Історія взаємин МВФ і України: що потрібно знати

21 вересня 2017, 07:55

Катерина Степаненко Катерина Степаненко

Скільки грошей ми вже отримали і скільки доведеться віддати

Міжнародний валютний фонд, МВФ – спеціальний заклад ООН, який займається кредитуванням держав з дефіцитом платіжного балансу.

Реклама

Дефіцит платіжного балансу – це ситуація, коли в сумі до країни надходить менше валюти, ніж ця країна витрачає. Якщо економіка довго знаходиться в такій ситуації, то державі доводиться зменшувати свої золотовалютні запаси, підтримуючи платіжний баланс. А через це відбувається девальвація національної валюти та інші неприємні для економіки речі.

МВФ почав свою роботу 1 березня 1947 року. І першою країною, яка взяла кредит у МВФ, була Франція. Україна розпочала співпрацю з МВФ набагато пізніше – влітку 1992 року. На 2016 рік квота України становить 2011,8 мільярда СПЗ. СПЗ – спеціальні права запозичення – штучні "гроші" МВФ, в яких відбуваються всі розрахунки і в яких, власне, і видаються кредити. СПЗ не є ні валютою, ні борговим зобов'язанням, проте, крім МВФ, ними користуються 14 офіційних організацій.

Етапи взаємодії України з МВФ

  • 1994-1995 рік

Україна отримала 498,7 млн СПЗ (763,1 млн доларів США) в рамках програми "Механізм фінансування системних перетворень", яка була спрямована на підтримку пострадянських країн. При цьому Україна прийняла і виконала більшість рекомендацій Фонду щодо посилення фінансової політики. Результати стали видні майже відразу, але їх не було достатньо для нормалізації економічної ситуації.

  • 1995-1998 рік

В рамках трьох річних програм "Stand by" Україна отримала 1,3 млрд СПЗ (1,9 млрд доларів). Головною метою цих кредитів було зміцнення курсу гривні, скорочення дефіциту бюджету. Однак, третя програма була припинена в березні 1998 року, оскільки уряд України не виконав вимоги МВФ щодо показника дефіциту бюджету і максимальних темпів зростання грошової бази. Тоді Україна втратила 54% від обумовленої суми кредиту..

  • 1998-2002 рік
Реклама

Україна стає учасницею "Розширеної програми фінансування", яка передбачає отримання кредитів на 2,6 млрд доларів. Але отримує лише 1,19 млрд СПЗ (1,59 млрд доларів). Трирічний пакет реформ, які забезпечували б виконання вимог МВФ, був прийнятий урядом, але не був виконаний до кінця. А ще МВФ виявив недостовірність в звітах НБУ про стан золотовалютних резервів в 1996-1998 роках. Але, незважаючи на те, що і цього разу виплати були припинені, 2001 року Україна досягла мети, поставленої МВФ. Зростання ВВП досяг 9,1%, інфляція вийшла на рівень 6,1%, а золотовалютних резервів стало вистачати на вісім тижнів імпорту.

  • 2002-2008 рік

За цей період Україна не отримала жодного траншу від МВФ. Незважаючи на те, що рада директорів МВФ затвердила програму "Попереджувальний stand by" на 12 місяців, за якою можна було отримати 605 млн доларів. Співпраця з МВФ полягала в технічній підтримці та консультаціях щодо макроекономічних показників у зв'язку зі світовими прогнозами розвитку. Це відповідало позиції тодішнього президента України Віктора Ющенка: "У майбутнє – без боргів".

  • 2008-2013 рік

Світова економічна криза б'є по і так нестабільному господарству України. Уряд подає заявку на участь у новій програмі МВФ. І в листопаді 2008 року рада директорів затверджує надання траншів, загальна сума яких становить 802% відсотка від квоти України в МВФ. За новою програмою "Stand by" Україна повинна була отримати 16,5 млрд доларів.

В тренді
Банк "Укрпошта" та антирекорд долара – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Колаж: "Сьогодні"
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

Перший транш був негайно відправлений на поповнення золотовалютних фондів, частина другого і третій – поповнили бюджет України. Однак він так і залишився дефіцитним на 2009 рік. Це суперечило кредитним вимогам, і виплати знову були перервані.

У липні 2010 року МВФ задіяв Україну в новій програмі, тим самим скасувавши всі домовленості щодо попередньої. Нова програма передбачала отримання 15,1 млрд доларів на 2,5 року. Цього разу уряд отримав два транші: 1,89 і 1,5 млрд доларів. Більша частина коштів знову була перерахована безпосередньо на підтримку держбюджету. І знову програма була перервана через невиконання кредитних умов.

  • 2014-2017 рік
Реклама

Після закінчення Євромайдану і приходу нового уряду МВФ погодився на включення України до чергової програми "Stand by". Новий уряд погоджувався на старі кредитні умови: оздоровлення банківської системи, газові реформи, зменшення витрат бюджету. Звісно, до них додалися настійні поради щодо виправлення ситуації з корупцією, покращення бізнес-клімату. Також обговорювалася земельна реформа, скасування мораторію на продаж землі, підвищення "комуналки" і пенсійного віку.
7 травня 2014 року МВФ перерахував Україні 3 млрд доларів. 4 вересня відбувся другий транш – 1,3 млрд доларів. Однак ще влітку стало ясно, що і цього разу впоратися з усіма реформами не вийде через масштабну економічну кризу, що розгортається на тлі російської агресії на сході країни. Макроекономічні показники кредитних умов були відкориговані. І вже 11 березня 2015 року, за запитом уряду, МВФ замінив програму "Stand by" на нову програму розширеного фінансування.

За чотири роки Україна повинна отримати 17,5 млрд доларів. Перший транш відбувся того ж місяця і становив 5 млрд доларів. Другий транш, в розмірі 1,7 млрд доларів, з невеликою затримкою, але все ж відбувся 4 серпня. Після цього МВФ взяло паузу. Наступна виплата відбулася тільки у вересні 2016 року і становила 1 млрд доларів. У квітні 2017 року МВФ перевів ту ж суму. Варто відзначити, що вперше за весь час співпраці з МВФ, Україна вперше дійшла до четвертого траншу.

Всього, з 1994 по 2017 рік Україна 35,2 мільярда доларів від Міжнародного валютного фонду, а повернула йому трохи більше 18..

У серпні 2017 року Україна повинна була почати віддавати борги за останньою програмою МВФ. Так і сталося – 4 серпня були повернуті 450 мільйонів доларів за програмою 2014 року. 

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти