Відсьогодні складна побутова техніка може істотно подорожчати

8 травня 2017, 05:31

События на ТК Украина

Відтепер, щоб торгувати великими побутовими приладами, такими, що підлягають гарантійному обслуговуванню, продавець повинен мати касовий апарат

Відсьогодні може істотно подорожчати складна побутова техніка. Це – газові котли та кухонні плити, печі та барбекю, витяжки, компресори та насоси. Відтепер, щоб торгувати великими побутовими приладами, такими, що підлягають гарантійному обслуговуванню, продавець повинен мати касовий апарат. Ця вимога стосується всіх дрібних підприємців, так званих ФОП. Незалежно від того, де вони торгують і який у них оборот. Які штрафи чекають порушників? І хто програє від нововведень – бізнес, або покупець?

Реклама

8 травня дрібні бізнесмени, що працюють за спрощеною системою сплати податків, в обов'язковому порядку повинні будуть видавати касовий чек при продажу складної побутової техніки. І податківці, і великі торгові мережі, так і чиновники в уряді стверджують: все це робиться, щоб вивести з тіні ринок і збільшити податкові надходження до бюджету.

Однак самі малі підприємці б'ють на сполох: блага, здавалося б, мета може пустити їх по світу.

Але в асоціації українських імпортерів побутової техніки стверджують: постанова про облаштування касовими апаратами має навести порядок на ринку. І справжніх малих підприємців воно не торкнеться.

Побутова техніка імпортується в Україну практично повністю. І за найскромнішими підрахунками – кожен п'ятий планшет, смартфон, ноутбук, який продавався в Україні, в минулому році був завезений нелегально.

Реклама

Але в такому разі, чи стане обов'язкова наявність касового апарату ліками від контрабанди і корупції?

"Є легальні способи поводження через фінкомпанії, через банківські установи. Є багато способів. Тобто ключову проблему контрабанди це не вирішує. Це лише допомагає вендерам та дистриб'юторам ще більше монополізувати ринок і підвищувати ціну", – говорить Володимир Колодюк, керівник групи компаній з продажу та обслуговування електроніки, комп'ютерної техніки та телефонії.

Перелік товарів, які повинні продаватися з використанням кас – величезний.

Простіше, напевно, буде сказати, які товари можна продавати без касового апарату. Це зарядні пристрої, колонки, миші, клавіатури, веб-камери, плеєри і usb-флешки. Чому цифровий плеєр визнали недостатньо складним технічним виробом – незрозуміло. Як і наявність в списку деяких простих пристроїв.

У що ж обійдеться дрібному підприємцю, який бажає вести свій бізнес відкрито, установка касового обладнання та його обслуговування?

Реклама

"Державна регуляторна служба порахувала, які витрати понесе малий бізнес, який якраз і буде працювати на другій і третій групі спрощеної системи оподаткування, то ця сума сягала майже 41 млрд гривень", – зазначив В'ячеслав Биковець, генеральний директор Спілки підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств України.

Самі гравці ринку називають цифру скромніше.

"Це – 10-15 тисяч гривень, тому що це додатковий комп'ютер, це потрібно додаткове навчання, тому що ціна помилки дуже висока", – заявив Володимир Колодюк, керівник групи компаній з продажу та обслуговування електроніки, комп'ютерної техніки та телефонії.

В тренді
Оформлення субсидій по-новому: українцям підказали чотири способи
В тренді
Закони про пільгове розмитнення євроблях набрали чинності: чого чекати далі?
До України завезли сотні тисяч "євроблях"
В тренді
Транзит газу падає, втрати економіки зростають – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Фото: "Укртрансгаз"

Ціна помилки дійсно висока. За невикористання касового апарату або за його несправність накладається штраф – 100% від обсягу проданих товарів без каси. За неправильне ведення розрахунково-касової книги – 8500 гривень. Хто ж заплатить за це?

"Покупці за це заплатять додаткові гроші, бо ціни підвищаться. Будь-яка монополізація призводить до підвищення цін. Адже заради цього це і робиться", – зазначив Колодюк.

Реклама

Відповідно, покупці відчують ще більшу різницю цін в Україні з тією ж, наприклад, Польщею.

У сусідній з Україною Польщі деяка техніка дійсно дешевше. Телевізори – майже вдвічі. А з огляду на те, що на кордоні можна повернути собі ПДВ, що входить до ціни, вигода виявиться значною. Цим і користуються заповзятливі комерсанти. Але споживач, який купив такий товар, ризикує.

Не маючи офіційного документа про покупку – чека – він автоматично позбавляється гарантійної підтримки. Та й власники легальної техніки страждають – частенько відремонтувати куплене ніде.

І все ж-таки, що ж буде після 8 травня? Чого варто очікувати покупцеві цієї самої побутової техніки.

Представник малих підприємців не порадував – однозначно вартість товарів зросте.

Представник великого бізнесу – більш оптимістичний.

У чому ж експерти згодні – це в тому, що бюджет отримає додаткові гроші, споживачі – захист своїх прав, а дрібний бізнес – додаткові витрати на покупку і обслуговування касових апаратів, ускладнення і подорожчання бухгалтерії. Чи можна було ввести контроль за продажами по-іншому?

Так. У сусідній Чехії підприємцям в якості касового апарату дозволили використовувати звичайний смартфон або планшет. Покупець отримує чек в електронному вигляді, і при бажанні – чек, виписаний вручну, але з печаткою підприємця. Споживач може перевірити справжність транзакції на спеціальному сайті. Витрати чеських дрібних торговців практично не виросли. І ціни теж.

Законопроект про запровадження подібної системи в українському парламенті лежить з минулого року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти