Дотації на держшахти складуть 7,3 млрд грн через продаж вугілля по заниженій ціні, – експерт

22 квітня, 13:10

Ірина Ненько Ірина Ненько

Фактично державні шахти через штучно занижені ціни дотують компанію "Центренерго" на 2 млрд грн щороку, каже економіст

Міністерство енергетики змушує державні шахти продавати вугілля на 500 грн/т дешевше ринкового рівня, що призведе до збільшення бюджетних дотацій на підтримку вугільної галузі до рекордний 7,3 млрд грн. Про це повідомив економіст Борис Кушнірук, пише "Главком".

Реклама

"Державні шахти за рекомендацією Міністерства енергетики наразі продають вугілля по 1650 грн/т. Тобто, на 450-500 грн/т нижче ринкового рівня. Фінансовий дефіцит державного вугільного сектору на кінець року складе рекордних 7,3 млрд гривень. В бюджеті передбачені дотації лише 2,5 млрд грн, відповідно уже влітку країну чекають масові страйки шахтарів через відсутність коштів на виплату заробітної плати", – заявив економіст на своїй сторінці в Facebook.

Фактично державні шахти через штучно занижені ціни дотують компанію "Центренерго" на 2 млрд грн щороку.

"Міністерство, змушуючи державні шахти продавати для "Центренерго" вугілля на 500 грн/т дешевше ринку, дотує цю нещасну компанію на 2 млрд грн на рік. Фактично Міненерго свідомо руйнує цілий сектор економіки для спасіння розграбованої Коломойським державної компанії", – пояснив економіст.

За його словами, це можна пояснити або намаганням приховати реальні масштаби корупції в "Центренерго", або спробою Фонд держмайна обманути потенційних покупців компанії, створивши видимість ефективності за рахунок прихованих дотацій від державних шахт.

Реклама

"В будь-якому випадку нічим хорошим ні для Міненерго, ні для "Центренерго", ні тим більше для державних шахт це не закінчиться. Такими темпами, уже влітку парламент буде змушений переглядати бюджет і збільшувати дотації для недопущення соціального бунту у шахтарських містечках, – додав Кушнірук.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Економіст наголосив, уряд має припинити приховані дотації "Центренерго" і запровадити прозору біржову торгівлю вугіллям з прив’язкою до зрозумілих індикативів – будь-то індекс API2 у Роттердамі чи індекс польської біржи з врахуванням вартості доставки і перевалки.

Нагадаємо, собівартість видобутку вугілля на державних шахтах складає близько 4200 грн/т.

Різниця між ціною продажу вугілля держшахтами і реальною собівартістю покривається за рахунок прямих дотацій з державного бюджету.

Затримки або нестача дотацій призводить до виникнення заборгованості по заробітній платі і боргам за електроенергію.

Реклама

Нагадаємо, законом про державний бюджет на 2021 рік передбачено 3,2 млрд грн на дотації державним шахтам. У 2020 році було передбачено 3,6 млрд грн, однак упродовж року видатки зросли до 5 млрд грн.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти