"Добре, але нестабільно": що може обвалити рекордне зростання української економіки

16 серпня 2019 13:12

Людмила Грубник

Експерт розповів, що прискорило підвищення українського ВВП у другому кварталі

Рекордне з 2016 року зростання української економіки у другому кварталі 2019 року на рівні 4,6%, який відзначили фахівці Bloomberg, – це позитивне явище, але його навряд чи можна вважати стійким і якісним. Про це в коментарі сайту "Сьогодні" розповів економічний експерт Тарас Загородній.

Реклама

Експерт пов'язує зростання ВВП з відновними процесами в українській економіці після падіння через військові дії на Донбасі, а також хорошою кон'юнктурою на зовнішніх ринках.

"4,6% – це добре, але недостатньо. Зараз йде відновлювальне зростання через падіння в 2014-15 роках через війну. Наші виробники шукають нові ринки збуту. Відновлюється експорт, хороша кон'юнктура на наші головні сировинні товари: металургію, хімію, аграрну продукцію", – зазначає Загородній.

За його словами, незважаючи на такий позитив, в українській економіці все ж існують проблеми, які можуть перекреслити досягнення.

"У нас є ще величезні економічні проблеми. Наприклад, негативне сальдо торгового балансу - приблизно 10% – через невдалу економічну політику. Немає продуманої протекціоністської політики, яка дозволяла б нам нарощувати експорт, в першу чергу, товарів з високою доданою вартістю. Це все поки дуже нестійке. Бо ось тільки просяде ціна на наші товари, і все це зростання зникне буквально за хвилину", – пояснює економічний експерт.

Експерти Bloomberg вважають, що з такими темпами Україна може повторити успіх Польщі. Однак Загородній вважає, що про це говорити поки рано.

"Польща пройшла зовсім інший шлях. Вона пройшла реформування своєї економіки ще 20 років тому. Там були створені інститути, які дозволили їй активно рости, залучати інвестиції. Наступне, Польща є членом ЄС і найбільшим реципієнтом за дотаціями. Плюс, у них є доступ на ринок ЄС", – говорить Загородній.

Глава Комітету економістів України Андрій Новак також вважає оцінки Bloomberg авансовими і говорить про те, що для повторення успіху Польщі потрібно мати стабільне зростання ВВП.

"Порівняння з Польщею робити можна. Але Україні, щоб зрівнятися з Польщею, треба мати щорічне зростання ВВП не нижче 10%. Тоді років через 25-30 ми можемо наздогнати їх. При цьому їх економіка не буде чекати. При сьогоднішніх же темпах нам треба 50 років", – коментує Новак.

Реклама

На думку експерта, щоб утримати мають темпи зростання, Україні потрібно не будувати далекоглядні плани, а робити реальні кроки зараз. Наприклад, залучати інвестиції.

"Щоб зростання було стійким, потрібно активно залучати інвестиції в країну і мати внутрішні інвестиції. Ми поки цього не спостерігаємо", – підводить підсумок Загородній.

А щоб такі інвестиції приходили в Україну, треба створити сприятливий клімат.

"Для зростання економіки потрібні інвестиції, а також кредитно-боргової ресурс, за умови якщо він використовується ефективно. Для першого і другого треба сприятливі інвестиційні умови. Тільки тоді можна розраховувати, що Україна стане цікавою для вітчизняних і іноземних бізнесменів", – пояснює Новак.

Нагадаємо, за підсумками другого кварталу 2019 року реальний ВВП України зріс на 4,6% в річному вимірі. У першому кварталі 2019 року зростання реального ВВП становило 2,5%.

У 2019 року зростання економіки України, як прогнозує НБУ, складе 3%, а в 2020-му – 3,2%. Зростання реального ВВП України в 2018 році склало 3,3%, продемонструвавши прискорення третій рік поспіль. 

Реклама

Президент України Володимир Зеленський впевнений, що щорічні темпи зростання ВВП України досягнуть 5-7% за п'ять років. Про це глава держави заявив під час візиту до Туреччини:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти