Година відсутності електроенергії коштує українській економіці 30 млн євро – дослідження ЦЕВ

15 липня 2020, 16:30

Инна Бабур Инна Бабур

Зношеність українських електромереж призводить до найдовших серед європейський країн знеструмлень

Година відсутності електроенергії коштує українській економіці 30 млн євро. Саме в таку суму виливається зупинка роботи підприємств від вимушеного знеструмлення за даними дослідження "Вплив енергетичної інфраструктури на розвиток економіки країни" Центру Економічного Відновлення (ЦЕВ), що брав участь у розробці плану Кабінету міністрів по виходу з "коронакризи".

Реклама

Дослідники Центру Економічного Відновлення зробили висновок, що значна зношеність електромереж призводить до найдовших серед європейських країн знеструмлень (показник SAIDI) – близько 700 хв/рік. Значна частина економікоутворюючих підприємств, приєднаних до операторів системи розподілу, мають проблеми з перервами у електропостачанні, що призводять до недовиробітку продукції та швидшого виходу з ладу обладнання. Це призводить до втрат для економіки в розмірі 30 млн євро.

На думку аналітиків ЦЕВ, достатнє фінансування електромереж зможе виправити ситуацію та скороти час знеструмлення через аварії. За їх підрахунками, для досягнення запланованого регулятором показника SAIDI річний обсяг інвестицій повинен бути на рівні не менше 30 млрд гривень.

Ці кошти будуть спрямовані на упровадження технологій "SMART GRID", автоматизації, диспетчеризації та телеметрії, реконструкцію та модернізацію електричних мереж, підвищення ефективності та економічності мереж шляхом зміни їх топографії, автоматизацію систем обліку електроенергії, створення технічних передумов для розвитку розподіленої генерації з ВДЕ.

В тренді
Стартував прийом заявок на карантинні 8000 гривень: як оформити та хто отримає гроші

Як стверджують експерти ЦЕВ, при діючій моделі тарифоутворення "Витрати+" операторам систем розподілу вдається залучити тільки 4 млрд інвестицій в електромережі на рік. Досягнути необхідного рівня інвестицій дозволить тільки перехід на стимулююче регулювання (RAB-тариф) по європейському прикладу – ставка доходності від інвестицій на рівні середньозваженої вартості капіталу (WACC) на всі активи ОСР.

Реклама

Експерти переконані, впровадження такого регулювання і залучення 30 млрд грн в розвиток електромереж дозволить додатково забезпечити 31 тис робочих місць в суміжних галузях та згенерує близько 4 млрд податків. Це відбудеться за рахунок збільшення потреби в новому обладнанні для розподілу електроенергії та активізації процесу оновлення електромереж.

Нагадаємо, раніше ексрадник міністра енергетики Сергій Чех підкреслив, що залучити інвестиції в розвиток електромереж в достатньому об’ємі можливо буде тільки при впровадженні RAB-тарифу за європейською методологією. На думку експерта, правильний RAB-тариф має 2 риси, що його визначають: ставка повернення інвестицій повинна бути єдиною без поділу баз активів і відповідати економічно обґрунтованому рівню WACC.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти