Приватизацію "Центренерго" знову відклали: чому затягується продаж унікального підприємства

Вперше про приватизацію держпакету ПАТ "Центренерго" уряд заявив в листопаді 2014 р. Зараз продаж обіцяють провести не раніше I кв. 2017 р.

До недавнього часу вважалося, що приватизація 78,3% акцій енергогенеруючої компанії "Центренерго" відбудеться в листопаді поточного року. Але 23 травня глава Фонду держмайна (ФДМ) Ігор Білоус заявив, що продаж переноситься на I-II кв. наступного року.

Публічно були названі такі причини:

Реклама
  • "Підготувати до приватизації за півроку такий складний об'єкт, як "Центренерго", неможливо" – так це чи ні, зрозуміти зі сторони складно. Відомо, однак, що акції підприємства надійшли в ФДМ на початку березня, так що до листопада пройшло б не півроку, а вісім місяців;
  • "Продавати таке підприємство в період опалювального сезону дуже складно" – аргумент виглядає сумнівним, бо потенційний покупець заздалегідь вивчить роботу активу протягом усіх сезонів, оцінить поточні запаси палива, наявність грошей для його закупівлі. Є побоювання, що процес продажу акцій негативно позначиться на роботі в найважчий період? Але це малоймовірно, бо прихід в компанію нового основного власника, який купує її для розвитку, а не закриття, навряд чи негативно позначиться на її поточної операційної діяльності.

Так що головна причина затягування приватизації, швидше за все, полягає в протидії тіньовим групам впливу, зацікавленим у збереженні статус-кво на підприємстві, яке дозволяє їм отримувати доходи на непрозорих закупівлі та постачання вугілля. Проявом цієї боротьби, зокрема, є те, що держава поки не може призначити нового керівника компанії.

Що хочуть продати?

ПАТ "Центренерго" – єдина в країні теплова енергогенеруюча компанія, контроль над якою поки зберігає держава.

Реклама

Активом для приватизації вона є непростим. Крім пильної уваги до неї тіньових груп, ця складність визначається великою зношеністю обладнання, застарілими неефективними технологіями (станції побудовані 40-50 років тому і майже не модернізувалися).

В Україні на підконтрольній території зараз не видобувається вугілля антрацитної групи, необхідний для багатьох котлів компанії. Одна з ТЕС знаходиться фактично на лінії розмежування на Донбасі, що підвищує ризики в її роботі.

282.1.b

Реклама

До складу "Центренерго" входять три ТЕС:

  • Трипільська (Київська обл., м. Українка);
  • Вуглегірська (Донецька обл., м Світлодарськ);
  • Зміївська (Харківська обл., смт. Комсомольське).

Їх сумарна встановлена проектна потужність складає 7665 МВт – 14% генеруючої потужності України.

Структура виробництва електроенергії компанією в стабільній ситуації виглядає таким чином: на Вуглегірській ТЕС – 30% від загального, на Зміївській – 40%, на Трипільській – 30%.

На електростанціях компанії встановлено 23 енергоблоки потужністю від 175 до 800 МВт кожен, з яких 18 вугільні, а п'ять призначені для використання газомазутного палива.

Станції використовують вугілля різних марок. Вуглегірська працює на вугіллі марки Г, головні поклади якого зосереджені Західному Донбасі і в Західній Україні. Основне паливо для Зміївської та Трипільської ТЕС – вугілля марок А, АШ (антрацит, антрацитовий манер) і Т (пісне).

У березні цього року повідомлялося, що компанія до кінця 2019 р. планує завершити переобладнання частини вугільних енергоблоків Зміївської ТЕС на спалювання газового вугілля замість антрацитового. Всього на станції шість таких блоків. Переобладнання двох з них (2-го і 5-го) повинні закінчити до кінця поточного року. Сума інвестицій на переклад кожного оцінена в $5 млн. У 2017-2018 рр. може бути проведена модернізація блоку №1 (вартістю $50 млн). Потужність цих блоків зараз становить 175 МВт, після реконструкції вона збільшиться на 10-15 МВт. Блоки другої черги (чотири по 300 МВт) будуть і далі використовувати вугілля антрацитної групи.

Фінансовий стан компанії останнім часом почало поліпшуватися. У I кв. 2016 року вона отримала 270 млн грн чистого прибутку. У порівнянні з аналогічним періодом 2015 року, прибуток зріс на 500 млн грн (був збиток 230 млн грн). Також компанія за рік збільшила чистий дохід від реалізації виробленої продукції на 1,3 млрд грн, або на 101%, заробивши 2,5 млрд грн.


Хроніка поки не проведеної веденприватизації

7.11.2014 – Кабмін розпорядженням № 1089-р оголосив про приватизацію ПАТ "Центренерго". Акції планувалося продавати таким чином: на фондових біржах – 10% акцій, за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону – 68,3% акцій (до 31 березня 2015). В кінці грудня ФДМ припинив продаж пакета в 10%.

27.01.2015 – виконувач обов'язків генерального директора "Центренерго" Ігор Балабанов заявив, що навряд чи компанія буде приватизована в поточному році: "Зараз ніхто не буде продавати компанію – в країні війна. Більш того, ми зараз не бачимо жодного претендента на компанію".

12.05.2015 – уряд включив до переліку на приватизацію в 2015 р. держчастки в ряді АТ, включаючи "Центренерго".

4.06.2015 – Рада провалила урядовий законопроект про притягнення радників при приватизації держкомпаній. Міжнародна фінансова корпорації (IFC), була готова консультувати продаж "Центренерго" і виділити фінансування в розмірі $100 млн в разі її приватизації.

17.06.2015 – бо не вийшло через закон, Кабмін прийняв постанову про залучення міжнародної радника при приватизації "Центренерго" і доручив Міненерго протягом 10 робочих днів передати пакет акцій в ФДМ для продажу.

8.07.2015 – прем'єр-міністр Арсеній Яценюк на засіданні Кабміну зажадав від глави Міненерго негайно передати акції "Центренерго" Фонду держмайна. "Технічні перешкоди зводяться навмисне для того, щоб не приватизувати компанію. Тому, пане міністре, уряд України вимагає від вас невідкладної передачі пакета акцій "Центренерго" ФДМ, рішення про що було прийнято Кабінетом міністрів. Міністр Володимир Демчишин заперечив: "До приватизації необхідно демонополізувати ринок теплової енергетики і дочекатися результатів розслідування Антимонопольного комітету. Нехай ФДМ переконає всіх, що є покупці. Технічно компанія знаходиться в стані банкрутства. У неї є сумнівні борги". Однак ще в березні Демчишин відкрито виступав за якнайшвидший продаж "Центренерго". Акції ФДМ отримав лише на початку березня 2016 р.

9.07.2015 – Ігор Білоус сказав про інтерес до приватизації з боку Gas de France: "Мені сказали, що якщо буду продаватися більше 50% "Центренерго", то вони підуть на цю приватизацію".

13.07.2015 – Арсеній Яценюк пообіцяв, що "Центренерго" буде приватизовано на повністю прозорій і конкурентній основі.

23.07.2015 – Ігор Білоус висловив сумнів у тому, що приватизація "Центренерго" може відбутися в 2015 р.: "Питання не в тому, щоб продати саме в цьому році бігом і швидко. Питання в тому, щоб продати правильно". При цьому він зазначив, що ФДМ вже займається пошуком потенційних покупців на даний актив.

23.07.2015 – Міністр енергетики наказом №470 доручив провести конкурсний відбір на заміщення посади генерального директора "Центренерго".

4.08.2015 – Державна фіскальна служба зареєструвала кримінальне провадження щодо "Центренерго" за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.

31.08.2015 – Виконувачем обов'язків гендиректора "Центренерго" призначений Олег Коземко.

7.09.2015 – ФДМ планує, що приватизація "Центренерго" відбудеться в квітні-червні 2016 р. "Я вважаю, що продавати такі підприємства в опалювальний сезон, тим більше в нашій країні, досить небезпечно", – сказав глава фонду.

29.09.2015 – Міненерго звернулося до РНБО і Кабміну з проханням перенести приватизацію "Центренерго" на 2016 р.

13.10.2015 – номінаційний комітет при уряді відмовився рекомендувати кандидатуру на пост генерального директора "Центренерго", повідомив міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус. "Допізна розглядали кандидатів на CEO "Центренерго". Гідних кандидатів не знайшли. Знову", – написав він у Twitter.

5.02.2016 – Міністр енергетики та вугільної промисловості прийняв рішення про проведення позапланового внутрішнього аудиту "Центренерго" і "Укрінтеренерго". Зазначалося, що перевірка буде проводитися для "з'ясування законності укладених контрактів на імпорт вугілля, відповідність задекларованих обсягів фактично поставленим, наявність сертифікатів якості та походження вугілля, і визначення якісних показників вугілля, який фізично перебуває на складах, а також з'ясування цінових параметрів поставок". Володимир Демчишин одночасно звернувся до керівництва ДФС і СБУ з проханням відреагувати на резонансну інформацію щодо поставок імпортного вугілля на підприємства державної генерації.

16.02.2016 – народні депутати прийняли закон, згідно з яким на приватизацію можуть бути виставлені стратегічні державні підприємства.

18.02.2016 – міністр енергетики пообіцяв передати акції "Центренерго" у ФДМ: "Беру на себе публічне зобов'язання максимально швидко після проведення технічних процедур нашого міністерства і ФДМ передати акції фонду для того, щоб вони швидше підготували компанію до приватизації". При цьому Демчишин висловив упевненість, що тодішній в.о. гендиректора "Центренерго" Олег Коземко переможе в конкурсному відборі та залишиться керувати компанією.

22.02.2016 – прес-служба Мінекономрозвитку повідомила про початок конкурсного відбору на посади керівників ряду держпідприємств, включаючи "Центренерго".

27.02.2016 – Міненерго передало акції в ФДМ.

9.03.2016 – Президент підписав закон про приватизацію, який скасував вимогу попереднього продажу 5-10% від пакета акцій.

10.03.2016 – "Я думаю, що приватизація повинна пройти до опалювального сезону, щоб нові власники встигли до нього підготуватися. Ми спеціально для того, щоб швидко і якісно провести приватизацію, залучили Baker Tilly, і вони вже провели аудит за 2014 р Аудит по 2015 року почався і буде готовий протягом 2-3 місяців. з технічної точки зору компанія знаходиться в дуже адекватному стані", – зазначив Володимир Демчишин.

13.03.2016 – ринкова капіталізація "Центренерго" зросла на 38% за тиждень з 3 по 11 березня, на що вплинули дані фінансової звітності та новини про невідворотність приватизації компанії.

18.03.2016 – ФДМ ініціював проведення загальних зборів акціонерів "Центренерго", в тому числі для введення своїх представників в керівництво. Але такі збори не відбулися до цього дня.

23.03.2016 – Ігор Білоус заявив, що серед покупців "Центренерго", скоріше за все, можуть бути американські, азійські або турецькі компанії, оскільки європейські енергетичні компанії зараз опинилися в складній економічній ситуації. Ціну підприємства можна буде назвати тільки після оцінки та аналізу відповідної конкурентного середовища, а його передпродажна підготовка буде коштувати не менше $ 1 млн і потребує багато часу.

30.03.2016 – ФДМ почав підготовку до приватизації "Центренерго", повідомила прес-служба фонду. Наступним кроком до приватизації має бути погодження Кабміном приватизаційного плану підприємства.

8.04.2016 – Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов фізичної особи про порушення законодавства при проведенні конкурсного відбору на посаду керівника "Центренерго" і заборонив Мінекономрозвитку найближчим часом вибирати керівника компанії. "За 1,5 години до засідання номінаційного комітету конкурс заблокований судом на підставі позову власника 100 акції. Найчистіше саботаж!", – Обурювався міністр Абромавічус в Twitter.

11.04.2016 – Ігор Білоус заявив, що ФДМ погодив з радниками (USAID, ЄБРР, Baker & McKenzie, Deloitte) і представниками уряду попередні етапи підготовки "Центренерго" до приватизації. За його словами, акції зможуть виставити на аукціон у листопаді 2016 р. З умовами продажу і стартовою ціною компанії ФДМ визначиться в жовтні

14.04.2016 – голова ФДМ повідомив, що інтерес у приватизації ПАТ "Центренерго" поки проявляють лише Індія та Китай.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,58
25,53
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,59
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

63916.44

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum (ETH)

3461.65

Litecoin (LTC)

74.36

Ripple (XRP)

0.48

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти