Бізнес під час карантину: чого не вистачає українським підприємцям

Бізнесмени розповіли, якої допомоги очікують від держави

Уже другий тиждень Україна живе в умовах жорсткого карантину через пандемію коронавірусу COVID-19. Економічна активність знизилася, в перспективі бізнес очікує фінансових проблем. Для допомоги підприємцям Верховна Рада 17 березня прийняла низку законів, якими встановлено "податкові канікули" і введено інші тимчасові послаблення. Чи достатньо цих заходів? І чи відчувають вже зараз українські підприємці проблеми, пов'язані з епідемією і карантином? Сайт "Сьогодні" розпитав про це представників бізнесу.

Податкові канікули варто було б зробити довшими

Багато бізнесів налаштовуються на певні втрати у зв'язку з ситуацією, що склалася.

Реклама

"Введення карантину як такого – це вже ризики для бізнесу. Для частини бізнесу це його повна тимчасова зупинка, як, наприклад, для ТРЦ, закладів громадського харчування та торгових точок, які не продають продукти харчування, господарські товари або ліки. Для частини бізнесу це складне становище/руйнування сформованих логістичних ланцюжків, збої в поставках сировини, готової продукції, комплектуючих. Зрозуміло, що для низки компаній все це призведе до втрати прибутку, скорочення робочих місць, зменшення заробітних плат через можливий перехід на скорочений робочий день. Для частини бізнесу без серйозної фінансової подушки це й зовсім може закінчитися банкрутством, оскільки зараз складно сказати, як довго триватимуть ці обмеження", – говорить Ірина Нестеренко, віце-президент з операційної діяльності корпорації "Біосфера", що випускає товари для прибирання будинку.

Вона вважає правильним введення податкових і кредитних канікул на період карантину. Але їх можна було б ввести на рік, каже Нестеренко.

"З конкретних заходів, якими держава може підтримати бізнес, могла б стати відстрочка ПДВ на 12 місяців для тих підприємств, які продовжують інвестувати в технологічне обладнання, незважаючи на складність ситуації. Для тих же ресторанів в період їх тимчасового закриття було б дуже відчутним і доречним скасування обов'язкового утримання податків із зарплат співробітників, відправлених в примусові відпустки на час карантину. Крім того, бізнесу необхідний мораторій на податкові перевірки і гарантії неможливості дострокового стягнення заборгованості за кредитами", – перераховує вона.

Важлива стабільність на валютному ринку

На думку багатьох підприємців, завдання держави в період кризи – забезпечити стабільність на валютному ринку.

"Першочерговим завданням уряду має стати недопущення дефолту шляхом досягнення домовленостей з МВФ – це убезпечить ринок від спекуляцій і відразу ж його заспокоїть. Бізнесу завжди необхідна стабільність на валютному ринку, тому, звичайно, нам би хотілося, щоб закладений в бюджет 2020 курс гривні/долара дотримувався. А з ним і баланс дохідної та видаткової частин бюджету. Безумовно, будь-якому бізнесу набагато складніше триматися на плаву в ситуації глобальної кризи фінансово-банківської системи і відсутності макроекономічної стабільності", – каже Ірина Нестеренко.

Таку ж думку висловлює і директор української компанії "Бітрікс24", що випускає програмне забезпечення, Дмитро Суслов.

Реклама

"Зараз є два найболючіших моменти: втрати від прямої заборони роботи деяких галузей і панічне падіння курсу гривні. І якщо перший фактор, на щастя, нас не торкнувся, то зростання курсу долара безпосередньо впливає на деякі статті витрат компанії, наприклад, на розрахунки за хостинг і оренду офісу. Буде здорово, якщо держава зможе взяти це під контроль", – говорить він.

При цьому IT-бізнес не повинен сильно постраждати, визнає директор такої компанії.

"По-перше, ми IT-компанія і займаємося програмним забезпеченням. Тобто у нас немає товару і складу, співробітникам не потрібно бути прив'язаними до робочого місця, всі основні процеси автоматизовані. Дистанційна робота не порушить ніякі процеси. По-друге, ми робимо продукт, який якраз дозволяє іншим компаніям бути більш ефективними і організовувати свою роботу поза офісом. А значить – більш затребувані саме в кризовий час", – вважає він.

Читайте також:

Актуальна інформація – теж допомога

Не зупиняється під час карантину і юридична діяльність. Більш того, керуючий партнер ЮФ "єПраво", юрист-міжнародник Віталій Власюк каже, що останнім часом роботи юристам навіть додалося.

Реклама

"Діяльність юридичної компанії багато в чому може бути дистанційною: аналітика правових питань, підготовка процесуальних документів і навіть їх відправка поштою з найближчого відділення. У той же час низка питань залишається: комунікація з клієнтами (особливо з чутливих питань), робота з конфіденційною інформацією, брейн-шторми нетривіальних завдань та інше. Врешті решт, я вважаю себе досить консервативним керівником: співробітники повинні спілкуватися, носити діловий одяг, тримати в руках матеріальні документи. На час карантину ніхто зі співробітників не йде в штучні "відпустки". Як не дивно, вже за перші два дні умовного карантину я бачу несподіваний ажіотаж з боку низки клієнтів. Вважаю, багатьом захотілося швидше закрити ті чи інші питання, угоди, проекти. Мабуть , це цілком виправдано, адже насправді ніхто не знає, скільки триватиме карантин", – говорить Віталій Власюк.

Допомогою від держави юрист вважав би доступність і повноту інформації про зміну роботи органів влади.

"З боку влади особисто я не чекаю нічого істотного дотичного особисто мого бізнесу. Впораємося. Хіба що хотілося б конкретики щодо режиму роботи органів держвлади і місцевого самоврядування. Комунікація з ними – важлива частина нашої роботи", – зазначає юрист.

Читайте також:

Пріоритет – вітчизняним виробникам

На сьогоднішній момент далеко не у всіх компаній виникли проблеми.

"У нашій компанії зараз вплив епідемії не є надто відчутний. Нам довелося змінити певні бізнес-процеси, адаптуватися до нових умов. Ми перевели працівників на віддалений режим заради їх безпеки. Але не всі фахівці можуть виконувати свою роботу дистанційно, проте ми продовжуємо всім виплачувати заробітні плати. Так, це певні фінансові втрати, але вони поки не завдають якогось нищівного удару. Щодо забезпечення виробничих процесів істотних збоїв теж немає. Бізнес в Китаї потроху оговтується, а ось з поставками комплектуючих з Італії та Англії можуть бути проблеми. Але нам поки вдається не відчувати кризи завдяки наявності складських запасів. І така ситуація на багатьох підприємствах. Однак питання в тому, скільки триватиме епідемія. Запасів вистачить на кілька місяців. Хочеться вірити, що за цей час ситуацію вдасться стабілізувати", – розповідає Олександр Лопатін, засновник американо-української компанії з виробництва світлодіодного освітлення "ITW Systems".

Він упевнений, що підтримка бізнесу з боку уряду потрібна не тільки зараз, але знадобиться і після карантину. І однією з форм такої підтримки повинна бути пріоритетна закупівля товарів і послуг у українського виробника.

"Законодавчі ініціативи, прийняті українським урядом, можуть викликати критику, але сам факт їх наявності показує, що державі не байдуже. Такі прийняті норми, як, наприклад, звільнення малих підприємців від сплати податків до кінця квітня, спрощення процедури розмитнення і оподаткування медичних препаратів і обладнання, що імпортується для боротьби з епідемією, не можуть не радувати. Але разом з тим я хотів би розуміти, як держава буде допомагати бізнесу прийти в себе після кризи, щоб підприємці могли відновити свою роботу. Одним з інструментів такої підтримки я вважаю створення певних привілеїв для вітчизняних виробників. Зараз український бізнес зіткнувся з непростим викликом: підприємцям потрібно вистояти в кризу, зберегти робочі місця, підтримувати населення і економіку. Абсолютно логічно, щоб інтереси саме вітчизняного бізнесу були в пріоритеті, вітчизняний виробник має право розраховувати на певні преференції. Тим більше що це не вимагає від держави ніяких фінансових вливань, але дасть можливість бізнесу відновити роботу", – каже Олександр Лопатін.

Як бізнесу мінімізувати свої втрати під час карантину

Бізнесмени зі стажем нагадують колегам, що в тяжкі часи, як, наприклад, зараз, багато що залежить від здатності керівника правильно підлаштуватися під ситуацію.

"Якщо дуже серйозно і вкрай тривожно сприймати всі зміни обставин, то в підсумку результат один: емоційне вигорання і, як наслідок, відсутність ресурсу на відновлення. Підприємець повинен пам'ятати, що в стресових ситуаціях лідер визначається тим, що приймає головні рішення і веде за собою свою команду по максимально зрозумілій "дорожній карті". Перше, що він повинен зробити, – прийняти ситуацію і підлаштуватися під неї. Виживають ті, хто вміє адаптуватися", – каже підприємець з 19-річним стажем, засновниця холдингу "Асторг", компанії "Укрптахосервіс", ТМ "Готово" Наталія Шмигельська.

Вона рекомендує максимально звести контакти в онлайн-режим – як особисті, так і контакти персоналу.

"Соціальна відповідальність на підприємцях в тому числі і за їхній персонал, який на них сподівається. Варто продумати всі варіанти віддаленої роботи і мінімізувати оффлайн-контакти своїх співробітників настільки, наскільки це можливо. Безумовно, поведінка компанії на ринку залежить від пріоритетності послуг, що надаються, або затребуваності продукції в поточних обставинах. Якщо мова про товари або послуги першої необхідності, то варто продумати безпечну логістику для співробітників, постійну дезінфекцію на підприємствах, перевірку температури на прохідній, наявність, зміну і утилізацію рукавичок і масок. Офіси можуть працювати віддалено, і це прекрасна можливість навчитися працювати в додатках. Якщо ж мова про товари і послуги, які не затребувані в першу чергу і немає виробництва, то краще вийти в продажу онлайн, якщо є бюджет, щоб утриматися на плаву. Можливо, доведеться максимально "скоротитися", пояснивши команді, чому вони тимчасово втратять премії і бонуси. І далі чекати максимально до прийняття подальших рішень, тому що в цьому випадку ніхто не може передбачити, як будуть розвиватися події", – рекомендує Наталія Шмигельська.

Як ми вже писали, валютний ринок також лихоманить, незважаючи на мільярдні інтервенції і запас в Нацбанку. Долар і євро дорожчають щодня. Чому зростає курс валют і як це позначиться на нашій і без того хворій економіці – дивіться в сюжеті:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
27,89
51,50
49,38
50,05
27,61
53,09
51,09
51,20
27,61
53,28
51,38
51,56
27,54
53,68
52,29
53,68
28,29
56,99
54,99
54,99
28,60
56,99
54,99
54,99
28,64
57,88
54,39
54,49
28,06
58,99
56,99
55,99
28,48
-
48,90
49,05
26,96
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

55849.75

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum (ETH)

3224.84

Litecoin (LTC)

74.76

Ripple (XRP)

0.55

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти