Депозит "дитині на майбутнє": як це працює в інших країнах

4 березня 2020, 07:00

Олексій Росовецький Олексій Росовецький

В Європі подібними виплатами можуть похизуватися хіба що ірландці

У Верховній Раді зареєстровано законопроект, який передбачає виплату значних сум грошей від держави кожному українцюпісля того, як новий громадянин досягне повноліття. Подробиці цього законопроекту і як справи з аналогічними ініціативами в інших країнах, читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Україна: депозит 50 тис. на дитину

Реклама

Законопроект №2801 пропонує ввести новий вид державної допомоги сім'ям з дітьми, який називається "дитині на майбутнє". Передбачається, що на ім'я кожної дитини, народженої в Україні, в одному з банків буде відкриватися депозит, куди з держбюджету буде відразу ж перераховано 50 тис. грн як одноразова державна допомога. Ці гроші будуть лежати в банку, обростаючи відсотками, до повноліття дитини.

Причому в законопроекті йдеться про те, що процентна ставка за договором депозитного банківського вкладу впродовж всього терміну не може бути менше за облікову ставку Нацбанку. А це значить, що за 18 років вона може потроїтися.

За допомогою таких виплат планується поліпшити демографічну ситуацію в Україні.

"Внесення запропонованих змін створить сприятливішим стан для побудови сім'ї та планування сімейного життя, створить передумови для підвищення народжуваності в державі і в цілому позитивно вплине на демографічну ситуацію в Україні", – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Реклама

В українському законопроекті будь-яких обмежень на отримання та використання "грошей на майбутнє" не передбачено. Хіба що достроково зняти гроші можна буде тільки в трьох випадках: якщо вони потрібні на лікування, на навчання і якщо з будинком трапився форс-мажор (стихійне лихо тощо) і потрібні кошти на нове житло.

Автор законопроекту, народний депутат Сергій Гривко пояснює запропонований розмір депозиту так:

"Зараз допомога при народженні дитини становить 41,2 тис. грн . Я хотів зробити суму рівняною і круглою. Але це тільки для того, щоб почати дискусію. Можливо, це буде 10 мінімальних зарплат, якщо прив'язуватися до цього показника. Або кілька середніх зарплат. Це може обговорюватися", – говорить Сергій Гривко.

За підрахунками народного депутата, за 18 років сума може збільшитися більш ніж у 5 разів, а якщо не забирати її до пенсії, можна стати мільйонером.

В яких ще країнах виплачують "дитячий" депозит

Ірландія. У Європі практика державного депозиту, який виплачується в разі народження дитини, існує тільки в Ірландії. Держава виплачує за кожну дитину в доларовому еквіваленті 2 500, з яких при народженні батькам видається на руки тільки невелика частина. Наступного разу можна отримати гроші, коли дитина досягає чотирирічного віку, а після досягнення 12 років батьки можуть знятий залишок. І це не рахуючи мінімальної допомоги в розмірі 150 доларів, яка виплачується щомісяця до досягнення дитиною семирічного віку (до кризи 2008 року допомога виплачувалася до 18-річчя).

В Сінґ апурі на кожного немовля відкривається банківський рахунок, на який держава вносить 3 тис. сінґапурських доларів (майже 2 тис. доларів США). Друга дитина в сім'ї впродовж перших шести років життя отримує на рахунок кошти від батьків, а після досягнення 6-річного віку держава збільшує накопичену суму на 6 тис. сінґапурських доларів (близько 4 тис. доларів США).

Реклама

ОАЕ. Громадянином Арабських Еміратів може стати тільки народжений в сім'ї громадян ОАЕ – в порівняння із загальним населенням країни, таких менше третини. У них дуже широкі фінансові привілеї. Наприклад, ще до весілля молодята можуть отримати безвідсотковий кредит зі Шлюбного фонду ОАЕ, а це близько 20 тис. доларів на кожного. При цьому сплачувати його не так вже обов'язково: щойно в сім'ї народжується дитина, кредит автоматично вважається виплаченим.

Доходи від нафти і газу і невелика кількість громадян, які можуть користуватися тими перевагами, дозволяють державі також відкривати депозитний рахунок для забезпечення майбутнього новонародженого. До 18-річчя там накопичується близько 100 тис. доларів. Але, не зважаючи на значні суми держпідтримки, приблизно 15% громадян не користуються кредитами, виплатами або депозитами на народження дітей – власних статків вистачає і без того.

Австралія. В Австралії за кожного новонародженого батькам дають премію в 4 тис. австралійських доларів (це трохи більше 3 тис. доларів США). Щоправда, відразу після народження на руки можна отримати тільки 30% від цієї суми – інші 2/3 виплачуються впродовж двох років. І тільки за умови, що немовляті зроблені всі необхідні щеплення.

Кувейт. На кожного новонародженого громадянина Кувейту автоматично відкривається банківський рахунок, розпоряджатися яким має право тільки сам власник. Держава зараховує туди початкову суму, яка приблизно дорівнює 3 тис. доларів США. Надалі рахунок приростає не тільки відсотками, але і відрахуваннями від батьків.

Нагадаємо, що в 2019 році в Україні народилося понад 300 тисяч немовлят. Про це в Facebook повідомляє пресслужба Міністерства юстиції, яка раніше повідомила, що українці в 2019 році одружилися в шість разів частіше, ніж розлучалися.

Реклама

"Кожна 10-а дитина вперше побачила світ у столиці: тут народилося 32 634 дитини", – йдеться в повідомленні.

За даними Мін'юсту, на другому місці після Києва за народжуваністю перебуває Дніпропетровська область – 22 703 дитини, далі йдуть Львівська (21 916) та Одеська (21 075) області.

Як відомо, з 1 вересня 2018 року в Україні стартувала програма видачі бебі-боксів. Набори складалися тоді з 25 необхідних для новонародженого речей та інформаційних матеріалів по догляду за дитиною.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти