Блокування гаманців у Webmoney: що сталося з грошима українців

30 травня 2018, 09:12

Олександра Романюк Олександра Романюк

Користувачі діляться досвідом отримання грошей після заборони сервісу, а експерти сумніваються в достовірності інформації

З кінця минулого тижня не вщухають дискусії з приводу заборони в Україні платіжної системи Webmoney, яка потрапила під санкції,, пов'язані з російською агресією проти України.

Реклама

Санкції були введені рішенням РНБО України 2 травня 2018 року. 14 травня указом президента це рішення було введено в дію, а вступило в силу з 19 травня, після офіційної публікації в газеті "Голос України".

Проте ще приблизно тиждень ні про які проблеми з переказами або виведенням грошей ніхто не говорив. Наприклад, 22 травня на сторінці Webmoney.ua в Facebook було розміщено повідомлення, що ще один інтернет-магазин підключений до системи.

1_11

24 травня російська біржа фрілансерів "Адвего" опублікувала повідомлення із заголовком: "У Webmoney проблеми в Україні". А на наступний день, 25 травня, на сайті Нацбанку України з'явилася інформація про скасування реєстрації внутрішньодержавної системи розрахунків Webmoney.ua. Після цього заява про санкції зробила і українська "Вебмані".

Реклама

2_07

3_04

 

Які санкції накладені на "Вебмані"

Взагалі, рішенням Ради нацбезпеки 2 травня санкції накладені на 756 юридичних осіб з 1748 фізичних, пов'язаних з російською агресією проти України, а також тих, щодо яких застосували обмежувальні заходи США і країни ЄС.

Як говориться в повідомленні РНБО, санкційний список розширено за рахунок:

Реклама

- фізосіб, причетних до скоєння протиправної діяльності на тимчасово окупованій території Криму;

- громадян РФ (слідчі, судді, працівники правоохоронних органів), причетних до незаконного переслідування і протиправних дій щодо громадян України;

- оборонно-промислового комплексу РФ,

- юридичних осіб, причетних до підтримки військової агресії Росії і створення загроз інформаційної та кібернетичної безпеки України.

- застосовані персональні санкції до окремих російських олігархів і військових з "приватної військової компанії Вагнера".

Реклама

Пункти 416-428 в списку юридичних осіб стосуються компаній з різних країн, пов'язаних з платіжною системою Webmoney. Серед цих компаній – російські, а також ряд українських і компаній інших країн. Зокрема, під санкції потрапили компанія "Фінансова компанія "Елмі" і "Вебмані.Юей"(представництва в Україні), зареєстровані в Києві, компанії "Фінансова установа "ВМ-Фактор" і "Агентство Гарантій" (представництва в Україні), зареєстровані у Василькові Київської області. Також є фірми з "пропискою" в литовському Вільнюсі, британському Кембриджі, в Гонконці і на Британських Віргінських островах.

У переліку заборонних заходів до цих компаній – заборона інтернет-провайдерам надавати послуги з доступу користувачам мережі Інтернет до 40 сайтів, серед яких webmoney.ua і ряд інших українських веб-ресурсів.

Інші заборонні заходи – блокування активів компаній, обмеження торгових операцій, запобігання виведенню капіталів за межі України, призупинення виконання економічних і фінансових зобов'язань, анулювання ліцензій та інші.

Що сталося з грошима

Станом на 29 травня доступ до інтернет-ресурсів, перерахованих в рішенні РНБО, ще не був припинений. А ось переказати і перевести в готівку гривні зі своїх електронних гаманців люди не могли навіть раніше, ніж вийшло повідомлення НБУ про відкликання ліцензії у Webmoney.

"Я отримувала на Webmoney гроші від "Адвего". У них тільки такий спосіб розплатитися. Їх можна було поміняти на гривні і вивести на карту або оплатити послуги. Я хотіла 24 травня сплатити кабельне і не змогла. А потім з Facebook дізналася про позбавлення ліцензії", – розповідає користувач системи Олена.

"24 травня отримав оплату, конвертував в WMU (в гривні, – Авт.), щоб виводити, а воно не виводиться. Погуглив і зрозумів, в чому справа. Я думаю, що як тільки президент видав указ – відразу заблокували, і для вебмані це стало таким же сюрпризом, як і для мене. Ніяких повідомлень від них я не отримував", – розповідає Віктор.

Хто користується цією платіжною системою

Система Webmoney – одна з перших електронних систем грошових розрахунків, з якою познайомилися українці. Вона була створена ще в 1998 році і на той час практично не мала альтернативи в дешевизні і швидкості переказу "електронних" грошей. Правда, вивести їх тоді з електронних гаманців було складно, доводилося втрачати десятки відсотків. Зате можна було практично без втрат купити товар в інтернет-магазині, чим багато і користувалися. Згодом поміняти на готівку гроші з Webmoney стало простіше і дешевше, але при цьому у системи з'явилися гідні конкуренти – платіжні системи, які не тільки не поступаються за функціями і швидкістю, але і набагато перевершують Webmoney.

Зараз більшість користувачів системи – фрілансери, які отримують замовлення з-за кордону.

Деякі зізнаються, що користуються нею для розрахунків з роботодавцями з Росії.

"Ця система була хороша для тих, хто працює з Росією, напевно. Я отримувала від "Адвего" долари, у них тільки такий спосіб розплатитися", – говорить Олена.

Інші клієнти Webmoney стверджують, що країна проживання ролі не грає.

"Розрахунок у вебмані йде з різними країнами. Всередині України теж, тому що це зручно. Часом навіть невідомо і неважливо, з якої країни тобі прийшло замовлення. Найчастіше замовлення виконує не один фрілансер. Наприклад, треба наповнити сайт – потрібні контентники, сеошник, копірайтер, дизайнер, сммник. Виконанням таких завдань займаються цифрові агентства, які далеко не завжди складаються з громадян однієї країни. контентник може сидіти в Києві, сеошник – в Москві, копірайтер – в Мінську, дизайнер – в Таїланді. Щоб кожен зміг роздавати гроші без вебмані, потрібно проходити купу процедур з різними банками, тому що, наприклад, в одну країну банк може переказати гроші, а в іншу – ні. Тому замовнику зручніше мати одну банківську картку, куди надходять гроші від клієнта, він заводить їх у Webmoney, і звідти їх зручно розсилати в різні країни всього парою кліків", – розповідає Віктор.

Експерти: "масштаб" трагедії сильно перебільшений

В інтернеті можна знайти інформацію про те, що до початку 2018 року в системі Webmoney налічувалося 36 млн акаунтів. Сайт WebMoney.UA, повідомляючи користувачам про блокування рахунків, заявив, що постраждали 4 млн українців.

Тим часом, експерти сумніваються, не тільки в тому, що постраждалих настільки багато, але і взагалі, що 4 млн наших співгромадян є активними користувачами системи Webmoney.

"У мене, наприклад, є аж три рахунки у "Вебмані", і всі три я втратив. З цих 4 млн не менш половини, а то і три чверті – це, я думаю, таких же людей з втраченими акаунтами. Коли створювалася "Вебмані", це була унікальна і класна штука. Зараз є "Приват", "Монобанк" – більш зручні і не менш швидкі системи переказу грошей. Цією системою користуються, я думаю, тільки за звичкою. Так що гроші там невеликі. Тим більше, ніхто не використовує "Вебмані" для зберігання грошей, тільки для поточних транзакцій. Відсотків ж там ніхто не платить, навіщо там зберігати гроші?" – Розмірковує соціолог Андрій Єременко.

А оскільки навряд чи кожен користувач отримує грошові перекази через "Вебмані" кожен день, то в момент блокування постраждалих виявилося в десятки або навіть сотні разів менше, ніж є активних користувачів, вважають експерти.

Блокування або шантаж?

Економічний експерт і аналітик Борис Кушнірук каже, що в санкціях не йдеться про блокування коштів користувачів.

"Причина введення санкцій якимось чином пов'язана з діяльністю компаній на окупованому Донбасі і Криму, наскільки я розумію. І це питання національної безпеки України. Але що стосується блокування коштів – мені незрозуміло, на яких підставах "Вебмані" заблокувала гроші користувачів. Чим вони аргументують? Санкції введені проти компаній. І коли йдеться про блокування активів – йдеться про активи самої юрособи, але не про гроші користувачів платіжної системи. Так, компанія не може проводити нові платежі і відкривати нові акаунти. Але гроші, які знаходяться всередині системи, вона повинна передати іншій фінансовій установі реєстром. Це її прямий обов'язок як юрособи, пов'язаної з фінансами! І у неї досить інструментарію, як це зробити.

Наприклад, якщо у банку відбирають ліцензію, це ж не означає, що вкладники не можуть забрати з нього свої гроші. Складається реєстр, і банк, який втратив ліцензії, передає гроші вкладників за реєстром іншої фінансової структурі, яка має ліцензію на грошові перекази.

Тому на мій погляд, те, що зробили власники "Вебмані", – це фактично шантаж. Мовляв, або поверніть нам ліцензію, або ми не повернемо людям гроші", – каже Борис Кушнірук.

До речі, на сайті електронних петицій ще 25 травня з'явилося звернення від якогось Анатолія Родзяка з проханням переглянути рішення про заборону Webmoney в Україні. "Від блокування платіжної системи Webmoney страждають прості українці. У мільйонів українських користувачів платіжної системи на рахунках залишилися гроші, які тепер неможливо вивести навіть на карти і банківські рахунки українських банків", – пише автор петиції.

Станом на вечір 29 травня петиція набрала трохи більше тисячі голосів з 25 тис. необхідних.

6_02

Долари як і раніше можна вивести

Як свого часу знайшлася можливість обходити заборону на російські "ВКонтакте", "Однокласники" і "Яндекс", так і тепер знайшлися способи повернути свої гроші з Webmoney.

Найбільша російська біржа фріланса "Адвего" дала рекомендації, як це зробити, ще 24 травня:

"У зв'язку з припиненням виведення WMU (гривні, – Авт.) через гарант Webmoney.ua залишилося два варіанти: обміняти WMU на інші валюти Webmoney, наприклад, WMZ (долари, – Авт.) і вивести через обмінники (обмін буде за дуже невигідним курсом – втрати до 40%), або обміняти WMU через обмінники безпосередньо за ще більш невигідним курсом (втрати до 60%). Система Webmoney обіцяє найближчим часом запропонувати рішення, яке дозволить зменшити втрати при виведенні WMU".

У перші дні після початку паніки обмінники електронних грошей дійсно обрушили курс.

"Зараз можна обміняти вебмані на долари, але курс не вигідний. Це не здирництво, просто люди через паніку кинулися міняти, і курс виріс. Хоча той, хто скуповує зараз гривню, явно має свої плани", – підтверджує киянин Сергій.

"Отримати готівку можна, але треба вбити багато часу на пошук варіанта, який влаштує. Мені на виведення зароблених грошей знадобилося практично дві доби. Дивилася інформацію в інтернеті, шукала шляхи обходу, після листа від WM шукала, де обміняти. Курси валют були дуже різні, навіть міняли рублі на гривні 1:1. Більшість онлайн-обмінників просто не працювали у напрямку. На одному обміннику гроші просто зависли: гривню у мене списали, а долари так і не нарахували. Техпідтримка обмінника взагалі не відповідає... Зараз, конвертувавши гроші в долари або рублі, можна їх вивести через обмінник. Колеги також виводять на доларові карти банків (в основному ПриватБанку). Я, обмінявши гривню на долар, втратила на курсі 23-24% від суми. Благо сума була невелика", – ділиться досвідом киянка Лариса.

"Проблеми зараз тільки у тих українців, хто йшов легальним шляхом і переказував через гривню", – констатує Віктор.

Користувачі чекають, що найближчим часом проблема з виведенням грошей буде вирішена. Багато з них кажуть, що оптимістично сприйняли повідомлення від системи Webmoney з обіцянками, що гроші їм повернуть не пізніше 24 травня 2021 року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти