Як аграріям без грошей отримати паливо і добрива для посівної

12 лютого 2020, 15:42

Актуально

Форвардні контракти набувають все більшої популярності в Україні

Напередодні посівної кампанії, мабуть, головною проблемою для багатьох сільськогосподарських виробників залишається відсутність доступного фінансового ресурсу. Це самий витратний період року для аграріїв: потрібно закупити посівний матеріал, пальне, добрива, не кажучи вже про гроші, які потрібні на виплату зарплат. На жаль, незважаючи на різні державні програми підтримки сільськогосподарської галузі, кредити досі залишаються малодоступним інструментом для бізнесу. До того ж для малого і середнього бізнесу банківські кредити часто виявляються недоступними тому, що у них просто немає такого майна, під заставу якого банки готові дати кредит потрібного розміру. У тому числі з цієї причини все більшою популярністю у аграріїв в останні роки користуються форвардні програми, які пропонують різні компанії.

Майже "натуральний обмін"

Реклама

Форвардні контракти – це такий вид договорів, при якому продавець зобов'язується в обумовлений час, в майбутньому, поставити покупцеві свій товар, а покупець зобов'язується його прийняти. При цьому розрахунок за форвардними контрактами проводиться раніше: в момент їх підписання або в інший час, зручний обом сторонам.

Умови за форвардними контрактами пропонуються різні. Наприклад, це може бути свого роду "товарний обмін" – зобов'язання покупця на поставку, наприклад, палива або мінеральних добрив, розрахуватися за які можна з часом майбутнім урожаєм. В останні роки в Україні з'явилися компанії, які намагаються закласти в форвардні контракти максимум зручностей і додаткових послуг для аграріїв.

Один з таких холдингів, що працює з аграріями за форвардними контрактами, – OKKO Group. Незважаючи на те, що у більшості українців ця назва асоціюється в першу чергу з мережею однойменних заправок, насправді OKKO Group об'єднує абсолютно різні напрямки, від виробництва хліба та будівництва до виробництва автокосметики і агронапрямку. Останнє холдинг запустив в 2016 році, запропонувавши агробізнесу універсальну форвардну програму.

Форвардна програма OKKO Group – це комплексний продукт, що дозволяє агровиробникам отримати в потрібний момент паливо від мережі "ОККО", мінеральні добрива, природний газ, електроенергію і "живі" гроші на умовах аграрних розписок. І при цьому розрахуватися за них вже після збору врожаю вирощеними культурами. OKKO Group однією з перших в Україні почала пропонувати аграріям паливо, добрива і гроші на умовах аграрних розписок. Холдинг є учасником проєкту Міжнародної фінансової корпорації (IFC) з популяризації цього фінансового інструменту і на даний час входить в трійку лідерів в Україні за обсягом форвардної програми.

Реклама

Генеральний директор агронапрямку холдингу

Генеральний директор агронапрямку холдингу "ОККО Агротрейд" Олександр Ніколенко.

"Ми живемо у великій аграрній країні з потужним потенціалом. Тому агропромисловий комплекс в Україні зараз є надзвичайно цікавим напрямком для розвитку бізнесу та інвестування. Наш холдинг – OKKO Group – і раніше працював в аграрній сфері, в його склад входить, наприклад, концерн "Хлібпром", який володіє рядом хлібопекарських та борошномельних підприємств в Україні. Ми поставляємо паливно-мастильні матеріали за прямими контрактами багатьом сільгосппідприємствам. Ми постійно розширюємо агронапрямок групи, оскільки наша мета – комплексно задовольнити нагальні потреби агробізнесу, а саме – забезпечити їх високоякісним паливом, мінеральними добривами, природним газом", – розповідає генеральний директор агронапрямку холдингу "ОККО Агротрейд" Олександр Ніколенко.

Участь у форвардній програмі позбавляє аграріїв необхідності миттєво акумулювати значні фінансові ресурси на придбання пального та міндобрив (а це приблизно 50% у собівартості всіх польових робіт). Отримувати потрібні товари можна поступово, за необхідністю. Причому компанія гарантує своєчасну і швидку поставку.

Чим зручні форвардні контракти

"Наше підприємство вирощує зернові культури та соняшник. Контракт з OKKO Group нам зручний тим, що тут не треба передавати в заставу ні рухомість, ні нерухомість. 20% від суми, на яку ми укладаємо договір, можна брати грошима. Вони нам потрібні як оборотні кошти: на зарплати, податки. Решту беремо мінеральними добривами і пально-мастильними матеріалами. Причому відсотки починають нараховуватися саме з того моменту, коли ми беремо гроші або продукцію. Ми дзвонимо, наприклад, у січні, робимо заявку на ПММ – завтра нам привозять, і тоді починають нараховуватися відсотки. Так само і по добривах", – розповідає директор "АФ Зелений Гай" Олег Лагода.

Реклама

Розплачуються з агронапрямком холдингу аграрії не грошима, а продукцією. Компанія при цьому гарантує збут продукції за справедливою ціною.

"Розраховуватися можна, коли ми бачимо, що ціна на ринку вже більш-менш нормальна. У минулому році навіть була ситуація, що нам відтермінували поставку на місяць, щоб була нормальна ціна", – згадує Олег Лагода.

В тренді
Озолотилися, але не дуже. Скільки заробили майнери біткоїну за місяць

У ОККО Group кажуть, що майже всі партнери, які працювали з компанією в минулі роки, продовжують співпрацю і зараз. Більш того, дехто з них фактично стали бренд-послами, оскільки багато нових клієнтів зараз звертаються до компанії за їхніми рекомендаціями.

У перший рік роботи форвардної програми в агробізнес ОККО надійшло 96 заявок, а сьогодні компанія працює вже з 400 заявками. Загальна вартість всіх заявок за форвардними договорами за час роботи цього напрямку OKKO Group в минулому році склала 5 млрд грн.

Одним з важливих переваг партнери ОККО Group називають гнучкість форвардної програми.

Реклама

"Ми вже другий рік поспіль користуємося форвардною програмою OKKKO Group – і це очевидна відповідь на питання, чи влаштовує нас таке партнерство. І якщо в перший раз ми отримували за програмою виключно мінеральні добрива, то зараз залучили і частину фінансових ресурсів. Нам імпонує професійність команди, з якою працюємо: будь-які роз'яснення щодо умов програми, нюансів документації ми отримували чітко, швидко, у будь-який час, навіть неробочий. Так само оперативно, в домовлені терміни і в належних обсягах ми отримували замовлений товар. Ще одна важлива перевага – програма досить гнучка. Колеги з OKKO Group готові йти назустріч, щоб найбільш слушно підлаштовувати умови партнерства під наші виробничі потреби", - зазначає директор СФГ "Юлія" Віктор Рикун.

Учасники форвардної програми – це в основному дрібні і середні господарства з угіддями від 500 до 30 000 гектарів, проте ніяких обмежень за розмірами земельного банку в компанії не роблять. Розрахунок за форвардними контрактами приймають зерновими та олійними культурами, кукурудзою. Надалі близько 70% сільгосппродукції, отриманої від виробників за форвардними контрактами, компанія експортує. За обсягом експорту зернових в 2018 році напрям увійшов до ТОП 20. Виручка агронапрямку компанії за 2019 фінансовий рік склала близько 4,5 млрд грн.

Крім розвитку форвардної програми, компанія активно працює і в напрямку спотових закупівель на ринку зернових і олійних культур та їх продуктів переробки. Підсумовуючи всі напрямки закупівель, агронапрямок групи за 2016-2017 календарні роки відправило на експорт близько 940 тис. тонн сільськогосподарської продукції.

Додаткові послуги для учасників форвардної програми

Популярності форвардної програми OKKO Group сприяє й відсутність зайвих формальностей і бюрократичних зволікань при складанні контракту. У компанії говорять, що експрес-аналіз щодо можливості надання фінансування робиться протягом одного дня, а підписати форвардний контракт і отримати фінансування можна вже протягом тижня.

При цьому в самій компанії постійно працюють над розширенням спектра послуг для сільгоспвиробників. Так, в період гострої нестачі вагонів ("вагонна криза") компанія закупила 20 зерновозів для перевезення сільгосппродукції, а в 2019 році – ще 25. Інвестиції холдингу в цей проєкт склали близько 100 млн грн. Тепер зерновози використовуються як для обслуговування партнерів ОККО, так і для виконання окремих контрактів з агропідприємствами країни.

Ще однією додатковою послугою, яку компанія тепер пропонує агробізнесу, стало зберігання мінеральних добрив. Дрібному і середньому бізнесу не вигідно купувати добрива вагонами, до того ж не у всіх є приміщення для їх зберігання. Тому компанія обладнала кілька власних баз мінеральних добрив, звідки їх доставлять аграріям в потрібних кількостях і в короткі терміни. Так, в Ярмолинцях Хмельницької області та Новій Любомирці Рівненської області розташовані склади для 6 тис. сипучих міндобрив, у Вапнярці Вінницької області знаходиться склад для рідких мінеральних добрив (обсяг 6,5 тис. тонн).

Найближчим часом з'являться і нові послуги для учасників форвардної програми.

"Агронапрямок OKKO Group планує й надалі розширювати перелік послуг для аграріїв. Зокрема, будемо надавати послуги зберігання зернових культур і послуги з сушіння кукурудзи на власних потужностях. У другому півріччі 2020-го мємо запустити власне виробництво, а точніше – підприємство по переробці олійних культур, яке буде розташовуватися в Тернопільській області", - ділиться планами гендиректор агронапрямку групи ОККО Олександр Ніколенко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти