Світова економічна криза: коли чекати і як зачепить Україну

12 січня 2020 7:51

Олександра Романюк Олександра Романюк

Експерти вважають, що для України зберігаються ризики виникнення економічної кризи

Економіка зазнає втрат

Економіка зазнає втрат / Фото: AFP

Більшість економістів і фінансових аналітиків передбачали на 2020 рік відчутний початок нової глобальної економічної кризи. Чим менше часу залишалося до Нового року, тим більше міжнародні фінансові організації погіршували свої прогнози щодо світової економіки. Так, Міжнародний валютний фонд за 2019 рік тричі знижував прогнозний показник зростання світового ВВП. Спочатку очікувалося зростання 3,6%, потім влітку прогноз був погіршений до 3,5%, а восени – до 3%. На такому ж рівні виявилося зростання світової економіки у 2008 році, коли вибухнула попередня глобальна економічна криза.

Реклама

Світовий банк очікує більш скромне зростання світової економіки, проте без ознак погіршення. Восени його прогноз на 2020 рік становив 2,4%. Однак у свіжій, січневій доповіді СБ прогнозує по світу на 2020 рік навіть поліпшення, хоча і не набагато: до 2,5% зростання ВВП.

Так чи криза? І наскільки серйозна? Як позначиться вона на Україні?

З січневого звіту Світового банку "Перспективи світової економіки" можна зробити висновок, що найбільш різко економічне зростання сповільнилося у 2019 році (до 2,4%), а у 2020-му воно може, навпаки, прискоритися. Це станеться "на тлі поступового відновлення інвестицій і торгівлі після істотного спаду в попередньому році", говориться в доповіді. Однак ризики зниження показників все ще зберігаються, попереджають автори доповіді. До числа таких ризиків відносять нове загострення напруженості в торгівлі і невизначеність у сфері торговельної політики, різкіший, ніж очікувалося, спад в економіці найбільших країн і фінансові потрясіння в країнах з ринком, що формується, і країнах, що розвиваються.

Про ризики виникнення повноцінної кризи говорять і експерти агентства Bloomberg. "Чимало інвесторів чекають підводних каменів, від виборів у США до сплеску народних хвилювань в Латинській Америці і триваючого занепокоєння з приводу торгових воєн", – йдеться в грудневій статті. Одним з таких "підводних каменів" може стати подальша ескалація відносин на Близькому Сході. Крім того, експерти не надто спокушаються з приводу тимчасового перемир'я в торговельній війні між Китаєм і США, враховуючи, що за ним не піде рішення глибинних проблем між цими країнами. А будь-який сигнал про те, що напруженість у відносинах між двома сторонами погіршується, сильно вдарить по активах країн, що розвиваються, пише Bloomberg.

Реклама

Експерти, до яких ми звернулися за коментарем, вважають, що ризики, власне, економічної кризи останнім часом знижуються або, скоріше, розмиваються.

"За останній місяць ризики глобальної економічної рецесії знизилися. Поліпшуються бізнес-настрої, дещо знизилася напруга в торговельних відносинах США і Китаю", – аргументує Олександр Мартиненко, керівник підрозділу з корпоративного аналізу, ICU.

Економічний експерт Олексій Кущ каже, що на даний час найбільші інвестиційні банкіри світу оцінюють можливість світової рецесії або фінансової кризи з ймовірністю 60-70%. Однак точно такої ж кризи, як у 2008-му, не буде, її формат, швидше за все, виявиться видозміненим, вважає експерт.

"Якщо в 2008 році була дійсно фінансова криза, пов'язана з проблемами на деяких ринках капіталу, то найближча криза носитиме формат "кризи пропозиції", можна її так назвати. Або "промислової кризи", пов'язаної з переходом світової економіки до нового економічного укладу, коли розвиваються нові глобальні економічні ланцюжки. Причому більшість аналітиків говорять, що до закінчення першого терміну президентства Трампа Федеральна резервна система США робитиме все для того, щоб глобальна криза 2020 року не настала. Робити вони це будуть за допомогою прихованої програми економічного розширення, коли випускатимуть ліквідність і знижувати процентні ставки. Тобто вийде криза з розмитим контуром. У 2008 році був яскравий обрив циклу ділового зростання, глобальне падіння економіки і торгівлі, падіння фондових ринків. А тактика розмитих контурів полягає в тому, що, наприклад, світова торгівля може скоротитися, а світовий ВВП – зростати. Фондові ринки за допомогою постійних ін'єкцій ліквідності теж можуть періодично падати, але в більшому масштабі, у великому часовому інтервалі, все ж таки залишатися у фазі зростання. Тобто статистично ця криза начебто буде непомітною. За статистикою, світова економіка зростатиме. Дуже повільно, але все ж таки зростатиме", – розповідає Олексій Кущ.

Що стосується України, то для неї прогнози міжнародних фінансових організацій досить оптимістичні. Орієнтовні показники зростання ВВП були навіть поліпшені, на відміну від багатьох інших країн. Чи означає це, що світова криза – в будь-якій формі – обійде Україну стороною?

Експерти кажуть, що ризики в світовому масштабі актуальні і для України.

"Основними ризиками для економіки України в 2020 році залишаються погіршення попиту на зовнішніх ринках, уповільнення економічного зростання в країнах – основних торговельних партнерах, особливо ЄС. Є також ризик погіршення настроїв на фінансових ринках, що може призвести до подорожчання зовнішніх запозичень і проблем фінансування виплат за зовнішнім боргом. Як і раніше існує невизначеність в отриманні фінансової допомоги від МВФ та інших міжнародних фінансових організацій, незважаючи на висновок попередньої угоди з МВФ на рівні персоналу", – перераховує Олександр Мартиненко.

А ось Олексій Кущ вважає, що в України навіть більше ризиків виявитися в зоні кризи, ніж у інших держав.

"Майбутня криза була закладена в прихованих прогнозах нинішньої влади, в результаті чого на цю кризу вони планували частково списати провал економічної політики. І може скластися унікальна ситуація, коли у світі криза може не настати, а в Україні вибухне "рукотворний" криза. У нас 6 місяців поспіль йде зниження промислового виробництва, і це фактично означає, що ми увійшли в промислову рецесію. Плюс зафіксована дефляція промислових цін. Тобто можна сказати, що у нас вже почалася економічна криза. Поки – лише в промисловому секторі, але якщо не вжити термінових заходів з реанімації індустріального ядра економіки, то незабаром ця криза перекинеться з промислового сектора на зону торгівлі, яка поки ще тримає ВВП в зоні росту", – попереджає експерт.

Реклама

У той же час фінансист Тарас Козак, президент інвестиційної групи "Універ", вважає, що ситуація з промисловістю на даний час вже не робить визначального впливу на всю економіку.

"У XVIII столітті головним фактором успішності економіки було розвиток виробництва. Але зараз же не так. Якщо колись промисловість займала 50-70% в економіці України, то зараз – лише 20%, а в багатьох розвинених країнах ще менше. Значно більше місця сьогодні займають послуги, будівництво, торгівля. І якщо в Україні досить непогана ситуація з айтішниками, чому б, наприклад, не розвивати цей напрям? Світ змінюється, а у нас у вузах досі вчать, що промисловість – понад усе", – каже Тарас Козак.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, про те, як провідні бізнесмени України готуються боротися зі світовими кризами.

Відео: Сьогодні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти