Чотириденка в Україні: де знайти таку роботу і наскільки вона ефективна

20 листопада 2019, 07:37

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Чотириденний робочий тиждень допомагає підвищити продуктивність і скоротити витрати на комуналку

Нещодавно в японському підрозділі компанії Microsoft співробітників на місяць перевели на чотириденний робочий тиждень. До стандартних вихідним додалася п'ятниця, при цьому зарплату не скорочували. Експеримент показав, що ефективність працівників, які відпочивають більше, зросла на цілих 40%. Сайт "Сьогодні" вирішив розібратися, на яких вакансіях в Україні пропонують чотириденний графік і наскільки це ефективно.

Робота з чотириденним графіком в Україні: чи є таке

Реклама

У світі вже давно обговорюють ідею про чотириденний робочий тиждень. Ще на початку 2019 року психолог з Вортонської школи бізнесу Адам Грант (США) і економіст Рутгер Брегман (Нідерланди) в Давосі відзначали, що при зниженні тривалості робочого часу люди можуть ефективніше зосередити увагу, а якість і креативність зростають.

Брегман також розповідав про досвід мільярдера Генрі Форда, який виявив, що після переходу від 60-годинного до 40-годинного робочого тижня його робітники стали продуктивніше, тому що менше втомлювалися. Після цього багато компаній по всьому світу почали експериментувати з тривалістю робочого тижня і давати своїм співробітникам три дні вихідних замість належних двох. Експерименти показували збільшення продуктивності праці. Хоча про повномасштабний перехід на таку модель поки говорити рано, вже зараз можна знайти вакансії, де пропонують чотириденний робочий тиждень. Щоправда, зробити це не так просто.

Згідно з даними аналітичного центру hh.ua|grc, пропозиції про роботу з чотириденним робочим тижнем на українському ринку праці знайти можна, хоча такі вакансії досить рідкісні. Здебільшого вони стосуються виробничих спеціальностей: інженерів, механіків, електромонтерів тощо.

Найчастіше працювати за скороченим тижнем пропонують в таких сферах, як металургія та металообробка, медицина і фармацевтика, роздрібна торгівля, будівництво, транспорт і управління персоналом.

"А ось стосовно надання гнучкого графіка, то українські роботодавці охочіше йдуть назустріч пошуковикам. Так, з усіх вакансій, розміщених на hh.ua|grc протягом 2019 року, 6% припадало на пропозиції за таким графіком. Найактивніші – роботодавці з галузей IT, роздрібної торгівлі та маркетингу. Цікаво, що подібні пропозиції можна було знайти, наприклад, і в банківській сфері, яка вважається досить консервативною. Наприклад, шукали бухгалтера за графіком – 3 дні в офісі, 2 дні віддалено, 2 дні вихідних. Або аналітика з плаваючим часом початку робочого дня: з 8 до 11", – розповідає керівник експертно-аналітичного центру hh.ua|grc Юлія Дрожжина.

Реклама

Вона додає, що відповідно до торішніх досліджень, за чотириденним графіком працює всього 2% респондентів, хоча 30% вважають його оптимальним. Загалом же, більшість опитаних хотіли б самостійно регулювати свій робочий графік.

Антоніна Стадник, HR Generalist компанії UAPAY в коментарі сайту "Сьогодні" розповіла, що в Україні загальноприйнятий п'ятиденний робочий тиждень, а чотириденний можуть дозволити собі тільки ті підприємства, від діяльності яких безпосередньо не залежать інші організації. Наприклад, банки не можуть працювати чотири дні, оскільки їхні клієнти звертаються до банківських послуг п'ять днів на тиждень. Точно так само і співробітники, від роботи яких залежать їхні колеги, не можуть працювати тільки чотири дні. Разом з тим, вакансії на неповний робочий тиждень в Україні є, але зазвичай це малокваліфікована робота другого плану, наприклад, різні асистуючі посади в роздрібному секторі .

"У той же час, деякі підприємства практикують чотириденний робочий тиждень, якщо обсяг виконуваних ними замовлень залежить від сезонних або інших чинників. Припустимо, будівельна організація може скоротити робочий тиждень до чотирьох днів на період невеликого числа замовлень, і знову її збільшити, коли число замовлень зросте. Це дозволяє зберегти персонал і підтримати робочий настрій в колективі. При цьому чотириденний робочий тиждень не обов'язково означає, що в п'ятницю на роботі нікого немає: просто одні співробітники не виходять в п'ятницю, а інші – в понеділок або інший день", – каже Стадник.

Наскільки це ефективно

Експерименти з чотириденку в великих компаніях показували хороші результати. Наприклад, у компанії Microsoft, яку ми згадували вище, не тільки поліпшилася продуктивність, але і на 10% знизилися комунальні витрати.

До того ж, згідно з дослідженням британського аналітичного центру Autonomy, кожна година роботи негативно впливає на клімат планети. Одним із способів, які допоможуть зупинити глобальне потепління, є скорочення днів в робочому тижні.

Вадим Бардась з European Analytical Centre в коментарі сайту "Сьогодні" розповів, що, поряд з широкою інноваційною роботизацією, власники компаній також розглядають можливість підвищення ефективності персоналу.

"Уже кілька світових незалежних дослідницьких центрів повідомляють, що при несуттєвому скороченні робочого тижня продуктивність праці підвищується на 20-40%. Втрата часу окупається вищими показниками ефективності. В Україні схожа практика вже частково присутня в сегментах ІТ, дизайну і творчих робіт, а також в сфері послуг у вигляді неповного робочого тижня. Ефективність даного підходу управлінням часом персоналу може відрізнятися залежно від сегмента. Наприклад, у виробництві та логістиці цей підхід може себе не зарекомендувати, а ось в сфері графічного дизайну і створення діджитал-брендів – дозволити підвищити фінансові результати", – пояснює Бардась.

Реклама

Але, крім цього, експерти по всьому світу зазначають, що чотириденний робочий тиждень тільки посилить нерівність. Тому що люди, які працюють на виробництвах або займаються будь-яким іншим фізичним працею, не зможуть працювати менше – у них просто впаде продуктивність. Наприклад, слюсарі або двірники просто не встигнуть виконати необхідний обсяг роботи за чотири дні замість п'яти.

Тому, за словами експертів, незважаючи на те, що затія сама по собі непогана, а підсумкові результати радують високими показниками, ні в Україні, ні в світі ця практика поки що не приживеться масово.

"Схожий експеримент проводили в Голландії, в Новій Зеландії. І начебто всі вони показали високу ефективність, однак через деякий час всі роботодавці повернулися до п'ятиденного робочого тижня, хіба що в п'ятницю дозволяють трохи раніше піти з роботи. Оскільки, коли весь світ працює п'ять днів на тиждень, а в азіатських країнах – навіть шість днів на тиждень, дуже складно випасти із загальної колії", – підсумувала Стадник.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти