"Укрспирт" взявся за виконання стратегії МінАПК

23 липня 2015, 15:22

МінАПК України разом з ДП "Укрспирт" планує замінити імпортні автобензини на вітчизняне паливо на суму 300 млн. євро на рік.

Днями ДП "Укрспирт" анонсувало готовність у найближчі місяці запустити виробництво біоетанолу для використання як компоненти автомобільного палива на 20 підприємствах держкорпорації.

Реклама

Лідери переходять на біоетанол

Згідно з опублікованими даними про підсумки роботи ДП "Укрспирт" у першому півріччі, держкомпанія справила 2,3 тис. тонн біоетанолу. При цьому для потреб виробників автобензинів було відвантажено 11,9 тис. тонн продукту КМТА (компонент мотор палива альтернативний), що виготовляється на основі біоетанолу. Мінімальну потребу вітчизняного ринку експерти галузі оцінюють в 250 тис. тонн біоетанолу тільки для використання як антидетонаційної добавки та альтернативного палива при випуску автобензинів.

Крім використання в якості добавок і альтернативного палива, біоетанол застосовується як нетоксичної заміни буровим рідин у нафтогазовій промисловості. У період з 2000 по 2014 рік світове виробництво біоетанолу зросло більш ніж у 5 разів – до приблизно 8,6 млрд дал (1 дал = 10 л). Світові лідери виробництва біоетанолу – США (основна сировина – кукурудза), Бразилія (цукровий очерет), ФРН і Франція (переважно – цукровий буряк і зернові). У найближчі 5 років очікується зростання світового виробництва ще приблизно на 70% – в основному, для використання в якості автомобільного пального.

Крім того, що біоетанол розглядається як альтернатива вичерпним джерелам енергії, його застосування знижує викиди шкідливих речовин та оксиду вуглецю в атмосферу. Саме з цих причин ЄС має вельми жорсткі нормативи щодо нарощування частки біоетанолу в енергобалансі. Зокрема, з 2011 року діє директива, яка вимагає наростити частку біоетанолу в автомобільному пальному до 10%. Україна Угодою про Асоціацію приймає на себе аналогічні зобов'язання. І якщо в ЄС зараз цей показник поступово наближається до 5%, то в Україні він не перевищує 1%.

Реклама

Україна наздоганяє

Висока залежність від імпорту нафти і нафтопродуктів, необхідність використовувати для його оплати дефіцитну валюту змушує Україну нарощувати виробництво біоетанолу. У першому півріччі 2015 ДП "Укрспирт" запустив у додаток до чинних заводів виробництво біоетанолу на Зарубинський спиртзавод (Тернопільська область) із залученням іноземних інвестицій в обсязі 60 млн грн. До перепрофілювання підприємство простоювало.

Як повідомив ДП "Укрспирт", Зарубінський державний спиртзавод є третім підприємством в країні, яке випускає біоетанол для використання у виробництві спиртовмісних моторних палив. Запуск підприємства став можливим завдяки модернізації виробництва за рахунок коштів інвесторів з Вірменії. Перезапуск заводу дозволив створити 100 додаткових робочих місць для жителів регіону.

"Ми повинні створювати продукцію з високою доданою вартістю, використовувати всі сировинні можливості, – упевнений в.о. директора ДП "Укрспирт" Роман Іванюк. – Виробництво біоетанолу допоможе вивести країну з економічної кризи, забезпечить нові робочі місця, підвищить конкурентоспроможність і поліпшить екологічний стан".

Ринкова ситуація з попитом на спирт для виробництва алкогольних напоїв в принципі підштовхує до того, щоб перепрофілювати підприємства держкомпанії на виробництво біоетанолу – на нього є попит, що росте. І таке перепрофілювання було одним з інструментом, завдяки яким новому менеджменту "Укрспирту" вдалося вивести підприємство на рентабельну роботу в 2015 році.

В тренді
Долар і євро просіли в ціні: офіційний курс
Реклама

Поки що виробництво біоетанолу тільки починає нарощуватися, але його вже цілком можна розглядати як рішення задачі скорочення імпорту нафтопродуктів і зниження потреби у валюті для їх оплати. Стратегію імпортозаміщення на ринку нафтопродуктів підтримує і президент Української зернової асоціації Володимир Клименко: "Сьогодні біоетанол в Україні фактично не проводиться. При цьому ми імпортуємо близько 4 млн. онн бензину на рік з Росії та Білорусі, за який платимо валютою, хоча могли б щорічно виробляти такий же обсяг біопалива".

Звичайно, випуск в Україні 4 млн тонн біоетанолу на рік – це не дуже близьке майбутнє. Сьогодення – це виробництво приблизно 250-300 тис тонн біоетанолу на рік, що еквівалентно імпорту нафтопродуктів на суму близько 300 млн євро в діючих зараз цінах

МінАПК і "Укрспирт" введуть імпортозаміщення

Діючі в Україні ставки акцизу на альтернативне автомобільне пальне (з вмістом біоетанолу понад 30%) могли б стимулювати попит – і при нинішньому рівні споживання автомобільного пального ємність українського ринку становить понад 1 млн тонн біоетанолу. Що еквівалентно його частці приблизно в 20% – удвічі вище, ніж Україна зобов'язалася б мати до 2020 року відповідно до директив ЄС.

Якщо орієнтуватися на обсяги виробництва біоетанолу близько 1 млн т на рік, то випусковим його підприємствам доведеться боротися за зниження його собівартості, зниження енергоємності та розширення сировинної бази. "Підприємствам "Укрспирту" доведеться знаходити джерела інвестицій для зниження енергоємності виробництва біоетанолу, і, як наслідок – для зменшення його собівартості. Адже в міру зниження ціни буде зростати інтерес до біоетанолу, – упевнений експерт, редактор журналу "Деньги" Олександр Крамаренко. – Про це свідчить досвід найбільших країн-виробників біоетанолу – США та Бразилії. У міру зростання виробництва доведеться модернізувати виробництва під використання нових для них видів сировини. А це теж зажадає інвестицій".

Реклама

Але це все в середньостроковій перспективі. А якщо говорити про найближчі перспективи, то куди більший вплив на ринок робить нестабільність законодавства та неврегульованість фіскальних процедур. Навряд чи найбільшою перешкодою на шляху є суперечливе використання "алкогольного" акцизу до біоетанолу, який в принципі не може бути використаний для виробництва спиртних напоїв. Експерти вважають, що обсяги випуску альтернативного автомобільного пального та добавок на основі біоетанолу можуть бути збільшені в рази відразу ж після вирішення цієї проблеми. Контролювати випуск і цільове використання біоетанолу досить просто – є податкові пости на підприємствах, є технології денатуровані – тобто внесення добавок, що роблять продукцію принципово непридатною для використання в харчових цілях.

З технологічної точки зору в ДП "Укрспирт" не бачать перешкод для практично миттєвого нарощування виробництва до рівнів близько 250-300 тис тонн біоетанолу в рік: "Ми готові почати виробництво біоетанолу на двох десятках спиртзаводів практично протягом декількох місяців, – упевнений в.о. директора ДП "Укрспирт" Роман Іванюк.- Сировинна база для цього достатня, технічний стан підприємств це дозволяє. Потрібно лише врегулювати деякі організаційні питання, і країна отримає сотні тисяч тонн біоетанолу в якості альтернативи імпортованим нафтопродуктам".

Одним із стратегічних напрямків розвиток альтернативної енергетики названо і в Програмі розвитку аграрного сектора економіки на період 2020 року, яку зараз формує Міністерство аграрної політики і продовольства. Наприклад, в одному зі своїх інтерв'ю міністр аграрної політики і продовольства Олексій Павленко заявив, що виробництво біопалива є одним з локомотивів української економіки: "Вважаю, що біоетанольне напрямок взагалі має бути одним з ключових для нашої країни. У Росії є "Газпром" і нафту, а у нас – аграрний сектор і кукурудза, і це – теж енергія. У нас є всі шанси стати енергетично незалежними".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти