Приватизацію "Центренерго" знову відклали: чому затягується продаж унікального підприємства

25 травня 2016, 08:33

Сергій Гусєв

Вперше про приватизацію держпакету ПАТ "Центренерго" уряд заявив в листопаді 2014 р. Зараз продаж обіцяють провести не раніше I кв. 2017 р.

До недавнього часу вважалося, що приватизація 78,3% акцій енергогенеруючої компанії "Центренерго" відбудеться в листопаді поточного року. Але 23 травня глава Фонду держмайна (ФДМ) Ігор Білоус заявив, що продаж переноситься на I-II кв. наступного року.

Реклама

Публічно були названі такі причини:

  • "Підготувати до приватизації за півроку такий складний об'єкт, як "Центренерго", неможливо" – так це чи ні, зрозуміти зі сторони складно. Відомо, однак, що акції підприємства надійшли в ФДМ на початку березня, так що до листопада пройшло б не півроку, а вісім місяців;
  • "Продавати таке підприємство в період опалювального сезону дуже складно" – аргумент виглядає сумнівним, бо потенційний покупець заздалегідь вивчить роботу активу протягом усіх сезонів, оцінить поточні запаси палива, наявність грошей для його закупівлі. Є побоювання, що процес продажу акцій негативно позначиться на роботі в найважчий період? Але це малоймовірно, бо прихід в компанію нового основного власника, який купує її для розвитку, а не закриття, навряд чи негативно позначиться на її поточної операційної діяльності.

Так що головна причина затягування приватизації, швидше за все, полягає в протидії тіньовим групам впливу, зацікавленим у збереженні статус-кво на підприємстві, яке дозволяє їм отримувати доходи на непрозорих закупівлі та постачання вугілля. Проявом цієї боротьби, зокрема, є те, що держава поки не може призначити нового керівника компанії.

Що хочуть продати?

ПАТ "Центренерго" – єдина в країні теплова енергогенеруюча компанія, контроль над якою поки зберігає держава.

Реклама

Активом для приватизації вона є непростим. Крім пильної уваги до неї тіньових груп, ця складність визначається великою зношеністю обладнання, застарілими неефективними технологіями (станції побудовані 40-50 років тому і майже не модернізувалися).

В Україні на підконтрольній території зараз не видобувається вугілля антрацитної групи, необхідний для багатьох котлів компанії. Одна з ТЕС знаходиться фактично на лінії розмежування на Донбасі, що підвищує ризики в її роботі.

282.1.b

До складу "Центренерго" входять три ТЕС:

  • Трипільська (Київська обл., м. Українка);
  • Вуглегірська (Донецька обл., м Світлодарськ);
  • Зміївська (Харківська обл., смт. Комсомольське).

Їх сумарна встановлена проектна потужність складає 7665 МВт – 14% генеруючої потужності України.

Реклама

Структура виробництва електроенергії компанією в стабільній ситуації виглядає таким чином: на Вуглегірській ТЕС – 30% від загального, на Зміївській – 40%, на Трипільській – 30%.

На електростанціях компанії встановлено 23 енергоблоки потужністю від 175 до 800 МВт кожен, з яких 18 вугільні, а п'ять призначені для використання газомазутного палива.

Станції використовують вугілля різних марок. Вуглегірська працює на вугіллі марки Г, головні поклади якого зосереджені Західному Донбасі і в Західній Україні. Основне паливо для Зміївської та Трипільської ТЕС – вугілля марок А, АШ (антрацит, антрацитовий манер) і Т (пісне).

У березні цього року повідомлялося, що компанія до кінця 2019 р. планує завершити переобладнання частини вугільних енергоблоків Зміївської ТЕС на спалювання газового вугілля замість антрацитового. Всього на станції шість таких блоків. Переобладнання двох з них (2-го і 5-го) повинні закінчити до кінця поточного року. Сума інвестицій на переклад кожного оцінена в $5 млн. У 2017-2018 рр. може бути проведена модернізація блоку №1 (вартістю $50 млн). Потужність цих блоків зараз становить 175 МВт, після реконструкції вона збільшиться на 10-15 МВт. Блоки другої черги (чотири по 300 МВт) будуть і далі використовувати вугілля антрацитної групи.

Фінансовий стан компанії останнім часом почало поліпшуватися. У I кв. 2016 року вона отримала 270 млн грн чистого прибутку. У порівнянні з аналогічним періодом 2015 року, прибуток зріс на 500 млн грн (був збиток 230 млн грн). Також компанія за рік збільшила чистий дохід від реалізації виробленої продукції на 1,3 млрд грн, або на 101%, заробивши 2,5 млрд грн.


Реклама

Хроніка поки не проведеної веденприватизації

7.11.2014 – Кабмін розпорядженням № 1089-р оголосив про приватизацію ПАТ "Центренерго". Акції планувалося продавати таким чином: на фондових біржах – 10% акцій, за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону – 68,3% акцій (до 31 березня 2015). В кінці грудня ФДМ припинив продаж пакета в 10%.

27.01.2015 – виконувач обов'язків генерального директора "Центренерго" Ігор Балабанов заявив, що навряд чи компанія буде приватизована в поточному році: "Зараз ніхто не буде продавати компанію – в країні війна. Більш того, ми зараз не бачимо жодного претендента на компанію".

12.05.2015 – уряд включив до переліку на приватизацію в 2015 р. держчастки в ряді АТ, включаючи "Центренерго".

4.06.2015 – Рада провалила урядовий законопроект про притягнення радників при приватизації держкомпаній. Міжнародна фінансова корпорації (IFC), була готова консультувати продаж "Центренерго" і виділити фінансування в розмірі $100 млн в разі її приватизації.

17.06.2015 – бо не вийшло через закон, Кабмін прийняв постанову про залучення міжнародної радника при приватизації "Центренерго" і доручив Міненерго протягом 10 робочих днів передати пакет акцій в ФДМ для продажу.

8.07.2015 – прем'єр-міністр Арсеній Яценюк на засіданні Кабміну зажадав від глави Міненерго негайно передати акції "Центренерго" Фонду держмайна. "Технічні перешкоди зводяться навмисне для того, щоб не приватизувати компанію. Тому, пане міністре, уряд України вимагає від вас невідкладної передачі пакета акцій "Центренерго" ФДМ, рішення про що було прийнято Кабінетом міністрів. Міністр Володимир Демчишин заперечив: "До приватизації необхідно демонополізувати ринок теплової енергетики і дочекатися результатів розслідування Антимонопольного комітету. Нехай ФДМ переконає всіх, що є покупці. Технічно компанія знаходиться в стані банкрутства. У неї є сумнівні борги". Однак ще в березні Демчишин відкрито виступав за якнайшвидший продаж "Центренерго". Акції ФДМ отримав лише на початку березня 2016 р.

9.07.2015 – Ігор Білоус сказав про інтерес до приватизації з боку Gas de France: "Мені сказали, що якщо буду продаватися більше 50% "Центренерго", то вони підуть на цю приватизацію".

В тренді
Українців попередили про нову аферу в Мережі: шахраї крадуть з картки всі гроші

13.07.2015 – Арсеній Яценюк пообіцяв, що "Центренерго" буде приватизовано на повністю прозорій і конкурентній основі.

23.07.2015 – Ігор Білоус висловив сумнів у тому, що приватизація "Центренерго" може відбутися в 2015 р.: "Питання не в тому, щоб продати саме в цьому році бігом і швидко. Питання в тому, щоб продати правильно". При цьому він зазначив, що ФДМ вже займається пошуком потенційних покупців на даний актив.

23.07.2015 – Міністр енергетики наказом №470 доручив провести конкурсний відбір на заміщення посади генерального директора "Центренерго".

4.08.2015 – Державна фіскальна служба зареєструвала кримінальне провадження щодо "Центренерго" за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

31.08.2015 – Виконувачем обов'язків гендиректора "Центренерго" призначений Олег Коземко.

7.09.2015 – ФДМ планує, що приватизація "Центренерго" відбудеться в квітні-червні 2016 р. "Я вважаю, що продавати такі підприємства в опалювальний сезон, тим більше в нашій країні, досить небезпечно", – сказав глава фонду.

29.09.2015 – Міненерго звернулося до РНБО і Кабміну з проханням перенести приватизацію "Центренерго" на 2016 р.

13.10.2015 – номінаційний комітет при уряді відмовився рекомендувати кандидатуру на пост генерального директора "Центренерго", повідомив міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. "Допізна розглядали кандидатів на CEO "Центренерго". Гідних кандидатів не знайшли. Знову", – написав він у Twitter.

5.02.2016 – Міністр енергетики та вугільної промисловості прийняв рішення про проведення позапланового внутрішнього аудиту "Центренерго" і "Укрінтеренерго". Зазначалося, що перевірка буде проводитися для "з'ясування законності укладених контрактів на імпорт вугілля, відповідність задекларованих обсягів фактично поставленим, наявність сертифікатів якості та походження вугілля, і визначення якісних показників вугілля, який фізично перебуває на складах, а також з'ясування цінових параметрів поставок". Володимир Демчишин одночасно звернувся до керівництва ДФС і СБУ з проханням відреагувати на резонансну інформацію щодо поставок імпортного вугілля на підприємства державної генерації.

16.02.2016 – народні депутати прийняли закон, згідно з яким на приватизацію можуть бути виставлені стратегічні державні підприємства.

18.02.2016 – міністр енергетики пообіцяв передати акції "Центренерго" у ФДМ: "Беру на себе публічне зобов'язання максимально швидко після проведення технічних процедур нашого міністерства і ФДМ передати акції фонду для того, щоб вони швидше підготували компанію до приватизації". При цьому Демчишин висловив упевненість, що тодішній в.о. гендиректора "Центренерго" Олег Коземко переможе в конкурсному відборі та залишиться керувати компанією.

22.02.2016 – прес-служба Мінекономрозвитку повідомила про початок конкурсного відбору на посади керівників ряду держпідприємств, включаючи "Центренерго".

27.02.2016 – Міненерго передало акції в ФДМ.

9.03.2016 – Президент підписав закон про приватизацію, який скасував вимогу попереднього продажу 5-10% від пакета акцій.

10.03.2016 – "Я думаю, що приватизація повинна пройти до опалювального сезону, щоб нові власники встигли до нього підготуватися. Ми спеціально для того, щоб швидко і якісно провести приватизацію, залучили Baker Tilly, і вони вже провели аудит за 2014 р Аудит по 2015 року почався і буде готовий протягом 2-3 місяців. з технічної точки зору компанія знаходиться в дуже адекватному стані", – зазначив Володимир Демчишин.

13.03.2016 – ринкова капіталізація "Центренерго" зросла на 38% за тиждень з 3 по 11 березня, на що вплинули дані фінансової звітності та новини про невідворотність приватизації компанії.

18.03.2016 – ФДМ ініціював проведення загальних зборів акціонерів "Центренерго", в тому числі для введення своїх представників в керівництво. Але такі збори не відбулися до цього дня.

23.03.2016 – Ігор Білоус заявив, що серед покупців "Центренерго", скоріше за все, можуть бути американські, азійські або турецькі компанії, оскільки європейські енергетичні компанії зараз опинилися в складній економічній ситуації. Ціну підприємства можна буде назвати тільки після оцінки та аналізу відповідної конкурентного середовища, а його передпродажна підготовка буде коштувати не менше $ 1 млн і потребує багато часу.

30.03.2016 – ФДМ почав підготовку до приватизації "Центренерго", повідомила прес-служба фонду. Наступним кроком до приватизації має бути погодження Кабміном приватизаційного плану підприємства.

8.04.2016 – Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов фізичної особи про порушення законодавства при проведенні конкурсного відбору на посаду керівника "Центренерго" і заборонив Мінекономрозвитку найближчим часом вибирати керівника компанії. "За 1,5 години до засідання номінаційного комітету конкурс заблокований судом на підставі позову власника 100 акції. Найчистіше саботаж!", – Обурювався міністр Абромавічус в Twitter.

11.04.2016 – Ігор Білоус заявив, що ФДМ погодив з радниками (USAID, ЄБРР, Baker & McKenzie, Deloitte) і представниками уряду попередні етапи підготовки "Центренерго" до приватизації. За його словами, акції зможуть виставити на аукціон у листопаді 2016 р. З умовами продажу і стартовою ціною компанії ФДМ визначиться в жовтні

14.04.2016 – голова ФДМ повідомив, що інтерес у приватизації ПАТ "Центренерго" поки проявляють лише Індія та Китай.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти