Чому в Україні може подешевшати світло: як планують змінити ринок електроенергії

27 вересня 2016, 08:21

Олександр Литвин

Експерти впевнені, що законопроект запрацює тільки через кілька років, а ринок електроенергії успішно функціонує в багатьох країнах ЄС

Верховна Рада минулого тижня ухвалила в першому читанні законопроект про ринок електроенергії. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик заявив про те, що новий документ дозволить створити конкурентний ринок і приведе до того, що тарифи на світло в Україні знизяться.

Реклама

Сайт "Сегодня.ua" з'ясував, як і що може змінитися і коли споживачі відчують на собі результат "революції" на ринку електроенергії.

Як зараз працює ринок електроенергії

Чинну в Україні модель тільки умовно можна назвати "ринком", зазначають експерти. Є виробники електрики – теплоелектроцентралі (ТЕЦ), теплові, атомні і гідроелектростанції відновлювані джерела електроенергії ("зелений виробник") і єдиний покупець – держпідприємство "Енергоринок". Саме воно продає світло промисловцям, бізнесу та побутовим споживачам.

"Ми не можемо встановити свій тариф, ми не можемо встановити своє вироблення – ми можемо тільки запропонувати. Ми не можемо самі вирішити, скільки блоків у нас працює. Все вирішують уповноважені державні органи", - розповідає про ситуацію на ринку електроенергії радник президента НАЕК "Енергоатом" Костянтин Запайщиков.

"Ми не можемо встановити свій тариф, ми не можемо встановити своє вироблення – ми можемо тільки запропонувати. Ми не можемо самі вирішити, скільки блоків у нас працює. Все вирішують уповноважені державні органи", – говорить радник президента НАЕК "Енергоатом" Костянтин Запайщиков.

Реклама

При цьому електроенергія, що генерується атомними станціями, дешева, тоді як витрати на виробництво світла у ТЕЦ і "зелених" виробників – значно вищі. Фактично, українці можуть купувати світло тільки у одного постачальника – обленерго. І при цьому можливості вибрати тариф немає – платити доводиться стільки, скільки вирішує Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

Гроші, які платять українці за світло, проходять цілий ланцюжок: обленерго – ДП "Енергоринок" – виробники електроенергії. За таким же ланцюжком надходить і електрика: виробники – ДП "Енергоринок" – обленерго – споживачі. В результаті, як зазначають в Міненерго, серед виробників відсутня конкуренція – вони генерують рівно стільки світла, скільки затребує "Енергоринок". Крім того, всі українці платять за єдиним тарифом.

444

"Нинішня модель застаріла. Проблеми з ДП "Енергоринок" в тому, що держава адміністративно визначає, хто скільки електроенергії повинен виробити і продати, та за якою ціною продати і купити. В адміністративній моделі є проблема непрозорості прийняття рішень та тарифів, а також накопичення з кожним роком проблем, таких як зростання заборгованості в Енергоринку. А в ліберальної моделі сторони енергетичних договорів самі визначатимуть обсяги, терміни і ціни. Між сторонами буде передбачена чітка відповідальність", – розповідає керівник департаменту з регуляторної політики ДТЕК Юлія Носулько.

До речі, згідно з постановою НКРЕКУ №220, світло в Україні дорожчає в п'ять етапів. До квітня минулого року родина, яка споживає 150 кВт*год електроенергії на місяць, купувала 100 кВт*год за ціною за кіловат 45,6 копійки, ще 50 кВт за ціною 78,9 копійки. У вересні минулого року тариф затвердили на рівні 78,9 копійки за місячне споживання понад 100 кВт і 45,6 копійки при споживанні до 100 кВт, в березні – до 99 і 57, а у вересні – до 71,4 і 129 копійок відповідно.

Реклама

На цьому подорожчання не зупиниться – вже в березні 2017 року при споживанні понад 100 кВт*год за кожен кіловат доведеться платити 168 копійок, а при споживанні до 100 кВт*год – 90 копійок Однак, як заявляє Ігор Насалик, після того, як в Україні запрацює ринок електроенергії, тарифи в Україні можуть знизитися.

"Переваги відчують споживачі, тому що стануть головним суб'єктами ринку. Споживач матиме право вибору – ось основне в законі. ...Споживач більше не братиме ціну, яку йому диктують. Хочеться, щоб було для споживача 6-7 постачальників, з яких він вибиратиме і таким чином створюватиме конкуренцію", – сказав Насалик.

Що, як і коли зміниться

"Замість існуючої моделі буде реалізована модель прямих ринкових взаємин між учасниками ринку. Буде сегмент на добу вперед, сегмент двосторонніх договорів, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок допоміжних послуг, роздрібний ринок", – розповідає директор  Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.

При цьому ринки транспортування і постачання електроенергії буде розділено. Так, обленерго, у яких є власні мережі, зароблятимуть, доставляючи електрику до будинків споживачів, а трейдингові компанії купуватимуть електрику у різних виробників, плануватимуть графік завантаження і продаватимуть за різними тарифами. В результаті українці зможуть вибрати, за яким тарифом і у кого купувати електрику. До слова, Україна ще кілька років тому підписала Третій енергопакет з Європейським Союзом, який передбачає створення ринку електроенергії.

Наприклад, в Польщі зараз діє понад 100 тарифів на світло. Ринок електроенергії успішно працює і в інших країнах ЄС. "Я жив у Німеччині два місяці. Пішов до офісу найближчої енергетичної компанії. До мене додому направили спеціального агента, які дізнався, скільки ми споживаємо світла і запропонував підписати контракт з певним тарифом. Там можна вибрати, яку електроенергію споживатимеш. Якщо хтось став "зеленим", може купувати тільки дорогу енергію, видобуту з поновлюваних джерел. вітряків, наприклад. Хтось продає електрику, яке на 60% генерується за допомогою атомної енергетики і на 40% з допомогою ТЕС. Ти можеш сам вибирати", – розповідає киянин Максим.

Реклама

Вартість світла також залежатиме від того, на який період укладається договір з постачальником. Чим довше – тим дешевше. Коли українці зможуть вибирати, у кого купувати електрику, у постачальників з'явиться стимул конкурувати між собою і пропонувати споживачам вигідніші умови – вартість світла може знизитися.

"В цілому в нормально працюючих ринках ціни можуть як зростати, так і знижуватися. І, крім того, виникає реальна конкуренція за надання послуг споживачеві, крім звичайної поставки електроенергії споживачам часто пропонують комплексні послуги: одночасна поставка електроенергії, страхування, продаж енергозберігаючого обладнання, послуги енергоаудиту тощо", – зазначає керівник департаменту з регуляторної політики ДТЕК Юлія Носулько.

"В цілому в нормально працюючих ринках ціни можуть як зростати, так і знижуватися. І, крім того, виникає реальна конкуренція за надання послуг споживачеві", – зазначає експерт.

Якщо виробник сам продаватиме електроенергію, українці зможуть купувати світло безпосередньо у АЕС, ТЕС, ГЕС. Однак, як зазначає Юлія Носулько, звичайна практика розвинених ринків полягає в тому, що населення купує у конкуруючих постачальників, яких на ринку багато і які намагатимуться запропонувати споживачам найвигідніші умови.

Існуюча редакція закону про ринок електроенергії повинна бути доповнена, впевнені експерти. Так, за словами Дмитра Марунича, в документі не уточнюється, яким чином формуватиметься "фонд покриття дисбалансу", який компенсуватиме високі витрати окремих видів генерації. "Є альтернативна генерація, теплоелектростанції, яким чином покриватиметься різниця у вартості їх виробництва. У тих, чиє виробництво дешевше, буде конкурентна перевага", – зазначає експерт.

За словами Ігоря Насалика, технічні завдання будуть вирішені пізніше. "Виходячи з досвіду реформування внутрішніх ринків електричної енергії в країнах ЄС, яке тривало понад 10 років, введення повномасштабного ринку електроенергії потребують можливості для підготовки та адаптації суб'єктів галузі до нових умов роботи... Тому законопроект передбачає введення періоду (до 24 місяців з дати набуття чинності цим Законом), протягом якого мають бути створені необхідні технічні, організаційні, економічні та нормативно-правові передумови для впровадження і злагодженого функціонування ринку електричної енергії України", – наголошується в пояснювальній записці до документа.

Українці зможуть вибирати постачальника електроенергії вже через кілька років. "Досить оптимістичний термін впровадження – 2 роки. Це пов'язано з тим, що модель ринку змінюється кардинально: потрібна розробка і установка спеціалізованого програмного забезпечення, повна зміна системи договорів, навчання персоналу. А для таких компаній, як обленерго, взагалі виставляються жорсткі вимоги: вони повинні розділитися на компанію, яка займатиметься тільки розподілом електроенергії, і компанії-постачальники. Це одна з основних вимог реформи, виконання якої повинно забезпечити конкуренцію на ринку постачання, реальну боротьбу за споживача", – розповідає Юлія Носулько.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти