Біткоіни в Україні: де можна придбати і на що витратити "валюту майбутнього"

30 листопада 2017, 07:40

Олександра Романюк Олександра Романюк

Для того, щоб поставити собі обладнання для "емісії" біткоінів, не обов'язково бути крутим фахівцем

Інтерес до біткоіна останнім часом б'є всі рекорди. Як, власне, і його ціна. Сайт "Сегодня" вирішив розібратися в ситуації, і в першій частині великого матеріалу про популярну криптовалюту з'ясувати, що таке біткоін, скільки грошей потрібно мати на рахунку, щоб придбати його, і що можна купити за біткоіни в Україні.

Реклама

Назва цієї "віртуальної валюти" входить до числа надпопулярних запитів Google у всьому світі і в Україні зокрема.

1

Не менш популярна і назва біткоінівської "копійки", тобто мінімальної одиниці – сатоші, яка становить одну стомільйонну частина біткоіна.

Одна з головних причин такого загального інтересу, що не спадає, звичайно ж, немислиме зростання курсу bitcoin. За останні півроку він піднявся в десять разів.

Реклама

Ще на початку 2017 року за один біткоін не давали і тисячі доларів. А в червні він подолав позначку в 3 000 доларів. У серпні трохи просів, приблизно до 2 800 доларів. А потім знову пішло зростання, і рекорди посипалися, як з рогу достатку. 2 вересня: біткоін вперше подолав позначку 5 000 доларів. 20 жовтня: біткоін перевалив за 6 000 доларів. 2 листопада: новий ціновий рекорд – 7 000. 17 листопада: 8 000, 26 листопада: 9 000 доларів. За таких три дні біткоін подолав не тільки новий ціновий рубіж, але і психологічний бар'єр, досягнувши до 28 листопада $ 10 000. Наступний рубіж – 11 000 доларів – упав за добу (з 28 до 29 листопада).

З часів виведення біткоіна на ринок – 2009 року – це перше таке стрімке його подорожчання, і що буде далі – ніхто не знає. Перші чотири роки свого існування біткоін коштував менше 20 доларів. І тільки з 2013 року почав зростати.

3Инфографика: blockchain.info

Що таке біткоін

Біткоін, або bitcoin (від англ. Bit – "двійковечисло", або "шматочок інформації", і coin – "монета") – це віртуальна, тобто існуюча тільки в інтернеті, платіжна система і одночасно назва грошової одиниці. Творцем програмного забезпечення для цієї системи вважається Сатоші Накамото (Satoshi Nakamoto). Але це не ім'я, а псевдонім, і хто ховається за ним – одна людина або група осіб – достеменно не відомо. Творець зверхпопулярної сьогодні "валюти майбутнього" чомусь не поспішає називати себе. Мало того, програмісти і криптографи, яких "підозрювали" в причетності до створення біткоіна, теж незрозуміло з яких причин дружно "відхрещуються" від цього винаходу.

Творці біткоіна називали свою валюту "електронною готівкою" (electronic cash). Але зараз біткоін більше називають різновидом криптовалюти – віртуальних ("електронних") грошей, які створюються і переміщаються між рахунками (гаманцями) власників методом криптографії, тобто шифрування інформації за допомогою секретного алгоритму (коду, ключа). Криптографічний алгоритм біткоіна носить назву SHA-256.

Реклама

Біткоін – не перша криптовалюта в світі. Але, безумовно, найпопулярніша на сьогодні. Унікальний біткоін хіба що тим, що не має "єдиноначальності", тобто будь-якого центру – банківської або технічної структури, яка б контролювала операції з грошима (транзакції) і випускала б нові "криптогроші". Принаймні, так стверджували творці біткоіна і так стверджують ті, чий бізнес пов'язаний сьогодні з цією криптовалютою.

Стосовно контролю над системою – дискусії з цього приводу ведуться досі. І "зашифрованість" авторів системи bitcoin тільки підігріває інтерес. А ось створювати нові біткоіни – "майнити" – дійсно може хто завгодно. Було б відповідне обладнання і реєстрація в системі біткоін.

4Фото: pixabay.com

Причому для того, щоб поставити собі обладнання для "емісії" біткоінів, не обов'язково бути крутим фахівцем. Інтернет рясніє оголошеннями типу "обладнання для майнінгу", "майнінг-ферми під ключ". У вигляді бонуса вам навіть прорахують рентабельність тієї чи іншої комплектації.

Щоправда, розрахунок за обладнання всі чомусь просять не в криптовалюті, а в національній або в міжнародній (доларах, євро).

Де купити біткоін

Реклама

Але все ж видобуток біткоінів – це бізнес, доля невеликої кількості людей. А ось купити криптовалюту може дійсно кожен. І не тільки красиві золоті і срібні монети "біткоіни", які продають в переходах і на сайтах безкоштовних оголошень.

6Фото: pixabay.com

Важливо пам'ятати: монетки, які можна помацати, – підробки, сувеніри з Китаю. А ось віртуальні, які помацати не можна, – вони якраз і є справжні біткоіни.

За запитом "купити біткоін" Google видасть відразу безліч майданчиків – криптобіржі, віртуальні гаманці – де можна обміняти гривні на біткоіни. На більшості таких майданчиків досить зареєструватися і покласти гроші на свій рахунок (поповнити баланс). Деякими банківськими картками можна оплатити покупку біткоінів і безпосередньо, як оплачуються будь-які покупки в інтернет-магазинах.
На деяких сайтах-обмінниках біткоіни міняють так само, як будь-яку іншу валюту. У біткоіна вже є навіть власне "банківське" позначення – BTC. Хоча світова банківська система поки не визнала біткоіни валютою.

На цих сайтах обміну валют вказано навіть курс біткоіна на поточний момент. Наприклад, на день підготовки матеріалу 1BTC можна було купити за 308 456 – 399 000 UAH.

В тренді
Відставка міністрів, земельний закон і зарплати в СБУ – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Владислав Криклій, Ігор Петрашко, Максим Степанов / Колаж "Сьогодні"
В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana

Причому не обов'язково купувати відразу цілий біткоін за 10 000 доларів. Можна купити сатоші – "біткоінівські копійки". А точніше, мікробіткоіни. Ціна 1 сатоші, як говорилося, – 0,00000001 частина від ціни біткоіна. Тобто при ціні біткоіна в 10 000 доларів один (одна? Одне?) сатоши коштуватиме 0,01 цента. Та що там центи! На одну українську копійку можна купити відразу 3 сатоші! Ще й здача залишиться. Віртуальна.

Щоправда, з сатоші вам ніде не продадуть. Не продадуть і 1 мікробіткоін, який дорівнює 100 сатоші. Мінімальний розмір зазвичай вказаний на сайті обміну. Десь він вказаний в біткоінах (наприклад, від 0,001BTC). Але на більшості сайтів мінімальна сума обміну вказана в гривнях. Як правило, обов'язковий мінімум – 500 грн. За ці гроші ще вчора можна було стати володарем 0,0014 – 0,0016 біткоіна, залежно від майданчика, на якій було придбано проектор.

Ціна обміну складається з курсу біткоіна, комісії, яку беруть собі обмінники, і комісії, яку платять майнер.

Купити біткоіни можна і в цілком реальних криптоматах – майже звичайних банкоматах, але для операцій з криптовалютою. Такі криптомати нинішнього року з'явилися і в Україні. Щоправда, пов'язані вони тільки з однієї з існуючих криптовалютних бірж.

.

cryptomat-face-4

Фото: cryptomat.com.ua

Біткоіни в криптоматах можна купити за готівку. Як розповіли "Сегодня" в компанії KUNA, яка займалася встановленням криптоматів у Києві і Харкові, наразі більшість криптоматів демонтовані (з криптоматів старої версії зараз працює в Києві тільки один), тому що компанія-виробник змінює їх дизайн і вдосконалює функціонал. Як виглядатиме нова версія – поки що зберігається в таємниці.

"Щоб скористатися криптоматом, потрібно мати біткоін-адресу у вигляді QR-коду. Термінал сканує його з додатка на смартфоні або навіть з роздруківки на папері і відправить на нього куплені активи. Адресу можна отримати в будь-якому біткоін-гаманці, такому як Copay або Electrum", – розповідає маркетолог біткоін-агентства KUNA Вадим Попов.

Що купити за біткоіни

Незважаючи на те, що біткоін не визнаний окремою валютою, проте розрахунки в криптовалюті в більшості країн не заборонені. Найвдаліше визначення, яке найкраще характеризує статус біткоіна, на наш погляд, прийнято в Хорватії. Там біткоін класифікували як "приватні гроші". Відповідно, і запитання: чи приймати платежі за товари та послуги в біткоінах, – це приватна справа громадян і компаній. А держава в приватні справи не втручається.

В Україні ситуація схожа. Спочатку держава намагалася боротися з криптобізнесом. Вилучала обладнання, намагалося "пришити" звинувачення в кіберзлочинності. А в жовтні 2017 року у Верховній Раді було зареєстровано одразу три законопроекти на тему криптовалют. "Про обіг криптовалют в Україні", "Про стимулювання ринку криптовалют і їх похідних в Україні" і навіть "Про внесення змін до Податкового кодексу (щодо стимулювання ринку криптовалют і їх похідних в Україні").

Поки з вмістом цих законопроектів знайомляться депутати, голосування за ними ще не проводилося. А тим часом біткоін потихеньку пробує себе в плані засобу платежу. Розрахуватися біткоінами можна вже в деяких інтернет-магазинах, кафе і ресторанах. Можна оплатити біткоінами рекламу на сайті або, навпаки, отримати оплату в біткоінах за виконану роботу (як правило, пов'язану з інтернетом). Також оплату в біткоінах приймають у багатьох приватних фірмах, що займаються продажами товарів і послуг. Криптовалютою можна заплатити за курси, за доставку кондитерських виробів, за бізнес-консультації тощо.

А на сайтах оголошень вибір варіантів, куди витратити біткоіни, взагалі величезний. Ось тільки деякі зі знайдених оголошень:
"Продам квартиру в Дніпрі за 1 біткоін".
! Продається завод з переробки нейти. Можлива оплата біткоінами".
"Ділянка, будинок, недобудову за ВТС".
"Продам квартиру після ремонту за біткоіни в Херсоні. 6-7 біткоінів".

Але чи варто витрачати біткоіни зараз? Чи почекати, поки крипто валюта, яка бурхливо дорожчає, ще підросте? Читайте в другій частині статті найближчим часом.

 

1_01

2

У продовженні матеріалу про біткоіни на сайті "Сегодня", яке вийде 1 грудня, читайте про те, є біткоін валютою майбутнього чи ж його можна вважати "МММ" XXI століття в світовому масштабі".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти