Поради підприємцям-початківцям: правила бізнес-старту

16 вересня 2019, 06:00

Христина Коновалова

На думку економістів, важливо вивчити деталі інвестиційного договору

Коли підприємці замислюються про запуск нового бізнесу, виникає важливе питання: де взяти гроші? Щоб пошук інвестицій виявився ефективним, важливо продумати концепцію майбутньої фірми, розробити грамотний бізнес-план і бути готовим до спілкування з потенційними кредиторами, відзначає гендиректор консалтингової компанії "Якість гарантована" Єгор Шишенок.

ПІДГОТОВКА

Реклама

Спочатку потрібно визначитися, в чому полягає бізнес-проект. Для цього потрібно сформулювати ідею, зрозуміти категорії споживачів товарів або послуг і коротко записати це в вигляді концепції.

"Концепція бізнесу = ідея + опис товару + кому продавати + канали продажів", – уточнює Шишенок.

За його словами, наступним етапом є аналіз ринку, де підприємець хоче працювати:

"Тут важливі оцінка його обсягів, наявність конкурентів, їх слабкі і сильні сторони. Якщо планується починати бізнес з партнерами, краще підготовку зробити з ними".

Складання бізнес-плану – завершальний етап підготовки.

"У ньому має бути чітке обґрунтування, як підприємець планує заробляти, прогнози того, які будуть доходи і витрати, а також який прибуток. Ще важливо прорахувати, коли вийде повернути вкладені інвестиції", – пояснює експерт.

ВАРІАНТИ

Залежно від того, які інвестиції потрібні для реалізації проекту і які ресурси є в наявності, підприємець приймає рішення, чи варто розпочинати проект, вкладаючи свої гроші, чи слід шукати додаткове фінансування.

"На жаль, в Україні зараз майже нереально отримати банківський кредит під початок нового бізнесу. Можливості отримання грантів доступні тільки для інноваційних або соціальних проектів і часто є трудомістким процесом. Тому в більшості випадків в нові проекти інвестують приватні особи або компанії", – говорить Шишенок.

Реклама

І рекомендує шукати приватного інвестора серед знайомих, на ярмарках інвестицій та бізнес-форумах.

СПІЛКУВАННЯ

Щоб підприємець і його проект сподобалися інвестору, потрібно враховувати кілька вимог.

По-перше, проект (презентація та бізнес-план) повинен бути зрозумілим.

"Варто уникати складних термінів і хитромудрих формулювань", – пояснює Шишенок.

По-друге, важливо мати готову пропозицію про співпрацю: підприємець повинен озвучити очікування від інвестора і чим готовий поділитися в проекті.

По-третє, під час спілкування важливо чітко відповідати на запитання, а не хвалити проект.

"І треба пам'ятати: інвесторам не подобаються варіанти, коли підприємець просить 100% фінансування. Простіше домовитися, коли вкладається інвестор і підприємець", – пояснює Шишенок.

 ДОГОВІР 

Реклама

Складання інвестиційного контракту в разі спільного початку бізнесу обов'язкове.

"Неважливо, хто інвестор – чужа людина чи родич. Контракт повинен бути ретельно складений! У ньому потрібно зафіксувати, хто і що в проект вносить, хто і що від проекту отримує, хто і на яких умовах з проекту виходить, як до проектів входять додаткові учасники, хто і як проект контролює. Чим більше моментів враховано, тим легше вирішити суперечки в ході спільної діяльності", – говорить експерт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти