Дно позаду: як оживає економіка України

11 травня 2016, 08:22

Христина Коновалова , Олександр Панченко

Експерти говорять про те, що Україна почала виходити з кризи

Економіка України починає повільно йти в ріст після затяжного дворічного спаду – про це говорять як дані Держстатистики за перший квартал, так і експерти "Сегодня". Зростання обсягів промислової продукції фахівці пояснюють насамперед пожвавленням світового ринку металу, де Україна – один з основних гравців. Але ось підвищення обороту роздрібної торгівлі, який падав більше року, експерти називають найбільш точним індикатором того, що найгірше вже позаду.

Реклама

ЩО МАЄМО. Говорити про вражаючих успіхи поки не доводиться. Лише промвиробництво з початку року зросла на 3,7% в порівнянні з січнем-березнем 2015 року і роздрібна торгівля в плюсі на 1,6% (рік тому за січень-березень мали обвал відповідно на 21,4% і 23,9%). За іншими макропоказниками спад просто сповільнилося, але "мінус" залишається: сільське господарство -1,7% (рік тому було -4,7%), капітальні інвестиції -1,7% (було -24,1%), реальна зарплата – 6,8% (було -20,1%). А ось падіння ВВП, навпаки, прискорилося з -6,8% у першому кварталі 2015-го до -9,9% у першому кварталі 2016 р. Також продовжують знижуватися обсяги експорту та імпорту: -27,2% і -29,9 %, відповідно (було -14,6% і -28%).

ПРИЧИНИ. Аналітик компанії "Простобанк консалтинг" Іван Нікітченко каже, що зростання промвиробництва стався насамперед через підвищення вартості металопрокату на світовому ринку приблизно на 15-20%, тобто від фактора, котрий залежить від дій нашої влади. "При цьому зростання роздрібної торгівлі знаходиться практично на одному рівні з інфляцією. Іншими словами, населення все ще не може збільшити свою купівельну спроможність", – зазначив Нікітченко. Втім, аналітик ДП "Укрпромзовнішекспертиза" Олег Гнітецький вважає, що експорт металопродукції навряд чи надасть значного поштовху розвитку економіки. "Темпи економічного розвитку світового ринку і, відповідно, темпи зростання споживання металопрокату поки залишаються низькими. Тому значного збільшення ніші для зовнішніх продажів українського прокату в найближчі рік-два не передбачається", – каже Гнітецький. А президент Украналітцентра Олександр Охріменко підрахував, що 1,5-2% в підйомі промисловості дало різке збільшення видобутку вугілля (на 32%), причому в статистику вперше включили вугілля, видобуте на тимчасово неконтрольованих Україною територіях. Це, на думку Охріменка, правильно, так як фактично паливо видають на-гора структури, які платять податки в Україні. "Зростання промисловості як такого немає, але вже немає і падіння. Поки що проводяться владою реформи не дають відчутних результатів, і бізнес розвивається швидше всупереч їм, – вважає експерт. – Плюс владі в тому, що фактично зупинена війна на Сході, це дозволило нашому бізнесу (про іноземного інвестора мова поки не йде) відчути впевненість в завтрашньому дні і почати поступово вкладати в економіку країни. На сьогодні економіка досягла дна, але з осені очікується поступове пожвавлення, яке проявиться повною мірою до 2017 року".

А ось роздрібна торгівля дійсно оживає, причому Охрименко прогнозує, що головною причиною цього стане експорт робочої сили як на Захід, так і на Схід. Тобто люди їдуть на заробітки, а валюта надходить в країну і йде на споживчий ринок. Як уточнив нам Охріменко, українці масово їдуть в Європу на сезонні заробітки (збір і сортування овочів, ягід і фруктів). А жителі промрегіону, перш за все тих, де до 2014 року було розвинене машинобудування, їдуть в пошуках роботи в країни колишнього СРСР, так як замовлення йшли в основному в РФ, а тепер їх немає. Найбільший потік заробітчан на Схід – з Харківської області (авіабудування, тракторобудування), Запорізькій (автомобілебудування) і Донбасу (видобуток вугілля). "Це нормально: поляки їдуть на заробітки в Англію, Німеччину, наші – в Польщу. А в РФ їдуть наші верстатники, слюсарі, інженери і шахтарі. Вони більш затребувані, ніж місцеві", – говорить Охріменко.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Чого чекати далі

Реклама

Експерти обіцяють подальше поліпшення ситуації в економіці, але при цьому тимчасове погіршення життя народу, починаючи з нинішньої осені і приблизно до наступного літа. "За підсумками року можливе зростання реальної зарплати, але лише на кілька відсотків, що не компенсує втрати 2014-2015 років, – каже Нікітченко. – Інфляція складе до кінця року до 15%. Ключовий стане осінь, тоді остаточно стане зрозуміла ситуація з траншем МВФ і інший фіндопомогою. Без них можна очікувати девальвації гривні, але не такої різкої, як в минулі роки (на 10-12%). ВВП за підсумками року знову знизиться, ще погіршивши реальні доходи населення. А при стабільному отриманні фіндопомоги Заходу ми зможемо стабільно пройти осінь і вийти на прогнозовані 1-2% зростання ВВП". Про прогнозами Охріменко, весь 2016 р. економіка буде "лежати на дні", накопичуючи інвестиції, але це – передумова для того, щоб з 2017 р почалося зростання. "На перше місце вийде сільське господарство, туди вже йдуть вкладення. Але за рахунок розігріву економіки і подорожчання "комуналки" річна інфляція прискориться з нинішніх 9,8% до 20-22%, а курс долара підніметься до 28-29 грн. При цьому зарплати фактично замороження до літа 2017 року через вимоги МВФ і перевищення пропозиції робочої сили над попитом", – вважає експерт.

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти