В Україні хочуть дозволити водіння без прав: як це працює

30 вересня 2018, 07:37

Олександр Панченко Олександр Панченко

У ВР планують електронну базу водійських посвідчень. Експерти: закон виявить підробки

Депутатиготовідозволитиукраїнськимводіям не возити з собою оригінали водійських прав, техпаспорта на автомобіль і страхування "автоцивілки" — законопроектпро цеднямибувподанийвРаду.На думкудепутатів,даніпро ці документиповиннібутивнесенівелектроннубазупатрульноїполіції,щодопоможеспроститиідентифікаціюособи водіятаправомірністьйогоперебуваннязакермом.Автоекспертипідтримуютьнововведенняікажуть,щозмінивзаконповинніприйняти,алепобоюютьсязбоїввроботітакоїбазивпровінції,дене завждибуваєхороше покриттядлямобільногозв'язкуабоінтернету.

Як це працює

Реклама

Згідно із законопроектом,дваголовнихнововведеннятакі.Перше-водії,втомучислііноземці,що маютьводійськепосвідчення,виданеїмвУкраїні,можутьне возитийогопостійнозсобою.Аот закордонніводійськіправапред'являтидоведеться, адже внашуе-базувони,природно, незанесені.Друге-скасуваннянинішньоїпрактикивилученняводійськихправзарядпорушень(ДТП,проїздначервоне світлоіт.д.)звидачеютимчасовогопосвідченнядорішеннясуду(на3місяці).

За словами одного з авторів документа Павла Різаненка, при зупинці водія, який не має при собі прав, йому досить буде назвати поліцейському своє ім'я та прізвище, дату народження. Всі інші дані повинні бути в електронній базі, в тому числі скан водійських прав, техпаспорта і номер поліса "автоцивілки", якщо він оформлений в електронному вигляді. Якщо ідентифікувати водія після цього не вдалося, законопроект передбачає, що така людина зобов'язана на вимогу поліцейського проїхати до найближчого відділення для з'ясування обставин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

За і проти

Думки фахівцівз приводузаконопроектурізні.Так,автоекспертз питаньзаконодавчогозабезпеченнябезпекидорожньогорухуВолодимирКараваєвнововведенняпідтримує:

"Законшвидшетехнічний,алевінпотрібен.Важливийпозитивниймомент-зникнеколізія,чи зобов'язанийводійпередаватидокументиврукипатрульномуабоїхдоситьпред'явити.Такожполіцейськийзі100%-ноюдостовірністюзможевизначити,справжніправауводіяабопідроблені,чи не позбавленийвінправакерування(правамігі нездати,мовляв,загубив),-всецебудезафіксовановбазіданих".

АосьавтоекспертМиколаКорчмаренкокаже,щосхемазе-документамибудечіткопрацювати,тількиякщозакермомзнаходитьсявласникавтомобіля.

"Уявіть:машиназареєстровананачоловіка,аза фактомкерують нимдружинаабосин,-аналізуєКорчмаренко.-Так,унихєводійськіправа,іпоелектроннійбазіценескладноперевірити.Алевданомувипадкунаявністьуводіянарукахтехпаспортаобов'язково,аджепатрульнийне можезнати:дозволивбатькосвоєму синовівзятиавтомобільаботойскориставсямашиноюбездозволу.Ацевжекваліфікуєтьсяяквикрадення.З цієїжпричинипотрібнаінаявністьстраховки".

Реклама

ЗасловамиКорчмаренка,зазвичайцітри документиводійзберігаєразом,томузалишативдомаправаівозитизсобоютехпаспортіполісособливогосенсувінне бачить.

E-бази поки не готові

Якщо законопроект приймуть, Україна (42 млн осіб населення) стане 4-ою країною в світі після Швеції, Грузії і Польщі (повинна вступити в силу з 1 жовтня), де діє електронна база згаданих документів. Але для цього у нас необхідно створити єдину базу водійських прав і техпаспортів. E-база діючих полісів автоцивілки за всіма страхкомпаніями мається на Моторному (транспортному) страховому бюро. У Головному сервісному сцентрі МВС відповіли, що є е-база транспорту, зареєстрованого після 2013-го, але до 2019 року в неї обіцяють внести всі автомобілі. А ось е-база водійських посвідчень поки існує тільки по регіонах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

"Ідея хороша для підстраховки"

Багато водіївне бачатьпрактичноїцінностівнововведенні.

"Уменезабагатороківвиробиласязвичка:сідаючизакермоперевіряти,чи применіправа,техпаспорт,поліс.Томузаконпотрібеншвидшедляпідстраховки,наприклад,хтосьзабув удомадокументи,айогозупинилаполіція,тодінововведеннястане в нагоді:тих, хто загубив документи, не тількишвидковідпустять,алеіне доведетьсяплатити425грнштрафузаїздубездокументівабопроситикогосьїхпідвезти",-розповівнамводійз40-річнимстажемОлексійМельник.

В регіонах проблеми інші.

"Покиунасвселінавітьзв'язокпрацюєзперебоями,не кажучипро інтернет,-кажежительселаІванівканаЧеркащиніДорофейТимошенко.-Навітьякщополіціїдадутьпланшети,доведетьсядовгочекати,покивонизможутьподивитисятамданіпро водія.Набагатопростішепред'явитиправа,техпаспорт".

Аось23-річнийкиянинМикитаСмертенкоза:

"Хороша ідея.Явже губив права,техпаспорт,довговідновлював.Афотодокументівможнамативсмартфонііпоказатиполіції".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти