результат, якщо ні – гроші витратяться неефективно", – переконаний голова Асоціації енергоаудиторів України Андрій Цибулько.

"Якщо енергоаудитор правильно визначить заходи і вибере замовників, буде результат, якщо неі – гроші витратяться неефективно", – упевнений експерт.

Професійний аудитор не тільки визначить клас енергоефективності будівлі і скільки вона зможе економити, але і вкаже, на що краще витратити гроші і які заходи дозволять добитися максимального ефекту.

Як розповідає менеджер проектів ДТЕК ЕСКО, сертифікований енергоаудитор Сергій Свистюк, теоретично добитися максимального класу енергоефективності можна в будь-якому будинку. Однак іноді, як зазначає експерт, легше побудувати нову будівлю.

Реклама

"Кардинально змінити клас енергоефективності та перевести старий будинок відразу з найнижчого класу F до найвищого класу дуже складно. Можливо, простіше побудувати новий будинок. Якщо йдеться про житловий будинок, необхідно буде відселяти всіх його жителів і повністю міняти всі інженерні мережі. В цьому разі вже не обійтися тільки приведенням огороджувальних конструкцій до нормативу і регулюванням системи опалення", – розповідає Сергій Свистюк. Так, щоб перевести будинок з класу С до класу А, треба підвищити його енергоефективність вдесятеро.

1220923

Фото: архів

Почати підвищувати енергоефективність будинку можна з простих кроків. Наприклад, замінити лампочки в під'їзді на LED, встановити лічильники і регулятори тепла, поставити нові енергоефективні вікна. Строки переходу до нового класу енергоефективності залежать від масштабу робіт, що проводяться. Наприклад, щоб встановити індивідуальний тепловий пункт в підвалі, утеплити стіни, підвал і дах – потрібно до шести місяців, при цьому не треба буде відселяти мешканців. Якщо будинок настільки старий, що вимагає заміни всіх інженерних комунікацій – проводки, труб в стояках і квартирах, то в такому разі йдеться фактично про реконструкцію, що може тривати довше і вимагати часткового тимчасового відселення жителів, зазначає Сергій Свистюк.

За словами експерта, з 400 будинків, в яких він провів енергоаудит, 60% будівель мали клас енергоефективності Е, 20% – на рівні класу F. "Зустрічаються і будівлі класу D, C – це вже будівлі нового і відносно нового зведення. Іноді енергоаудити проводяться і в новому енергоефективному житлі, щоб підтвердити заявлену забудовником енергоефективність класу С (при новому будівництві ця вимога повинна дотримуватися), але підтверджується вона не завжди. Класу А в Україні відповідають лише кілька будинків, і всі вони перебувають в приватному володінні", – зазначає аудитор.

Реклама

Одним з таких будинків володіє співачка Руслана Лижичко. "Замість того, щоб вкладати гроші в коштовності, я, крім музики, вкладала в свій будинок. Всі найсучасніші технології використовуються в моєму домі", – розповідає музикант.

Орієнтовна вартість енергоаудиту для багатоповерхівок:

до 100 квартир – 9,5 тис. гривень
до 300 квартир – 12 тис. гривень
до 350 квартир – 13 тис. гривень

Платити доведеться самим мешканцям – приблизно по 100 гривень. Однак варто врахувати, що звіт про енергоаудит дійсний протягом року. Після закінчення опалювального сезону необхідно актуалізувати дані з урахуванням фактичного енергоспоживання.

Хто проведе енергоаудит і чому це важливо

З бюджету України до Фонду енергоефективності направлять 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро – Європейський союз. Цими грошима зможе скористатися будь-яка родина вже в квітні наступного року. Гроші на термомодернізацію житла видасть банк, а Фонд компенсує до 50% від тіла кредиту. За словами віце-прем'єр-міністра, розмір державної допомоги залежатиме від того, якого класу енергоефективності вдасться досягти в результаті модернізації – чим нижчі енерговитрати будинку, тим більше грошей дасть держава. Безвідсотковий кредит на утеплення будинку також можна буде оформити в самому Фонді.

За оцінками експертів, грошей з Фонду вистачить на модернізацію близько тисячі будинків, тоді як в Україні налічується понад 100 тисяч багатоповерхівок. "Ідея Фонду енергоефективності полягає в тому, щоб дати старт процесу масової енергомодернізації в житловому і бюджетному секторах. Якщо ці кошти просто роздати людям у вигляді грантів чи безповоротної допомоги – їх умовно вистачить на модернізацію близько 1000 будинків. Якщо використовувати їх для пільгового кредитування – ті гроші повертатимуться до цього Фонду у міру повернення кредитів і відсоткових доходів, і тоді вони зможуть бути видані повторно, на інші проекти", – зазначає Сергій Свистюк.

"Якщо ці кошти просто роздати людям у вигляді грантів чи безповоротної допомоги – їх умовно вистачить на модернізацію близько 1000 будинків", – розповідає Свистюк.

У Кабміні планують: Фонд дозволить не тільки скоротити споживання газу, але і скоротити фінансування субсидій. Наступного року на них планують витратити 52 мільярди гривень. Якщо частина будинків пройдуть термомодернізацію і менше витрачатимуть енергоресурсів, держава зможе виділяти менше коштів на компенсацію комуналки. "Замість субсидій, які консервують бідність, пропонуємо громадянам допомогу на персональну енергоефективність і економічний успіх", – заявив на презентації закону "Про Фонд енергоефективності" Геннадій Зубко.

Ринок енергоефективності дозволить створити 75 тисяч робочих місць – утепленням будинків займеться малий і середній бізнес. Енергоаудиторів готуватимуть вузи, а на спеціальному сайті можна буде ознайомитися з результатами їх роботи. "При цій системі відсутня непрозорість, яка була тоді, коли держава сертифікувало інженерів" – розповідає чиновник.

Як зазначає Геннадій Зубко для, того, щоб на ринку не з'явилися енергоаудитори, які лобіюватимуть інтереси виробників будматеріалів, їх діяльність зможуть контролювати всі бажаючі. Разом з Фондом енергоефективності запрацює спеціальний сайт, на якому розкажуть про приклади роботи кожного аудитора.

1232878

Фото: архів

"Енергоаудитор повинен бути нейтральним і не просувати конкретних виробників обладнання та матеріалів. Тому, навіть при прорахунку комплексних рішень, наприклад, щодо балансування системи опалення та утеплення будинку, в технічному завданні або не вказується назва виробника, або зафарбовується. При цьому енергоаудитор повинен пропонувати клієнтові кілька варіантів технічних рішень і фінансування. Вибір конкретних моделей устаткування, постачальників і підрядників з монтажу повинен проводитися на конкурсних умовах, наприклад, шляхом проведення тендера. Фінальне рішення щодо вибору обладнання повинно залишатися за клієнтом", – переконаний Сергій Свистюк.

При виборі енергоаудитора важливо звертати увагу на його репутацію, запитувати його резюме, перелік проведених енергоаудитів і реалізованих за ними проектів, наскільки збігаються його прогнози з реальними результатами енергоефективних заходів.

Ризик лобіювання певного обладнання та матеріалів дуже сильно знижується в тому разі, якщо енергоаудит проводиться для подальшого енергосервісу. Його принцип полягає в тому, що енергосервісна компанія (ЕСКО) інвестує в енергоефективність свого клієнта: проводить енергоаудит, визначає потенціал економії і необхідні заходи, фінансує всі роботи, а повернення інвестицій отримує тільки за фактом отриманої економії. Тому ЕСКО буде зацікавлена в тому, щоб поставити саме економне, ефективне і надійне обладнання.

Україна має величезний потенціал, переконана заступник гендиректора Європейської комісії з питань і політики сусідства і вирішення Катерина Матернова. Скоротивши споживання енергоресурсів, можна не просто економити мільярди доларів, а й забезпечити енергетичну безпеку.

За словами Сергія Свистюка, значний потенціал економії мають в тому числі бюджетні будівлі, велика частина яких побудована до 2000 року. Зазвичай такі будинки можуть економити 30-50% енергоресурсів, в окремих випадках визначається потенціал і в 70%. "Цього року ДТЕК ЕСКО разом з Київенерго в рамках акції "Енергоефективний клієнт" проаналізував більше тисячі клієнтів споживачів електроенергії і тепла в Києві. Так ось, ми виявили 400 будівель, споживання яких перевищує нормативне в два і більше разів. З них в 20 будівлях фактичне споживання перевищує нормативне до 20 разів і це саме переважно бюджетні установи – управління (освіти, культури, медицини тощо)", – зазначає експерт.

Якщо необхідні законопроекти будуть ухвалені Радою, ринок енергоефективності запрацює вже через кілька місяців. "Наше завдання -. – щоб люди платили мало за комуналку, а не щоб (високе споживання. – прим. Ред.) покривалося субсидіями. Що важливо з точки зору ЖКП – нам важливо вчасно передати технічні паспорти на будинок. Сьогодні 80% багатоповерхових будинків – типові проекти. Можна буде створити типові рішення", – переконаний віце-прем'єр-міністр.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти