Дефіцит Пенсійного фонду спровокували виплати силовикам – експерти

6 лютого 2020, 09:40

Олександр Панченко Олександр Панченко

А підвищення мінімальної зарплати сприятливо позначається на скарбниці ПФ

/ Фото: Григорій Салай, Сьогодні

Після того, як стало відомо, що в бюджеті Пенсійного фонду Україниутворилася вражаюча діра, прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що українські пенсіонери можуть не турбуватися про свої пенсії – їх виплатять повністю і вчасно. А ми вирішили розібратися, звідки у України з'явився цей горезвісний дефіцит.

Реклама

Економісти і фахівці з питань пенсійного забезпечення говорять, що дефіцит ПФ викликаний двома причинами: тіньовою економікою і передачею в ПФ понад 15 років тому виплат пенсій силовикам, грошове забезпечення яких не обкладалося податком (зараз на платню військовослужбовців також нараховується ЄСВ. – Авт.), тобто, не поповнювався бюджет ПФ, з якого почали виплачувати пенсії людям у погонах.

"Коли 2016 року влада знизила ЄСВ з 37% до 22%, щоб зменшити навантаження на роботодавців, очікувалося, що зменшення відрахувань до ПФ компенсується зростанням бази оподаткування через виведення зарплат з тіні, – нагадав нам член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. – Та цього не сталося. ЄСВ відразу зменшився на 15%, а доходи в ПФ завдяки легалізації зарплат зросли лише на 8-9% у перші місяці, потім зменшилися, що призвело до значного зростання дефіциту ПФ.

Ситуацію дещо поліпшило регулярне підвищення, починаючи з 2017 року, мінімальної зарплати – відразу з 1600 до 3200 грн і поступового її доведення до теперішніх 4723 грн. Проте однаково цього недостатньо, тому що пенсії регулярно індексуються, а кількість працівників, що працюють легально і за яких роботодавці платять ЄСВ, вже менша, ніж кількість пенсіонерів – 10,5 млн осіб проти 11,3 млн осіб".

Ексзаступник голови Пенсійного фонду, а нині незалежний пенсійний експерт Віктор Колбун говорить, що власний дефіцит ПФ насправді незначний – лише 24 млрд грн з 147 тих, що дотуються.

"Решта – це на пенсії силовикам, з якими має розраховуватися держава, адже за них свого часу нічого не платили в ПФ, – роз'яснив нам Віктор Колбун. – Держава це робить через ПФ, тому й говорять про великий дефіцит Пенсфонда".

Детальніше про те, що зараз відбувається з бюджетом Пенсійного фонду і способах позбутися дефіциту бюджету, читайте у статті: У Пенсійному фонді діра в 146 млрд грн: куди йдуть гроші

Раніше ми писали, що понад третина українських пенсіонерів, загальна кількість яких в Україні становить 11,3 млн осіб, щомісяця отримують менше 2000 гривень.

Реклама

Дивіться у сюжеті, скільки людей в Україні отримує пенсію вище 10 тисяч гривень:

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти