Що не так в проекті нового держбюджету: експерти проаналізували проект і зміни до нього

20 вересня 2019 7:00

Олександр Панченко Олександр Панченко

До другого читання можуть додати грошей на витрати і підняти курс долара

Держбюджет України на 2020 рік може серйозно змінитися до другого читання, наміченого на листопад. Про це заявив прем'єр Олексій Гончарук, і з ним згодні фінансові аналітики. Головна причина прийдешніх змін – занадто мало часу у нового Кабміну було на підготовку головного кошторису країни, тому довелося використовувати консервативні напрацювання попереднього уряду. Які макропоказники можуть бути переписані, з'ясували новини "Сьогодні".

Цифри

Реклама

У проекті держбюджету на 2020 рік закладені доходи 1079,5 млрд грн (+53,4 млрд грн порівняно з попереднім роком), витрати 1170 млрд грн (+57,9 млрд грн), дефіцит держбюджету 95,1 млрд грн (+5,1 млрд грн, але у відсотках це менше – 2,09% проти 2,28% рік тому), мінзарплата, 4723 грн (+550 грн), зростання ВВП 3,3% (було 2,8%), інфляція 6% (було 8,4%), курс долара 28,2 грн (було 29,4 грн). Держборг повинен скоротитися з 62% до 54,1% ВВП.

Думка експертів

Головне запитання у експертів – до курсу долара та інфляції.

"Зростання цін на 6% за рік – нереальне насамперед через зростання обсягів роздрібної торгівлі, яке викликане підвищенням зарплат і зміцненням гривні, тому інфляція буде за підсумком двозначною, але її навряд чи переглянуть, – прогнозує президент Украналітцентру Олександр Охріменко. – А ось витрати збільшать відсотків на 10, передусім на дотації Пенсфонду в зв'язку з плановою індексацією пенсій наступного року. Тому навряд чи варто очікувати зниження планового курсу долара, навпаки, його можуть підвищити до 29,4 грн/дол, щоб збільшити доходи скарбниці від зростання акцизів, які стягуються у валюті. Розмір мінімальної зарплати залишать, це допоможе частково вибілити заробітки в конвертах і збільшить доходи Пенсфонду".

Економіст Іван Нікітченко уточнив, що макропоказники держбюджету взяті з попередніх прогнозів НБУ і Мінекономіки.

"Оскільки терміни підготовки були дуже стислі, а Кабмін хоче в листопаді-грудні затвердити з МВФ нову програму і вже в січні отримати перший транш за нею, уряд вирішив просто побудувати бюджет на тих показниках, що вже схвалені МВФ, – аналізує Нікітченко. – Звичайно, на тлі нинішнього курсу 24,6-24,8 грн/дол очікувати, що він підскочить до 28,2 грн/дол, тобто девальвація буде цілих 14%, і при цьому інфляція знизиться до 6%, не виглядає логічним. А якщо переглядати курс – це потягне за собою перегляд багатьох параметрів дохідної та розрахункової частини".

Тому експерт не очікує великих змін, незважаючи на заяви прем'єра. За його словами, ймовірніший сценарій, що бюджет затвердять як є, а відкоригують уже за підсумками 1-го кварталу 2020 року, коли буде зрозуміло, як почнуть працювати нові закони, як ухвалені, так і ті, що мають бути ухвалені.

На субсидії можуть додати грошей

Реклама

У проекті держбюджету значно зменшена держдопомога на оплату компослуг: з 56 млрд грн до 47,6 млрд грн. Як роз'яснила міністр соцполітики Юлія Соколовська, зниження пов'язане зі зростанням доходів населення і не викличе скорочення одержувачів виплат, просто самі субсидії стануть менше. Як роз'яснив Олександр Охріменко, головна причина урізання – стабільні тарифи на "комуналку", зниження цін на газ і зростання добробуту субсидіантів, насамперед це пенсіонери та малозабезпечені, у яких через осучаснення пенсій та підвищення соцстандартів збільшилися доходи. Але експерт нагадав, що субсидіантів стало за рік менше майже на 20%, зараз близько 3,5 млн, і багато хто позбувся допомоги за формальними ознаками:

"Наприклад, скасували держдопомогу за занедбану дачну ділянку, що не приносить прибутку. Тому сподіваюся, що кошторис на субсидії збільшать на 6-8 млн грн, а таким нужденним її дадуть після звернення до комісії з призначення субсидій".

Як повідомлялося раніше новинами "Сьогодні", на офіційному порталі Верховної Ради оприлюднений законопроект №2000 про Державний бюджет України на 2020 рік. Документ був представлений і зареєстрований 15 вересня.

Документом передбачаються доходи державного бюджету на 2020 рік в сумі 1,08 трлн грн, в тому числі загального фонду – 962,7 млрд грн, витрати – в сумі 1,17 трлн грн. Платежі за державним боргом 2020 року становитимуть близько 438,1 млрд грн, з яких обслуговування державного боргу – 145,2 млрд грн, погашення державного боргу – 292,9 млрд грн.

Всі подробиці в спецтемі Бюджет-2020

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти