Печаток більше немає: ризики та штрафи

20 липня 2017, 14:56

Олександр Панченко Олександр Панченко

"Мокра" печатка відтепер не потрібна. Бізнесмени: будемо ставити для солідності

З 19 липня печатки стали непотрібними при веденні бізнесу – вступив в силу закон, який скасовує обов'язкову наявність "мокрого" відбитка на будь-яких офіційних документах – достатньо підпису директора фірми або особи, ним уповноваженої. Лише для держструктур нічого не зміниться, крім того що тепер чиновники не мають права вимагати від приватних підприємств наявності печатки на документах під загрозою штрафів – 850-1700 грн.

Реклама

А що видаються від імені держави документи, як і раніше повинні бути з печатками, крім виписок з електронних реєстрів. Експерти кажуть, що відразу повного скасування "штемпелів" не буде, але поступово люди відвикнуть ними користуватися.

ЧОМУ ВІДМІНИЛИ . За словами голови Комітету ВР з питань підприємництва Віктора Галасюка, до прийняття закону не було чіткого розуміння, в яких випадках печатка потрібна, в яких ні. Наприклад, якщо підприємство має печатку, воно зобов'язане її використовувати при оформленні документів. Хоча в ст. 58-1 Господарського кодексу зазначено, що суб'єкт господарювання "може мати", а не "зобов'язаний мати" печатку. А порядок її використання регулюється письмовою домовленістю сторін.

Але ця норма працювала погано, бо, наприклад, фізособи-підприємці печатки не мали і нерідко мали доводити легітимність підпису керівника і інших уповноважених осіб, подаючи діловим партнерам нотаріально завірені зразки таких підписів. Галасюк вважає, що повна відміна печаток спростить госпдіяльність підприємств і зменшить кількість судових суперечок.

За словами юриста Володимир Столітнього, після скасування дозвільної системи МВС, коли відбиток будь-якого друку заноситься в спецкартотеку, легітимність печаток фактично виявилася втраченою і їхнє скасування стало справою часу.

Реклама

БІЗНЕС . Як ми з'ясували, найбільш просунутими виявилися структури, що використовують електронну форму ведення бізнесу. "Я за скасування печаток, адже зараз найнадійніший спосіб підтвердити справжність документа – вимагати е-документ з електронним підписом", – сказав нам власник IT-компанії Юрій Сивицький.

В тренді
Банк "Укрпошта" та антирекорд долара – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Колаж: "Сьогодні"
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana
В тренді
ФОПи зможуть платити податки через додаток "Дія": як це буде працювати
"Дія" вже знає рахунки, на які повинні надходити податки

А ось у великому будівельному холдингу нам відповіли, що печатки при укладенні договорів з інвесторами в будівництво житла вони поки мають намір використовувати "для солідності". Та й з постачальниками, особливо при укладанні договору вперше, вони будуть просити підтвердити легітимність документа по-старому.

ЕКСПЕРТИ . Економіст Іван Нікітченко каже, що до повного скасування печаток ще далеко, але це дасть поштовх розвитку електронного документообігу в Україні.

А керуючий партнер юрфірми Гліб Сегіда радить: "Щоб уберегти себе від шахраїв, по-перше, треба буде уважно перевіряти, чи має людина повноваження підписувати відповідні документи. Щоб застрахувати себе від підписів шахраїв або партнерів по бізнесу, можна вдатися до процедури подвійного підпису від імені підприємства (наприклад, гендиректор і головбух). Але основа безпечного бізнесу – це добре працююча судова і правоохоронна системи, які захищають чесних громадян від шахраїв. І саме в цьому питанні Україні ще дуже далеко до ЄС і США, а не через наявність або відсутність печаток".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти