Масштабна приватизація держпідприємств в Україні: як буде проходити і навіщо це потрібно

19 листопада 2017, 07:32

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Приватизації в найближчі роки підлягають 893 державних підприємства

Верховна Рада недавно в першому читанні прийняла урядовий законопроект №7066 "Про приватизацію державного майна".Осьужетри рокивУкраїніпроходитьмасштабнаприватизація,алевцейраззаконодавчінормиплануютьістотнозмінити.Сайт"Сегодня"розповідає,якбудепроходитиприватизаціяінавіщоцевзагаліпотрібно.

Більше 1600 держпідприємств не працює

Проведенняприватизаціїдержавнихоб'єктівєоднією з вимогМіжнародноговалютногофондудлянаданняУкраїнінаступноготраншу.

За данимиМіністерстваекономічногорозвиткуіторгівлі,в 2016 рвкраїніз3460держпідприємств608виявилисяповністюзбитковими,а1666ізовсімнепрацюючими.Заразвідсотокдержсекторавекономіцістановить15,8%,алеМінекономрозвиткуплануєскоротитицюцифрудо6%.

Відзначається,щодержавніпідприємстванесутьвеликийзбитоківитягаютьдужебагатогрошейзбюджету.

"У 2015 році, наприклад, вони витягли з кишень платників податків 56 млрд грн. Це можна порівняти з бюджетом Міністерства оборони!",розповів Максим Нефьодов, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі.
Реклама

Нефьодовпояснює,щокоженрікнаутриманняцихпідприємстввиділяєтьсясумагрошей,якастановитьполовинутого,щовитрачаєтьсянаармію.Наприклад,за2015року цебулобільше50 млрдгрн.З 2016 рокуприбуток100найбільшихдержавнихпідприємств,склала26,4 млрдгрн,прицьому85%(22,5 млрд)булоотримановідоднієїкомпанії,"Нафтогазу".

Упояснювальнійзаписцідозаконопроектуговориться,щозволіканнязприватизацієюсприяєтількируйнуваннюпідприємствіпогіршеннюситуації.

"З огляду на, що більше 90% державних активів введено в експлуатацію 50-150 років тому, затримка з приватизацією цих об'єктів призводить до їх подальшого руйнування, зниження інвестиційної привабливості", - сказано в записці.

На 2018 р. заплановано отримати від приватизації 22,5 млрд грн прибутку

Згідно з новим законопроектом,в 2018 рУкраїнаповиннаотримативідприватизації22,5 млрдгрнприбутку,тодіяквпопередніхрокахціпрогнозистановиливсього17 млрдАлевтомуж2014рпланпоприватизаціїдержмайнабуввиконанийвсьогона2,7%(467 млнгрн).Авперіодзсічня по серпеньцьогорокувідприватизаціїбулоотриманобільше1,5 млрдгрн(8,9%).

У 2018 р Фонд державного майна України планує продати Одеський припортовий завод (ОПЗ), Турбоатом, Державну продовольчо-зернову корпорацію України (ДПЗКУ) і т.д.

Нагадаємо, що Одеський припортовий завод, сумарний борг якого майже зрівнявся з його вартістю на аукціоні, двічі намагалися продати ще в 2016 р. Повторну спробу зроблять і в 2018 р.

В урядовому законопроекті замість п'яти способів приватизації залишили тільки два – аукціон і викуп об'єктів приватизації в тому випадку, якщо на момент прийняття закону майно вже знаходилося в оренді. Також встановлено чіткі терміни підготовки – 11 місяців для об'єктів великої приватизації та 5 місяців для об'єктів малої приватизації.

"Якщо за останній рік вартість активів перевищує 250 млн грн – це об'єкт великої приватизації, який буде продаватися з залученням радника, все, що менше – це мала приватизація, яка буде проходити виключно на електронних майданчиках", – недавно зазначив в.о. глави Фонду держмайна Віталій Трубаров.

Мала приватизація будуть здійснюватися через торги на ProZorro, а велика – за допомогою інвестиційних банків з міжнародною репутацією. Також, інвестори, які хочуть взяти участь в торгах, повинні будуть заплатити 5% банківської гарантії, що не повертається.

Ще одним важливим моментом в законопроекті є обмеження для покупців – в приватизації не зможуть брати участь структури, 10% і більше акцій яких належать представникам Росії. Якщо ж російський пакет становить менше 10%, така компанія зможе брати участь в приватизації.

Всього в період з 2017 по 2020 рр. з 3 444 держпідприємств, тільки 893 підлягають приватизації.

Приватизація потрібна для підвищення ефективності економіки

За данимидослідженняЦентруекономічноїстратегії,84%українціввпевненівтому,щополітикикрадутьгрошіздержпідприємствнасвоївиборчікампанії,а68%людейвважають,щоприватнийвласникнабагатоефективніший,ніждержава.

"Приватизація також покликана вирішити проблему системної корупції, яка протягом багатьох років формувалася в держпідприємствах, адже не секрет, що вони дуже часто стають полем для процвітання корупційних схем збагачення біляолігархічних структур. Масштабна корупція вкрай негативно впливає на національну економіку і тільки сприяє економічній кризі в країні. Щоб подолати корупцію в державних активах, необхідно також припинити витрачати кошти на утримання неефективних підприємств", – пише Мінекономрозвитку на своїй сторінці в фейсбук.

В тренді
Більше не "Укрпошта": пенсії в Україні будуть доставляти по-новому
Законопроектпро приватизаціюпотрапивпідкритикучерез те,щосумуочікуваного прибуткузбільшилина5,5 млрдгрн.Тодіякранішеудержавине виходиловиконатиідесятучастинуіз запланованого.Алевцейразуряд налаштованийбільшоптимістично:так,МаксимНефьодовкаже,щотеперзмінитьсяізначноспроститьсясамасистемаприватизації.
Реклама

"Унассьогодні7(!)Законівпро приватизацію.Всівониродомз90-х.Інвесторискаржилися,щопроцесдужескладний,незрозумілий,суперечливий.Тепербудеодинзакон.Говорили,щоунасзанадтобагатогруппідприємствінезрозуміло,заяким принципомвонипотрапляютьвтучи іншугрупу-тепермиробимотількидвігрупи",відзначив Максим Нефьодов.

Протилежну думкувисловиввиконавчийдиректорМіжнародногофондуБлейзераОлегУстенко,якийзауважив,щопринайкращомурозкладіпланвдастьсявиконатимаксимумнатретину.

"Потенційно, це, звичайно, можливо. Але є серйозні ризики, пов'язані з тим, що кілька років до цього плани залишалися планами і нічого толком не відбувалося. Досить згадати минулий рік і рік до цього, коли план по приватизації був виконаний менш ніж на 1%. В цьому році при найкращому розкладі він буде виконаний на третину", – зазначив Устенко.

Експерт також додав, що потрібно бути обережними з прогнозами, тому що завжди існують ризики, особливо, якщо мова йде про такі великі суми. Потрібно розуміти, яким буде план "Б", якщо ці гроші не надійдуть до бюджету, що цілком імовірно, враховуючи досвід минулих років. В такому випадку утворюється значний пробіл в держбюджеті, який необхідно буде перекрити. Устенко зауважив, що є дві можливості це зробити: збільшити запозичення і, таким чином, збільшити вже наявні борги, або ж підвищити рівень інфляції.

"Обсяг боргу внутрішнього і зовнішнього у нас перевищує 80% ВВП – це дуже багато. І більш того, це вимагає великого ресурсу, щоб просто виплачувати відсотки по наявних боргах, і це теж серйозна проблема. Тому що навіть в цьому році Україна повинна платити більше, ніж 5% від свого валового внутрішнього продукту тільки для виплати відсотків", – пояснює експерт.

У той же час, в тому, що приватизація зараз потрібна, експерти не сумніваються. Устенко відзначає, що це дуже актуальне і своєчасне питання для України.

"Питання актуальне з тієї точки зору, що це і високий рівень корупції, і підживлення політичних партій, які так борються за можливість контролювати той чи інший сектор економіки, і неефективне використання грошей українських платників податків", - наводить приклади Устенко і додає, що без проведення приватизації Україна не зможе підвищити ефективність своєї економіки.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти