"Енергоатом" вимагає АМКУ розслідувати дії імпортерів електроенергії з Росії

26 листопада 2019, 23:14

Президент НАЕК висуває претензії і до Укренерго

НАЕК "Енергоатом" звернувся в Антимонопольний комітет (АМКУ) через можливі антиконкурентні дії імпортерами електроенергії з Росії та Білорусі на ринку "на добу наперед", що унеможливили продаж, заявленого обсягу електроенергії іншими учасниками ринку, зокрема "Енергоатомом", а також щодо ймовірного порушення законодавства оператором системи передачі НЕК "Укренерго", дії якого завдали збитків "Енергоатому".

Реклама

Про це йдеться в листі президента "Енергоатому" Юрія Недашковського до Антимонопольного комітету.

Згідно листа, "Енергоатом" вважає за необхідне звернути увагу АМКУ на ситуацію, яка спостерігається на РДН з початку листопада. Наприклад, 4 листопада з 2-ї по 6-ту години доби спостерігалася ситуація, коли певними продавцями були подані та акцептовані оператором ринку цінові заявки, які були значно меншими ніж цінові заявки НАЕК "Енергоатом", яке на сьогодні має найнижчу обґрунтовану ціну на електричну енергію.

НАЕК "Енергоатом" вважає, що учасниками ринку, які мають економічно обґрунтовані можливості подавати заявки на продаж електроенергії на РДН за ціною, нижчою, ніж встановлене цінове обмеження для годин мінімального навантаження ОЕС України, є ДП "Гарантований покупець", ПрАТ "Укргідроенерго" та сам НАЕК.

"З огляду на економічну доцільність, ПрАТ "Укргідроенерго" у звичайному режимі роботи ОЕС України не здійснює продаж електричної енергії ГАЕС вночі. Усі інші учасники ринку, на нашу думку, не мають жодних економічно обґрунтованих можливостей подавати заявки на продаж електричної енергії за цінами, нижчими ніж гранична ціна продажу, встановлена для годин мінімального навантаження ОЕС України", – йдеться в листі.

Реклама

Водночас, "Енергоатом" наводить дані, що за вказаний період присутній імпорт електроенергії з Білорусі та/або РФ в розмірі від 487 до 983 МВт-год.

"З огляду на зазначене, є підстави вважати, що такі заявки на продаж електричної енергії могли бути подані учасниками ринку, які здійснюють імпорт електричної енергії із Білорусі та Російської Федерації", – зазначено в листі.

Таким чином, "Енергоатом" вважає, що дії таких учасників ринку дають підстави вважати їх антиконкурентними, такими що унеможливили продаж, заявленого обсягу електричної енергії на РДН більшістю учасників ринків, зокрема й "Енергоатому".

В тренді
Стартував прийом заявок на карантинні 8000 гривень: як оформити та хто отримає гроші

До того ж, "Енергоатом" звертає увагу комітету на дії НЕК "Укренерго". Зокрема, отримані 3 та 23 жовтня команди від диспетчерів на зміну графіку закачування Ташлицької ГАЕС щодо заявленого, що спричинило небаланс за учасником ринка сумарним обсягом 471,47 МВт-год. До того ж, 11 листопада "Енергоатом" отримав від диспетчерів команду щодо обмеження потужності роботи енергоблоку Хмельницької АЕС на рівні 760 МВт, що спричинило недовідпуск електричної енергії державним підприємством в обсязі близько 253 МВт кожної години дії обмеження.

"Таким чином, вважаємо дії оператора системи передачі, які призвели до штучного збільшення дефіциту на ринку електричної енергії та, як наслідок, завдавали збитки Компанії, а також постачальникам послуг з балансування такими, що порушили вимоги законодавства, що регулює діяльність на ринку електричної енергії та законодавства у сфері захисту економічної конкуренції", – йдеться у листі.

Реклама

Нагадаємо, 18 вересня Верховна Рада ухвалила закон "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії", в який глава енергетичного комітету парламенту Андрій Герус пролобіював правку – дозволити закуповувати українським споживачами імпортну електроенергію за двосторонніми договорами. Зі слів Геруса, імпорт мав здійснюватися з Білорусі. Однак з 1 жовтня почалося постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту.

Раніше керівники енергокомпаній звернулися до президента України Володимира Зеленського з проханням зупинити імпорт російської електроенергії, зазначивши, що імпорт дешевого струму з РФ і Білорусі знищує українську енергетичну і вугледобувну галузі й загрожує енергетичній незалежності країни та національній безпеці.

11 жовтня президент України Володимир Зеленський заявив, що він не знав, що прийняті з ініціативи Геруса зміни в закон про ядерну енергетику дозволили відновити комерційний імпорт електроенергії з РФ. Президент зазначив, що необхідно розібратися з імпортом електроенергії з Росії.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти