Як росли доходи українців: чи "з'їв" долар зростання зарплат і коли станемо багатшими

11 серпня 2017, 07:38

Олександр Литвин

Ціни в Україні з 2013 зросли на 90,2%, мінімальна зарплата на 132%, а середні зарплати – 67,7%

ВУкраїніпід часкризи2014-2015роківзаморозилисоціальністандарти.Врезультатіросійськоїагресіїукраїнськаекономікавтратила п'ятучастинуВВПітисячіробочихмісць.Мінімальнізарплати неросли,авприватномусекторісереднізарплатизацейжеперіод,згідно з данимиДержстату,зросли лишена11,6%,прицьомурівеньінфляціїсклав68,2%.Вцьомуроці,якзаявляєпрем'єр-міністрВолодимирГройсман,зростаннязарплатзначновипередило темпизростанняцін,адобробутукраїнцівпокращився.Сайт"Сегодня"з'ясував,коли"розбагатіють"українціічи вдалосяповернутизарплатинадокризовийрівень.

Як змінювались доходи українців

У 2013роцісереднязарплатаукраїнцядосягла3619гривень,прицьомуцінивцьомужроцізросли лишена0,5%.Врезультатіросійськоїагресіївжев2014-муінфляціяпідскочиладо24,9%,аіндексаціюмінімальнихзарплатурядудовелосязаморозити.Зтогомоментукомулятивний(сумарнийзачотири роки)рівеньінфляціїдосягпрактично100%,розповідаєвиконавчийдиректорМіжнародногофондуБлейзераОлегУстенко.

Реклама

Заразукраїнці,згідно з данимиДержстату,заробляютьвсередньомусім тисячгривень.Заминулихчотири рокисереднізарплатизрослимайжена68%,амінімальні-на132%."Заразмизнаходимосяза рівнемреальноїзаробітноїплатинарівні2013 року.Алецедужеумовно.Миберемотількиінфляційнііндексиіне враховуємоіншіпоказники,наприклад,курсовий",-пояснюєОлегУстенко.

___-01_2

Якщоспиратисятількинарівеньінфляції,тодобробутукраїнціввжеповернувсянадокризовийрівень.Правда,багато українцівдосіперераховуютьсвоїдоходивдоларахівідчуваютьсебе"ображеними",говоритьHR-експерт"работа.ua"ТетянаПашкіна.Так,всередньомуукраїнціхотілибзароблятина20%більше,ніжпропонуютьроботодавці.

Докурсудолараприв'язаніцінинаімпортнутехніку,автомобілі,квартиринавторинномуринку,авіаквиткиіт.д..Наприклад,в2013-муукраїнцізасереднюзарплатумогликупити440доларів,анаданиймоментсереднязарплатавдоларах-253долара.

Реклама

"Не зовсімправильнодивитисяза доларовимпоказником.Алецеможебутиоднимзорієнтирівреальноїзаробітноїплати.Питаннявтому,скількитизаразітодіможешкупититоварівіпослугзасвоюзарплату.Ідолар-цетежяктовар,якийтиможешкупитизасвоюзарплату",-розповідаєОлегУстенко.

"Не совсем правильно смотреть по долларовому показателю. Но это может быть одним из ориентиров реальной заработной платы. Вопрос в том, сколько ты сейчас и тогда можешь купить товаров и услуг за свою зарплату. И доллар – это тоже как товар, который ты можешь купить за свою зарплату", – рассказывает Олег Устенко.

___-02_2

Зарплату з урахуванням її купівельної спроможності варто рахувати в реальному вираженні, тобто з поправкою на інфляцію, а не в доларах, впевнений старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. "Фіксована доларова сума, якщо ви її вирішите витратити в Європі зараз, або витрачали б її там на початку року, мала б зовсім різну купівельну спроможність. Крім того, спробуйте порівняти, що можна купити, наприклад, на 1000 доларів в Україні зараз, 10 років тому і 20 років тому. Відразу після розвалу Союзу іноземна валюта була сильно переоцінена, а на суму в 50 доларів можна було прожити місяць", – упевнений експерт.

Коли станемо багатшими

Унаступномуроці,згіднобюджетної резолюції,мінімальназарплатавУкраїнізбільшитьсяна522гривні(до3723гривень).У2019му мінімалкупіднімутьдо4173,ав 2020-му-до4425гривень.Такимчином,щорічносоціальністандартибудутьпідніматина6-16%.Середнязарплата,за прогнознимиоцінкамиМіністерствафінансів,внаступномуроцідосягне8629гривень,в 2019-му-9540гривень,адо2020-гоукраїнцізароблятимутьвсередньому 10537гривень.

png_84_03

Ащоб"наздогнати"докризовийрівеньзарплатвдоларах,впевненийОлегУстенко,повиненвиростиВВПвдоларовомуеквіваленті."Унасв 2013всередньомуВВПвдоларахстановив170 мільярдів,азараз-100 мільярдів",-говоритьексперт.

За оцінкамиМіжнародногофондуБлейзера,всередньомуВВПУкраїнивамериканськійвалютіповиненвиростина75%,післяцьогорівеньсередніхвкраїнізарплатможедосягтидокризових450доларів.Ітутне обійтисябезструктурнихреформ,зниженняадміністративноготискунабізнес,створеннясприятливогоінвестиційногокліматутасистемноїборотьбизкорупцією.Детальнішепро те,якУкраїнаможе"наздогнати"економікуЄвропи,можнапрочитати тут

Реклама

До речі,вцьомуроці,згідно з прогнозомМВФ,ВВПУкраїни зростена2%."Такимитемпами,щобповернутисянадокризовийрівень,намзнадоблятьсядесяткироків.Миповинніростиякмінімумна5%ВВПна рік,акраще-якдесятьроківзроставКитай-на10%ВВП,тодікожніп'ятьроківможнаподвоюватисвоюекономіку",-упевненийОлегУстенко.

У той же час аналітик Вадим Іосуб підрахував: реальна заробітна плата з урахуванням інфляції на даний момент відстає на 14,7% від рівня 2013 року. "Потрібне зростання середньої реальної зарплати з нинішнього рівня на 14,7%, щоб повернутися до рівня добробуту 2013 року. Зростання реальної зарплати на таку величину – непросте завдання для економіки. Для цього потрібне порівнянне зростання ВВП і продуктивності праці. За найоптимістичнішими підрахунками, такого зростання можна домогтися протягом трьох років, якщо кожен рік реальні зарплати будуть показувати зростання близько 5%", – пояснює експерт.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти