Антикризове зарубіжжя: як економлять в гарячому Баку

15 січня 2017, 07:51

Юлія Полєхіна

В Азербайджані не люблять жебраків, беруть шашлик з рук і затягують з візитом до лікаря

azer_01

Реклама

Азербайджанська РеспублікадержававсхіднійчастиніЗакавказзянаузбережжіКаспійськогоморя.

Населення — близько 10 млн осіб.

Середня з/п — 487—550 маната (7700—8700 грн).

Медицинабезкоштовна,платна,страхова.

Реклама

Освітаплатнатількивища,дипломкотируєтьсявЄС.


Азербайджанодна з перших держав на пострадянському просторі, яка досить швидко "прийшла до тями" після розпаду Радянського Союзу, позначивши новий вектор розвитку. Уже через десятиліття країна перетворилася в аграрно-індустріальну і динамічно розвивається. Особливо жителі пишаються своєю столицею і порівнюють її з європейськими головними містами. Але є у історії та "виворіт". "У центрі красиво, особливо на головній вулиці столиці Нізамі, і інших центральних вулицях, – говорить український турист Геннадій Левчук, який жив в Баку 2,5 місяця. – Але варто згорнути у двір, і краса змінюється сірістю. Тут, як і в Києві чи Львові, є дворики, захаращені всякою всячиною – якимись гратами, підпорами, проводами, мотузками і т. д. Причому складається враження, що мешканці без цього не можуть".

ГРОШІ.Зарплати в Азербайджані не надто високі, і варіюються в залежності від роду діяльності. Головною галуззю економіки країни вважається нафтовидобуток: ті, у кого робота пов'язана з видобутком нафти, вважаються щасливчиками і дуже дорожать місцем. Нафтові "плантації" розташовуються в декількох кілометрах від Баку. Також на підйомі – вівчарство, процвітають турбізнес і торгівля, так що працівники, зайняті в цих сферах, отримують хороші гроші. Одне з останніх віянь – поява різних навчальних курсів. "Продавці та вантажники отримують близько 326 азербайджанських манатів AZN (5160 грн), водії – 400-450 AZN (6330-7120 грн), помічник бухгалтера на фірмі – 490-570 AZN (7750-9000 грн). Стільки ж отримує викладач курсів", – навів приклад співрозмовник. Мінімальна пенсія в країні невисока, і становить 110-150 манатів (1700-2400 грн). Але, не дивлячись на досить скромні доходи, більшість азербайджанців не люблять жебраків і просять милостиню. До них відносяться нешанобливо, і таких людей вважають ледачими, так як, на думку місцевих, знайти роботу, щоб хоч трохи себе утримувати, здатний кожен.

new_image3_229

Нафтовидобуток.Вишкирозташовуютьсявдекількохкілометрахвідстолиці.

Реклама

ВИТРАТИ. "Заелектрику,газ,водуівивізсміттявласникувеликоїдвійкидоводитьсяплатитиблизько500грн,авзимкудодаєтьсящеопалення-виходитьприблизно1тис. грн,-розповівГеннадій.-Тому,звичайно,всінамагаютьсяекономитиводуіелектрику.Житлодоситьдороге:орендаоднушкивспальномурайоніобійдеться3500-4000грн,тобтовполовинусередньоїзарплати".

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

ПРОЇЗД.Переміщення по країні нагадує інфраструктуру України. Багато хто їздить на маршрутках (3-10 грн у перерахунку на наші гроші), в пошані – метро і таксі. Останній варіант вибирають ті, хто спізнюється або добирається вночі (в цей час доїхати інакше складно), оскільки задоволення – не з дешевих навіть для місцевих, не кажучи вже про приїжджих або туристів. "З туриста, швидше за все, візьмуть подвійний тариф, – розповідає Геннадій. – На собі перевірено: дорога від вокзалу до моєї квартири коштувала 20 AZN (315 грн). Реальний же тариф, як мені потім розповіли мої місцеві друзі, – вдвічі менше". Багато азербайджанці обирають метро. Схема користування підземкою схожа з українською: потрібно купити карту за 2 AZN (31 грн) і покласти на неї потрібну для проїзду суму. Вважається проїзд, як і у нас, окремими поїздками, а коштує близько 3,2 грн.

new_image6_123

Бакінськібудинки.Мотузки,сходиінагромадження.

СТИЛЬ.БільшістьжителівАзербайджанунічимвідєвропейцівне відрізняються.Тількивокремихкуточках,дешануютьвірністьтрадиціям,можнапобачитижінокухіджабі.Зовсімуже й рідковониховаютьсебепід абайї абозакриваютьобличчянікабами."Ятакихне бачила,алекажуть,щотакодягаютьсявіруючі,-кажеіншатуристказУкраїни,ОльгаСамофалова.-Восновномуодягмісцевихне відрізняєтьсявіднаших,за цінамивтомучислі.Джинси-700-900грн,кросівки-від1100 грн".

Реклама

ОСВІТА.Освіта в країні 11-річна обов'язкова, державні школи в основному безкоштовні (є і приватні, там навчання платне). У вузи приймають за атестатом і результатами незалежного тестування, а у вищої освіти три ступені: бакалавр (4 роки), магістр (ще 0,5-2 роки), докторантура (2-3 роки). У всіх вузах країни навчання платне: рік обійдеться в 1,5-6 тис. AZN (24-95 тис. грн). Як і у нас, певним категоріям студентів (сиротам, інвалідам і т. п.) дають пільги. Дешевше такі спеціальності, як машинобудування, автоматика, менеджмент, викладання, філологія, переклад, дорожче – інженерія, IT, "міжнародка". Диплом котирується в Європі, і проходити додаткове навчання не потрібно. "Навчання для азербаджанскіх сімей дуже дороге, тому багато хто їде вчитися в інші країни, в тому числі в Україні", – говорить Ольга Самофалова. Жінки, до речі, спокійно вчаться в університетах і займають різні посади, в тому числі керівні (правда, їх все одно меншість).

ЇЖА.Умістахбагатомагазинівікрамниць,дужерозвиненавуличнаторгівля.Багато місцевихволіютьотоварюватисязрук-тактрохидешевше,аджелюдивосновному,дійсно,виносятьсвоє."Гранатипродають,м'ясо,овочі.Тутжешашликисмажать-цене рідкість,-говоритьГеннадійЛевчук.-Цінинапродуктидужесхожінаукраїнські-м'ясо-близько100грн/кг,домашнійсир-від50-70грн.Місцевіторгуються,іпродавціїмпоступаються.Априїжджимцінускидатиніхто непоспішає".

new_image4_186

Пасовища.Поручзмістомблукаютьотариовець.

МЕДИЦИНА.Україніємедустанови,якіопікує міська влада.Вонинадаютьбезкоштовніпослуги,алеякістьобслуговуваннязалишаєбажатикращого-як,втім,івУкраїні.Алечергипідкабінетамилікаріввсеодноє,аджедіагностиказахворюванняілікуваннявплатнихклінікахкоштуютьдорого,ілюдитягнутьзпоходомдолікарядоостаннього.Наприклад,прийомлікарявузькоїспеціалізаціївдеякихприватнихклінікахкоштує 35-40манатів(554-633грн).

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти