Держзакупівлі перевірятимуть по-новому: Рада підтримала законопроект про моніторинг

9 листопада 2017, 18:04

Нові механізми моніторингу дозволять відстежувати порушення не після торгів, коли йде процес оскарження, а на етапі їх проведення

Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект, що дозволяє Державній аудиторській службі проводити моніторинг електронних тендерів в системі Prozorro.

Реклама

За ухвалення відповідного законопроекту "Про внесення змін до Закону України" Про державні закупівлі" та деяких інших законів України щодо здійснення моніторингу закупівель" в першому читанні (№4738) проголосували 249 народних депутатів при необхідному мінімумі в 226 голосів.

Голова Комітету з питань економічної політики Андрій Іванчук повідомив, доповідаючи по законопроект, що закон дозволить відстежувати порушення торгів під час проведення держзакупівель.

"Даним законопроектом пропонується ввести на рівні закону моніторинг держзакупівель. Сьогодні сотні мільярдів гривень йдуть через систему Prozorro, але в законодавстві не врегульовано питання моніторингу закупівель", – пояснив Іванчук.

За його словами, цей законопроект впроваджує якісні механізми моніторингу, які дозволять відстежувати порушення не після торгів, коли йде процес оскарження, а на етапі їх проведення і виконання договорів .

Реклама

"Державна моніторингова служба зможе здійснювати моніторинг в режимі реального часу. Будуть впроваджені індикатори ризиків, тому що ми не можемо для моніторингу сотень закупівель набрати стільки людей", – додав голова Комітету.

Відповідно до законопроекту, за словами Іванчука , комп'ютери будуть видавати "червоні прапорці" , і на етапі підготовки закупівель через систему Prozorro можна буде надати зауваження.

У свою чергу, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов відзначив, що цей законопроект дозволить зобов'язати Держаудитслужбу перевіряти тендер в разі появи "червоного прапора" в системі Prozorro.

"Велика перевага електронної системи закупівель в тому, що вона накопичує терабайти даних. Це означає, що у нас з'являється інформація, яку ми можемо проганяти через набір автоматизованих критеріїв – так само, як антивірусна програма шукає на вашому комп'ютері вірус. Цей законопроект робить такий моніторинг обов'язковим . Ми хочемо домогтися, щоб кожен раз, коли є червоний прапор по тендеру, Держаудиторська служба буде зобов'язана перевіряти", – зазначив Нефьодов.

В тренді
Відставка міністрів, земельний закон і зарплати в СБУ – найголовніше про гроші СЬОГОДНІ
Владислав Криклій, Ігор Петрашко, Максим Степанов / Колаж "Сьогодні"
В тренді
Антирекорд за 8 місяців: в Україні помітно подешевшав долар
Так дешево долар не коштував з вересня-2020
В тренді
В Україні змінять маркування м'яса, меду й оливкової олії
Фото: REUTERS/Ajeng Dinar Ulfiana

Згідно із законопроектом, рішення Держаудитслужби (ДАС) про початок моніторингу буде публікуватися в системі Prozorro протягом двох днів з моменту його прийняття, а термін проведення моніторингу не перевищуватиме 15 робочих днів . При цьому моніторинг не буде зупиняти процес проведення закупівлі.

Реклама

В ході моніторингу фахівці ДАСу можуть спілкуватися з замовником через Prozorro і просити надати пояснення щодо предмета розслідування.

Замовник матиме три робочих дні для надання відповіді . Він також зможе за власною ініціативою надавати пояснення, навіть без запиту від ДАСу. При цьому весь діалог буде у відкритому доступі в системі Prozorro на картці тендера, і там будуть публікуватися висновки моніторингу протягом трьох робочих днів з моменту їх складання.

У висновку обов'язково буде міститися опис порушення та зобов'язання щодо його усунення . У замовника є три робочих дні з моменту оприлюднення висновку, щоб одноразово звернутися до ДАСу за додатковими роз'ясненнями. Також у замовника є п'ять робочих днів з дня опублікування укладення для завантаження в систему інформації про усунення порушення або аргументованої незгоди з результатами моніторингу.

Як вказується в пояснювальній записці, законопроектом передбачено, що орган державного фінансового контролю буде щорічно подавати уповноваженому органу інформацію про види порушень законодавства в сфері закупівель , виявлених під час здійснення моніторингу, а також пропозиції щодо їх усунення.

Як повідомлялося, малі об'єкти приватизації будуть продаватися через електронну площадку "Prozorro.Продажі".

Реклама

Відзначимо, на майданчик "Prozorro.Продажі" заходить з пілотним проектом і Фонд гарантування вкладів фізичних (ФГВФО). Фонд гарантування також планує використовувати "голландські аукціони" для продажу активів ліквідованих банків. Нову модель аукціону планується використовувати як для індивідуального продажу активів, так і для реалізації груп активів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти