Через кілька місяців виростуть пенсії і прожитковий мінімум: чому українці не стануть багатшими

16 лютого 2017, 07:52

Олександр Литвин

Експерти впевнені: різке зростання мінімальної зарплати в 2017-му дозволив наздогнати докризовий рівень доходів найбідніших українців, в той час як пенсіонери залишаються за межею бідності

В Україні вже через кілька місяців очікується чергова індексація соціальних стандартів. Першого травня мінімальна пенсія зросте з 1247 до 1312 гривень, а прожитковий мінімум для працездатних – з 1544 до 1624 гривень. Індексація, згідно з бюджетом країни, на два відсотки випередить зростання цін – інфляція складе 8,1%, а стандарти зростуть на 10,1%. Експерти впевнені: зростання стандартів в кращому випадку дозволить зберегти доходи найбідніших українців на рівні минулого року. "Сегодня" з'ясував, чи стануть багатшими українці в цьому році і кому не допоможе індексація доходів.

Реклама

Працюючі українці: мінімалка вирівняла доходи найбідніших

В кінці минулого року Кабінет міністрів здивував українців "несподіваним" рішенням підвищити мінімальну зарплату з 1600 до 3200 гривень з першого січня 2017 року. У Кабміні заявляли, що про плани підвищити мінімалку заявляли ще в травні минулого року, а саму зарплату збільшили, перерахувавши споживчий кошик.

1242506

Фото: архів

Реклама

Рішення про підвищення мінімалки не обговорювали з роботодавцями: найважче довелося дрібному бізнесу в невеликих містах. Так, далеко не всім підприємцям "по кишені" платити своїм співробітникам не менше 3200 гривень. Тим, хто платить менше – загрожують штрафи в десятки тисяч гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На кого вплинуло зростання мінімалки в Україні

Як зазначає старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко, нова мінімалка компенсувала кумулятивний рівень інфляції за останні кілька років. Так, з 2014 по 2016 роки, за даними НБУ, ціни виросли на 80,6%, а соціальні стандарти за цей же період підняли всього на 28,7%. Фактично, всі українці, доходи яких залежать від держави, в тому числі пенсіонери і бюджетники, стали біднішими в 1,5 рази.

Уже в цьому році мінімалка виросла в два рази, наздогнавши накопичений за кілька років рівень зростання цін. Українці, які і до цього заробляли більше 3200, нововведення уряду на собі не відчули. "У нас змінили визначення мінімальної зарплати, прибрали її прив'язку до інших видів зарплат. Тепер зростання мінімалки не гарантує зростання зарплат. Загальний розмір зарплати не збільшився", – розповідає Лідія Ткаченко.

Аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко зазначає: рости повинна не тільки мінімальна, але і середня зарплата в Україні. На думку експерта, щоб українці повернулися на докризовий рівень доходів, середня зарплата в країні за нинішніх цін повинна бути 12 тисяч гривень.

Реклама

"Індексація ні в якому разі не зможе в повній мірі нівелювати наслідки інфляції, які були в минулих роках. У нашому випадку, за допомогою індексації не повернути докризовий рівень зарплат. Тільки підвищення і зростання зарплат допоможе вивести доходи українців на докризовий рівень. А саме зростання середньої зарплати з 6000 до 12 000 гривень", – упевнений аналітик.

"Індексація ні в якому разі не зможе в повній мірі нівелювати наслідки інфляції, які були в минулих роках", – упевнений аналітик.

Експерти пояснюють: у 2017-му році рівень доходів досяг докризового рівня для українців з мінімальної зарплати, в той же час українці із середніми зарплатами за останні кілька років значно збідніли.

Пенсіонери залишаються за межею бідності

Найбільше від падіння економіки постраждали українські пенсіонери. У травні цього року мінімальну пенсію підвищать з 1247 до 1312 гривень, а в грудні – до 1373 гривень. "Пенсіонери дійсно стали жити гірше, рівень інфляції неймовірно відкинув їх доходи. Але і економіка не шикувала. Ми бачимо високий рівень тіні, високий рівень міграції, показує вкрай високе співвідношення пенсіонерів до одного, хто працює", – розповідає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Цього року українці на заслуженому відпочинку "розбагатіють" на 2% за умови, якщо рівень інфляції, як передбачено в бюджеті країни, складе 8,1%. Лідія Ткаченко пояснює: доходи дійсно виростуть, але не для всіх пенсіонерів. "У нас закон так написаний, що ніколи не буде нормальної індексації. Якщо у пенсіонера розрахункова страхова пенсія нижча за прожитковий мінімум, йому індексація не покладена. А у нас переважна більшість пенсіонерів, близько восьми мільйонів осіб, отримують дотацію до прожиткового мінімуму, тому що пенсії давно не осучаснювати, вони ніколи не отримають нормальну індексацію", – розповідає вчений.

"У нас закон так написаний, що ніколи не буде нормальної індексації. Якщо у пенсіонера розрахункова страхова пенсія нижча за прожитковий мінімум, йому індексація не призначена", – розповідає вчений.

Реклама

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як в Україні проведуть пенсійну реформу

Відзначимо, середня пенсія в Україні досягла 1800 гривень, при цьому близько 300 тисяч пенсіонерів живуть на мінімалку в 1247 гривень. У той же час тисячі українців на заслуженому відпочинку отримують більше 20 тисяч гривень. Як кажуть експерти, найбагатші пенсіонери – судді у відставці. Як написав на своїй сторінці в соцмережі екс-міністр фінансів, нардеп Віктор Пинзеник, пенсія судді Конституційного Суду буде на рівні 226 тисяч гривень, а у голови – 235 тисяч гривень.

Щоб доходи пенсіонерів не продовжували падати, необхідно скорочувати рівень інфляції, впевнена старший науковий співробітник інституту демографії та соціальних досліджень.

"В ідеалі потрібно, що інфляція не була такою високою. Чому в Радянські часи не було такої проблеми? Тому що ціни не росли. Або, наприклад, в розвинених країнах інфляція за рік може скласти 0,5%, у нас же інфляція може бути і 50 і 15%, звичайно, це такі особливості не надто розвиненої економіки. Виходить, що і економічних можливостей у державного бюджету немає. Якщо криза, зрозуміло, що і так в бюджеті грошей немає ні на що. Треба стати на шлях сталого розвитку , щоб не було такого зростання цін. Це найдовший і найправильніший шлях", – говорить Лідія Ткаченко.

1238063_01

Фото: архів

У той же час Олег Устенко пояснює: на даний момент в України не має можливості різко підвищити пенсії. Єдиний вихід – з часом, коли економіка буде розвиватися більш швидкими темпами, значно збільшити дохід українців на заслуженому відпочинку. "І це питання не одного року", – відзначає експерт.

Як нові соцстандарти вплинуть на субсидії

Як роз'яснили в Міністерстві соціальної політики, до кінця опалювального сезону, тобто 30 квітня, перераховувати субсидії українцям не будуть. Але після цього знижку все-таки перерахують. При розрахунку субсидії в соціальній службі визначають обов'язковий платіж для сім'ї. Незалежно від того, скільки використовували ресурсів (в межах соціальної норми), платити доведеться фіксовану суму щомісяця. Дохід на одного члена сім'ї ділять на базовий коефіцієнт 2 і прожитковий мінімум, отриману суму множать на 15%.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як в Україні змінили соціальну норму споживання компослуг

Наприклад, загальний дохід сім'ї з чотирьох осіб в 2016-му році – 3200 гривень (двоє батьків з мінімальними зарплатами і двоє дітей). За 800 гривень на кожного. Відповідно до зазначеної вище формули, можна розрахувати суму обов'язкового платежу: 800/1544/2 * 15% = 3,8% від загального доходу, тобто за комуналку сім'я віддасть 121,6 гривні. В цьому році, після зростання мінімалки, ця ж сім'я з двома мінімальними зарплатами на чотирьох заплатить за комуналку 492,8 гривні, тобто на 371,2 гривні більше.

Як повідомило "Сегодня" джерело в Кабміні, завдяки зростанню мінімальної зарплати вдасться заощадити 5 мільярдів бюджетних гривень, які раніше планували витратити на субсидії. Крім того, офіційно безробітним українцям при розрахунку субсидії враховують дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів. До першого травня це 3088 гривень, а після травня – 3248 гривень.

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти