Які "сюрпризи" чекають на українців 2017-го: всім доведеться заплатити за аудит і задуматися про економію

У Верховній Раді знаходяться законопроекти, які дозволять створити ринок енергоефективності. Однак, крім нових можливостей, з'являться і нові зобов'язання

В середньому українська родина витрачає в кілька разів більше енергоресурсів, ніж європейська в країнах зі схожим кліматом. Так, щорічно дев'ять мільярдів кубометрів газу губляться через низьку енергоефективність будівель, ще 2,4 мільярда "пропадає" в системі теплопостачання. За словами віце-прем'єра Геннадія Зубка, 80% всього житлового фонду потрібно модернізувати, на це знадобиться більше 30 мільярдів євро, при бюджеті країни на 2017-й лише 21 мільярд євро. Наступного року, як планують в Кабміні, в Україні відбудеться "революція" в сфері ЖКГ: кожен будинок пройде професійний енергоаудит, а на тепломодернізацію будівель виділять мільярди гривень. Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, які зміни чекають на українців наступного року і кому доручать перевірити нерухомість.

Навіщо потрібен енергоаудит і кому це допоможе

Реклама

"Можливість економії України – дев'ять мільярдів кубометрів газу щорічно. Це енергоспоживання такої великої країни, як Іспанія", – розповідає Геннадій Зубко. У Кабінеті міністрів, керуючись європейськими директивами, розробили "маршрутну карту" реформування. Перший крок – нові "комунальні" закони: "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)", "Про комерційний облік комунальних послуг", "Про житлово-комунальні послуги" та "Про енергоефективність будівель".

Перший закон вже ухвалений, інші – все ще знаходяться на розгляді в Раді. Документи, як упевнений народний депутат Олександр Домбровський, парламентарії проголосують до кінця цього року. Другий крок – ухвалення закону "Про Фонд енергоефективності". Головні нововведення законопроектів: установка лічильників у всіх будинках, обов'язковий енергоаудит для всіх, сертифікація окремих будівель (з відкритим доступом, новобудов та нерухомості, яка здається в оренду або продається). Крім того, з'явиться пеня за прострочення платіжок – 0,1% від суми заборгованості за кожен день, але не більше 100%.

1220919

Реклама

Фото: архів

Як розповідають в Держенергоефективності, 12% тепла втрачається через дах, 20% – вентиляцію, 33% – стіни, 7% – підвал, 23% – вікна та двері, 5% – містки холоду (стики стін). Перед тим, як утеплювати будинок, потрібно визначити, у що краще інвестувати кошти і який матеріал варто використовувати. Як зазначають експерти, часто українці самостійно беруться утеплювати свій будинок і втрачають вкладені гроші. Наприклад, використовують тонкий пінопласт з порушенням технології монтажу, який від вітру і дощу просто відвалюється. Іноді утеплюються окремі квартири в багатоповерховому будинку, в результаті чого зміщуються точки роси і в "холодних" квартирах виникає конденсат і зростає цвіль. Утеплені і не утеплені стіни нерівномірно нагріваються, що призводить до тріщин.

"Кожен проект починається з енергоаудиту. Від цього залежить результат Якщо енергоаудитор правильно визначить заходи і вибере замовників, буде результат, якщо ні – гроші витратяться неефективно", – переконаний голова Асоціації енергоаудиторів України Андрій Цибулько.

Реклама

"Якщо енергоаудитор правильно визначить заходи і вибере замовників, буде результат, якщо неі – гроші витратяться неефективно", – упевнений експерт.

Професійний аудитор не тільки визначить клас енергоефективності будівлі і скільки вона зможе економити, але і вкаже, на що краще витратити гроші і які заходи дозволять добитися максимального ефекту.

Як розповідає менеджер проектів ДТЕК ЕСКО, сертифікований енергоаудитор Сергій Свистюк, теоретично добитися максимального класу енергоефективності можна в будь-якому будинку. Однак іноді, як зазначає експерт, легше побудувати нову будівлю.

"Кардинально змінити клас енергоефективності та перевести старий будинок відразу з найнижчого класу F до найвищого класу дуже складно. Можливо, простіше побудувати новий будинок. Якщо йдеться про житловий будинок, необхідно буде відселяти всіх його жителів і повністю міняти всі інженерні мережі. В цьому разі вже не обійтися тільки приведенням огороджувальних конструкцій до нормативу і регулюванням системи опалення", – розповідає Сергій Свистюк. Так, щоб перевести будинок з класу С до класу А, треба підвищити його енергоефективність вдесятеро.

1220923

Фото: архів

Почати підвищувати енергоефективність будинку можна з простих кроків. Наприклад, замінити лампочки в під'їзді на LED, встановити лічильники і регулятори тепла, поставити нові енергоефективні вікна. Строки переходу до нового класу енергоефективності залежать від масштабу робіт, що проводяться. Наприклад, щоб встановити індивідуальний тепловий пункт в підвалі, утеплити стіни, підвал і дах – потрібно до шести місяців, при цьому не треба буде відселяти мешканців. Якщо будинок настільки старий, що вимагає заміни всіх інженерних комунікацій – проводки, труб в стояках і квартирах, то в такому разі йдеться фактично про реконструкцію, що може тривати довше і вимагати часткового тимчасового відселення жителів, зазначає Сергій Свистюк.

За словами експерта, з 400 будинків, в яких він провів енергоаудит, 60% будівель мали клас енергоефективності Е, 20% – на рівні класу F. "Зустрічаються і будівлі класу D, C – це вже будівлі нового і відносно нового зведення. Іноді енергоаудити проводяться і в новому енергоефективному житлі, щоб підтвердити заявлену забудовником енергоефективність класу С (при новому будівництві ця вимога повинна дотримуватися), але підтверджується вона не завжди. Класу А в Україні відповідають лише кілька будинків, і всі вони перебувають в приватному володінні", – зазначає аудитор.

Одним з таких будинків володіє співачка Руслана Лижичко. "Замість того, щоб вкладати гроші в коштовності, я, крім музики, вкладала в свій будинок. Всі найсучасніші технології використовуються в моєму домі", – розповідає музикант.

Орієнтовна вартість енергоаудиту для багатоповерхівок:

до 100 квартир – 9,5 тис. гривень
до 300 квартир – 12 тис. гривень
до 350 квартир – 13 тис. гривень

Платити доведеться самим мешканцям – приблизно по 100 гривень. Однак варто врахувати, що звіт про енергоаудит дійсний протягом року. Після закінчення опалювального сезону необхідно актуалізувати дані з урахуванням фактичного енергоспоживання.

Хто проведе енергоаудит і чому це важливо

З бюджету України до Фонду енергоефективності направлять 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро – Європейський союз. Цими грошима зможе скористатися будь-яка родина вже в квітні наступного року. Гроші на термомодернізацію житла видасть банк, а Фонд компенсує до 50% від тіла кредиту. За словами віце-прем'єр-міністра, розмір державної допомоги залежатиме від того, якого класу енергоефективності вдасться досягти в результаті модернізації – чим нижчі енерговитрати будинку, тим більше грошей дасть держава. Безвідсотковий кредит на утеплення будинку також можна буде оформити в самому Фонді.

За оцінками експертів, грошей з Фонду вистачить на модернізацію близько тисячі будинків, тоді як в Україні налічується понад 100 тисяч багатоповерхівок. "Ідея Фонду енергоефективності полягає в тому, щоб дати старт процесу масової енергомодернізації в житловому і бюджетному секторах. Якщо ці кошти просто роздати людям у вигляді грантів чи безповоротної допомоги – їх умовно вистачить на модернізацію близько 1000 будинків. Якщо використовувати їх для пільгового кредитування – ті гроші повертатимуться до цього Фонду у міру повернення кредитів і відсоткових доходів, і тоді вони зможуть бути видані повторно, на інші проекти", – зазначає Сергій Свистюк.

"Якщо ці кошти просто роздати людям у вигляді грантів чи безповоротної допомоги – їх умовно вистачить на модернізацію близько 1000 будинків", – розповідає Свистюк.

У Кабміні планують: Фонд дозволить не тільки скоротити споживання газу, але і скоротити фінансування субсидій. Наступного року на них планують витратити 52 мільярди гривень. Якщо частина будинків пройдуть термомодернізацію і менше витрачатимуть енергоресурсів, держава зможе виділяти менше коштів на компенсацію комуналки. "Замість субсидій, які консервують бідність, пропонуємо громадянам допомогу на персональну енергоефективність і економічний успіх", – заявив на презентації закону "Про Фонд енергоефективності" Геннадій Зубко.

Ринок енергоефективності дозволить створити 75 тисяч робочих місць – утепленням будинків займеться малий і середній бізнес. Енергоаудиторів готуватимуть вузи, а на спеціальному сайті можна буде ознайомитися з результатами їх роботи. "При цій системі відсутня непрозорість, яка була тоді, коли держава сертифікувало інженерів" – розповідає чиновник.

Як зазначає Геннадій Зубко для, того, щоб на ринку не з'явилися енергоаудитори, які лобіюватимуть інтереси виробників будматеріалів, їх діяльність зможуть контролювати всі бажаючі. Разом з Фондом енергоефективності запрацює спеціальний сайт, на якому розкажуть про приклади роботи кожного аудитора.

1232878

Фото: архів

"Енергоаудитор повинен бути нейтральним і не просувати конкретних виробників обладнання та матеріалів. Тому, навіть при прорахунку комплексних рішень, наприклад, щодо балансування системи опалення та утеплення будинку, в технічному завданні або не вказується назва виробника, або зафарбовується. При цьому енергоаудитор повинен пропонувати клієнтові кілька варіантів технічних рішень і фінансування. Вибір конкретних моделей устаткування, постачальників і підрядників з монтажу повинен проводитися на конкурсних умовах, наприклад, шляхом проведення тендера. Фінальне рішення щодо вибору обладнання повинно залишатися за клієнтом", – переконаний Сергій Свистюк.

При виборі енергоаудитора важливо звертати увагу на його репутацію, запитувати його резюме, перелік проведених енергоаудитів і реалізованих за ними проектів, наскільки збігаються його прогнози з реальними результатами енергоефективних заходів.

Ризик лобіювання певного обладнання та матеріалів дуже сильно знижується в тому разі, якщо енергоаудит проводиться для подальшого енергосервісу. Його принцип полягає в тому, що енергосервісна компанія (ЕСКО) інвестує в енергоефективність свого клієнта: проводить енергоаудит, визначає потенціал економії і необхідні заходи, фінансує всі роботи, а повернення інвестицій отримує тільки за фактом отриманої економії. Тому ЕСКО буде зацікавлена в тому, щоб поставити саме економне, ефективне і надійне обладнання.

Україна має величезний потенціал, переконана заступник гендиректора Європейської комісії з питань і політики сусідства і вирішення Катерина Матернова. Скоротивши споживання енергоресурсів, можна не просто економити мільярди доларів, а й забезпечити енергетичну безпеку.

За словами Сергія Свистюка, значний потенціал економії мають в тому числі бюджетні будівлі, велика частина яких побудована до 2000 року. Зазвичай такі будинки можуть економити 30-50% енергоресурсів, в окремих випадках визначається потенціал і в 70%. "Цього року ДТЕК ЕСКО разом з Київенерго в рамках акції "Енергоефективний клієнт" проаналізував більше тисячі клієнтів споживачів електроенергії і тепла в Києві. Так ось, ми виявили 400 будівель, споживання яких перевищує нормативне в два і більше разів. З них в 20 будівлях фактичне споживання перевищує нормативне до 20 разів і це саме переважно бюджетні установи – управління (освіти, культури, медицини тощо)", – зазначає експерт.

Якщо необхідні законопроекти будуть ухвалені Радою, ринок енергоефективності запрацює вже через кілька місяців. "Наше завдання -. – щоб люди платили мало за комуналку, а не щоб (високе споживання. – прим. Ред.) покривалося субсидіями. Що важливо з точки зору ЖКП – нам важливо вчасно передати технічні паспорти на будинок. Сьогодні 80% багатоповерхових будинків – типові проекти. Можна буде створити типові рішення", – переконаний віце-прем'єр-міністр.

Читайте також:

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Далі по темі

Всі новини Показати ще
Реклама
Тарифи на газ
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Бізнес News
Money-лайфхакер
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

27.17

Російський рубль (₽)

0.3644

Євро (€)

30.65

Опитування

Калькулятор зарплати

Калькулятор зарплати
Опитування
Опитування
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
31,45
30,95
30,00
18,32
31,50
31,00
30,00
18,33
31,98
30,85
29,11
19,32
31,98
31,79
30,64
19,57
34,99
32,15
30,82
18,97
35,49
31,67
30,64
19,00
35,99
32,15
30,82
19,68
35,99
32,15
30,82
19,64
36,09
31,29
28,89
18,98
36,97
32,15
34,97
19,97

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти