Як довго дорожчатиме бензин і як скоротити витрати на паливо

1 листопада 2017, 07:56

Олександр Панченко Олександр Панченко

Експерти: причини зростання цін на паливо – дорога нафта і дешева гривня

Українським водіям треба готуватися до подальшого подорожчання бензину і дизельного палива – такий прогноз аналітиків ринку нафтопродуктів. Основні причини: тривале зростання цін на нафту і "повзуче" здешевлення гривні по відношенню до долара.

Нафта і паливо

Реклама

Експерти кажуть, що головний прискорювач подорожчання бензину влітку і на початку осені – зростання світових цін на нафту. Як роз'яснив нам директор спецпроектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев, ціна нафти вперше за два роки перевищила позначку 60 доларів за барель (160 л) через те, що в березні 2016 року нафтовидобувні країни (ОПЕК) домовилися про зниження її видобутку, щоб підняти її вартість, яка впала 2015 року нижче 40 доларів за барель.

Через це нафтопродукти у нас вже подорожчали на 1,5 грн/л (А-95 зараз коштує в середньому 27 грн/л). Могло бути і більше, якби не подешевшав до 25,5 грн долар. Наприкінці жовтня два несприятливих фактори збіглися: в світі дорожчає нафта, у нас – долар.

Експерти

"Зростання вище 60 доларів за барель – короткочасне, незважаючи на політичну напруженість в низці нафтовидобувних країн, насамперед це Венесуела та Ірак, – говорить Рябцев. – При такій вартості знову стане вигідною видобуток сланцевої нафти, перш за все в США, яка заповнить зниження пропозиції на ринку. У нас на ціну бензину більше впливає курс гривні, яка дешевшає до долара другий тиждень (вчора курс НБУ був 26,82 грн/$, або +29 коп.) Кожні 10 коп. зростання вартості долара – це 6-7 коп. прибавки в ціні літра бензину".

Фінаналітики прогнозують, що долар в листопаді і грудні може подорожчати більш ніж на 1 грн. За оцінкою керуючого директора одного з банків Ігоря Львова, до січня буде 28 грн/$, щоб вийти на запланований в законі про держбюджет на 2017 рік середньорічний курс 27,2 грн/$. Розрахунок показує: при такому курсі літр звичайного А-95 повинен коштувати 29-29,2 грн, преміального – 31-31,5 грн.

Реклама

Але директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн упевнений, що паливо так подорожчати не повинно через збільшення його пропозиції.

"Нинішнє підвищення цін – наслідок дефіциту, який викликаний зупинкою НПЗ у Мозирі (Білорусь) на ремонт. Зараз завод в стадії запуску, поставки скоро відновляться, і дефіцит зникне. Але залишається напруженість в світі, яка неясно скільки триватиме. У будь-якому випадку істотного коректування цін не буде, в межах 50 коп./л", – розповів нам Куюн.

Тобто літр звичайного бензину А-95 в середньому подорожчає до 27,5 грн/л, преміального – до 29 грн/л, а дизпаливо зросте в ціні до 25,3 грн/л. Втім, щодо "дизеля" зростання цін може бути більше – на 1-2 грн/л (до 27,5-28 грн/л) через те, що в холоди використовується дорожче паливо – не "літнє", а "зимове" і "арктичне".

Ціни

Підвищення цін на продукти і промтовари економісти поки що не очікують.

"Паливна складова в їх собівартості до 15%, тому, якщо бензин подорожчає на гривню, це додасть до ціни одиниці товару всього 15 коп., – роз'яснив нам президент Украналітцентру Олександр Охріменко. – А ось автобусні перевезення, де частка палива в собівартості близько 50 %, можуть подорожчати в грудні з розрахунку 1-1,5 грн на 100 км проїзду ".

"На газі їздити вдвічі вигідніше"

Через бензин, що постійно дорожчає, все більше водіїв переводять свої автомобілі на скраплений газ (LPG), встановлюючи газобалонне обладнання (ГБО). За даними консалтингової групи "А-95", цього року споживання LPG-газу в Україні вперше перевищило споживання бензину.

Реклама

Як повідомив нам аналітик "А-95" Артем Куюн, за 9 місяців цього року частка газу становила 31% від загального обсягу продажів палива в літрах, бензинів всіх марок – 29%, дизпалива – 40%.

"Баланс щодо газу за 10 місяців 2016 року – 1202,9 тис. т, за 10 місяців 2017 року – 1301,2 тис. т. Зростання 2017 року порівняно з 2016-м на 7,6%, або на 98,3 тис. т, – підрахував Куюн. – Ціни до кінця року залишаться стабільними (зараз в середньому 12,27 грн/л, в серпні через дефіцит було до 17 грн/л). Ціни могли бути і нижче, але їх стримує гривня, що дешевшає".

За розрахунками майстра однієї з київських СТО Сергія Чернія, їздити на газі приблизно вдвічі вигідніше, ніж на бензині, незважаючи на більшу на 10-15% витрату газу: "Для "Ланоса" при середній витраті 10 літрів бензину на 100 км кілометр проїзду в місті на бензині коштує 2,7 грн, а на газі – 1,4 грн. При ціні ГБО в 12 тис. грн і щорічному пробігу 12 тис. км воно окупається за 9 місяців".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти