У кого і наскільки виростуть зарплати: експерти надали прогноз до кінця року

31 жовтня 2019, 09:18

Олександр Панченко Олександр Панченко

Є сфери, в яких не варто розраховувати на підвищення окладів, кажуть фахівці

У вересні 2019 року середня зарплата в Україні підвищилася до 10 687 грн. І, коли йдеться про прогнози зміни середньої зарплати до кінця року, експерти одностайні: її зростання продовжиться.

"Конкурентом майже для всіх українських компаній стали не тільки інші компанії України, а й компанії країн ЄС, фінансові та технічні можливості яких набагато вищі, ніж у наших, – аналізує ситуацію економіст Іван Нікітченко. – Тому український бізнес змушений підвищувати зарплати, щоб утримати кадри від трудової міграції. Плюс загальне зростання економіки, "програвання" зарплатами девальвації гривні і високої інфляції в 2014-15 рр. Очікую, що до кінця 2019 року середня зарплата може досягти 12 тис. грн".

Реклама

Цей прогноз збігається з розрахунками Кабміну (песимістичний сценарій), але на середину 2020 року. А за оптимістичним сценарієм середня зарплата в 2020 році досягне 12,5 тис. грн. У той же час в уряді відзначають, що в 2020 році в Україні сповільниться зростання зарплат.

З Нікітченко згоден і член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. Однак він звернув увагу, що на підвищення зарплат у зв'язку з трудовою міграцією можуть сподіватися не всі поголовно, а тільки ті, хто затребуваний на ринку професій за двома критеріями: професіоналізм та дефіцит кадрів.

Експерт пов'язує такий тренд з інтеграцією України в міжнародний ринок праці. Але, за його словами, якщо зарплати ростуть так само, як зростає ВВП, то цей тренд зрозумілий і економічно обґрунтований. Але якщо зарплата в рази випереджає зростання ВВП (у нас з вересня до вересня маємо 3% проти 18%), то значить існують якісь серйозні внутрішні процеси, які цей тренд стимулюють. Перш за все це кадровий тиск на ринок праці, а не зростання продуктивності праці і не щедрість наших підприємців.

"Ми маємо високий кадровий голод з цілої низки вакансій, запитаних українським бізнесом, – стверджує Пендзин. – Це працівники технічних професій, йдеться як про грамотних інженерів, так і про кваліфікованих працівників-верстатників високих розрядів. По-друге, водії фур, автобусів , технологічного транспорту (екскаватори, автокрани, машини з укладання асфальту і т. ін.). По-третє, затребувані будівельні професії і вони, до речі, найбільш конкурентні за кордоном, так як комплексні бригади українських будівельників дуже мобільні. У ніверсальная бригада, яка вміє робити всі види робіт, однаково затребувана і у нас, і за кордоном. І мовний бар'єр великої ролі не відіграє".

А ось "білі комірці", які не хапають зірок з неба, мало на що можуть розраховувати. На думку експертів, людей з дипломами економістів, юристів, інших гуманітарних професій, але без належного рівня знань, на жаль, мало що чекає. Для досягнення хоча б середньостатистичного зростання рівня своїх доходів, вони будуть змушені змінити професію. У цих сферах підвищуватимуть зарплату тільки тим фахівцям, у кому дійсно потребують бізнес-структури завдяки їх високій кваліфікації. Власне кажучи, така тенденція спостерігається в останні пару років.

Реклама

Що стосується бюджетників, то з ними картина ясна: в грудні їх чекає заплановане невелике зростання окладів у зв'язку з перерахунком тарифної сітки після зростання з 1 грудня соцстандартів, який насилу перекриє величину офіційну інфляції. Вона, нагадаємо, в цьому році прогнозується в 6,3-7,4%.

Детальніше про оклади українців читайте на сайті "Сьогодні" – Зарплати в Україні: кому платять більше і чому

Як з'ясувалося, незважаючи на високі зарплати в промисловості, вчасно їх виплачують далеко не всім. Чому влада заборгувала шахтарям державних шахт, і як Кабмін має намір вирішити цю проблему, розповів прем'єр-міністр Олексій Гончарук:

Відео: Кабинет министров Украины

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти