"Газодобувна галузь чекає комплексної реформи": інтерв'ю з гендиректором "ДТЕК Нафтогаз" Ігорем Щуровим

12 липня 2018, 14:40

Газовидобувні підприємства Полтавщини є ключовими донорами бюджету країни від регіону

Серед ТОП-10 платників по Полтавській області – два перших місця у газовидобувників: державна "Укргазвидобування" і "Нафтогазвидобування", який видобуває актив найбільшої приватної компанії "ДТЕК Нафтогаз". При цьому варто нагадати, що в цілому компанії нафтогазовидобувної галузі за 2017 рік заплатили 74,6 млрд грн податків, що складає майже 10% надходжень до державного бюджету. Як просувається реформа сектора і які ключові виклики стоять перед компаніями галузі в поточному році, в інтерв'ю журналу ДФС "Весник. Рейтинг" розповів Ігор Щуров, генеральний директор "ДТЕК Нафтогаз".

Реклама

- З якими результатами ДТЕК Нафтогаз закінчив перше півріччя 2018 року?

За 6 міс. 2018 року наша компанія видобула 818 млн куб. м газу, що навіть трохи перевищує заплановані показники на цей період поточного року. Завдяки введенню в експлуатацію в червні нової свердловини №25 Семиренківського родовища, компанія планує збільшити видобуток у другому півріччі.

- Які можете виділити ключові проекти 2018 р.?

Ми продовжуємо реалізовувати програму буріння, і на цей рік заплановано пробурити і ввести в промислову експлуатацію 2 нові глибокі свердловини, одна з яких є частково розвідувальною і носить стратегічний характер. Крім цього, в поточному році ми завершуємо реалізацію великого інвестиційного проекту з будівництва пропаново-холодильної установки на Семиренківському родовищі. Це новий і унікальний для України проект – при будівництві застосовано безліч сучасних технологічних рішень. Внаслідок установка оснащена найсучаснішим обладнанням провідних світових виробників, таких як Mayekawa USA, АВВ, Siemens, Schneider Electric, Emerson. Ми станемо першими, хто реалізує проект такої складності в газодобувному секторі. Також ми починаємо підготовку до великого капіталоємкого інвестиційного проекту на Семиренківському родовищі – будівництва дотискних-компресорних станцій.

Реклама

- Як вплинуло на галузь в цілому і компанію "ДТЕК Нафтогаз" зокрема введення стимулюючої ренти на нові свердловини? Це створило передумови для збільшення видобутку?

Ми позитивно оцінюємо всі законодавчі зміни, що відбулися, і впевнені, що галузь покаже позитивний результат завдяки впровадженню стимулюючої ренти. Але не варто очікувати швидких змін. Газодобувний сектор працює з довгими інвестиціями, і інвестиційні програми затверджуються на 5-10 років наперед. Відповідно, наша сьогоднішня програма розвитку – це результат минулих років роботи компанії на зарегульованому ринку з непрогнозованою фіскальною і складною дозвільною системами. Для того, щоб компанії почали демонструвати збільшення видобутку у 2018 р., ці законодавчі зміни мали відбутися, як мінімум, у 2015-2016 рр. Зараз же необхідно набратися терпіння і продовжити розпочате реформування.

В тренді
Де вигідніше обміняти долар: курс валют ПриватБанку, Monobank та інших

- Реформа галузі триває, але її складно назвати закінченою. Чого не вистачає газовидобувним компаніям, щоб прискорити процес?

Компанії працюють на діючих родовищах за затвердженими стратегіями, намагаючись максимально ефективно організувати процес видобутку, наскільки це дозволяє геологія. Однак подальше істотне зростання видобутку буде прямо залежати від проведення відкритих аукціонів на нові ліцензійні ділянки. Ми чуємо про аукціони на нафтогазові площі, що готують, але галузь побоюється, що даний аукціон не відповідатиме міжнародним стандартам і не виконає свою ключову функцію – залучити компетентні компанії з доведеною експертизою і найкращими технологіями. Є багато прикладів того, як необхідно побудувати роботу з проведення аукціонів і залучення інвесторів – досвід Польщі, Мексики та ін. країн. Поки ми не спостерігаємо подібного в Україні, на жаль.

- Продовжуючи тему реформування галузі, скажіть, чи ефективним виявився закон про децентралізацію ренти (з 1 січня 2018 року, відповідно до Закону України № 1793 VIII, до місцевих бюджетів перераховується 5% ренти за користування надрами від видобутку нафти і газу)? Компанія вже підрахувала суму відрахувань до місцевих бюджетів в регіонах розміщення своїх підприємств? Куди, як ви вважаєте,  доцільніше направити ці кошти?

Реклама

За 5 місяців 2018 року "ДТЕК Нафтогаз" сплатив до бюджетів всіх рівнів Полтавської області понад 38 млн грн. Якщо розглядати рентні відрахування в контексті їх впливу на районні та сільські бюджети, то можна з упевненістю сказати, що вони є бюджетоутворюючими. Ці кошти дозволяють громадам реалізовувати проекти, про які ще минулого року вони не могли і мріяти. Це стосується і проектів з енергоефективності, які, відверто кажучи, ніколи не були пріоритетними через відсутність коштів у місцевих бюджетах. Це і проекти, пов'язані з поліпшенням медичних послуг. Наприклад, у Шишацькому районі, де розташовуються наші активи, на рентні кошти планують закупити цифровий флюорограф в районну лікарню вартістю кілька мільйонів гривень. Ми, в свою чергу, в рамках діючої програми соціального партнерства (не рентні відрахування, а додаткові благодійні кошти компанії. Всього у 2018 р. в рамках програми соціального партнерства "ДТЕК Нафтогаз" фінансує 12 проектів на суму понад 8 млн грн – ред.) в цій же лікарні робимо інфекційне відділення з окремими боксами в дитячому корпусі. І таких прикладів ефективного партнерства у нас багато. Відповідно, ми вважаємо, що завдяки цьому закону громади отримали дієвий інструмент для розвитку своїх територій і поліпшення якості життя.

- Які очікування у компанії від 2018 року?

Наша компанія, як і вся галузь, очікує комплексної реформи. Важливо в поточному році почати проведення публічних аукціонів за міжнародними стандартами, і проведення таких аукціонів зробити системними, – це можна буде назвати дійсно великою перемогою. Як для галузі, так і для уряду.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти