Енергореформи: як заробляти на тому, що просто користуєшся електрикою

5 листопада 2017, 08:00

События на ТК Украина

У розвитку альтернативної енергетики ми відстаємо від Європи років на десять

Заробляти на те, що просто користуєшся електрикою. У ряді європейських країн постачальники "світла" щоб уникнути перевантажень мережі САМІ доплачують клієнтам, щоб ті "викачували" надлишкові кіловати. У Нідерландах, наприклад "зайву" електроенергію періодично дають вітряні станції.

Ці пейзажі з вітрогенераторами – звичайна картина для Нідерландів. Місцевих не здивуєш, а ось туристи фотографують як дивину. У країни мінімальні запаси вугілля, нафти і газу, тому вітер, сонце і вода стали їх кращими друзями в отриманні електроенергії

Це найбільший "вітропарк" Нідерландів в селі Урк. Тут 86 установок – і на суші, і в морі. Енергії від них вистачило б щоб, наприклад, забезпечити потреби всього Львова. Жителі Урка – в подвійному виграші: отримали і дешеву електроенергію, і субсидії.

Держава нас стимулює – видає субсидії. Тому людям вигідно цим займатися. Розмір субсидії залежить від ціни на світло – чим вона нижча, тим субсидія більше.

Ми всі розуміємо – зелена енергія це безпечно, але все таки головний аргумент – фінансова вигода.

А за користування електрикою в години, коли вітер сильний і вітрогенератори дають занадто багато кіловат – можна навіть отримати доплату.

"Ось наприклад у мене є електрокар. Я включаю машину в розетку і моя компанія-постачальник заряджає її коли в мережі профіцит електрики. І ще доплачує мені за це гроші! Це – нормальна практика", – розповідає економіст Рональд Хайсман.

Подібні вітроустановки будують і в Україні. Ось одна з них в Запорізькій області. Але все ж у розвитку альтернативної енергетики ми відстаємо від Європи років на десять. В Україні від поновлюваних джерел-зараз отримують близько півтора відсотка. У планах – до 2020 року вийти на 11%.

"У нас вже є вітряної проект в Запорізькій області 200 мватт, і ще один зараз на ходу ще один проект щодо вітру. А щодо сонця теж найближчим часом почнемо реалізацію не менше 200 мватт", – розповідає руковолітеля бізнесу відновлюваної енергетики ДТЕК Вікторія Сиромятова.

Паралельно з розвитком альтернативних джерел енергії в Нідерландах впроваджують і енергозберігаючі технології. Серед новинок – спеціальна фарба, якою покривають стіни в будинку. Завдяки їй вже і власні стіни гріють.

"Ми зрозуміли, що довгострокові рішення можуть бути тільки з альтернативною енергією. До 2050 року ми повинні повністю відмовитися від газу і вугілля. Значить потрібно прискорюватися", – зізнається експерт з будівництва Аарті Ван Дер Вільтен.

Досвід Нідерландів з розвитку альтернативної енергетики – важливий для України, реформа ринку в якій тільки починається. Щоб, як і європейці – українці могли вибирати собі постачальника електрики або самі продавати кіловати, отримані від вітру або сонця потрібна реформа ринку.

Чим ще буде корисний європейський досвід у розвитку енергетики дивіться по понеділках в програмі "Ранок з Україною".

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"
Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти