Ціни на заправках пробили дно: чого чекати поточного тижня

25 лютого 2020, 07:19

Олександр Панченко Олександр Панченко

Автогаз подешевшав майже на 40 копійок за літр

Триває другий місяць стабільних цінна паливному ринку України. Йдеться про вартість 92-го і 95-го бензину. До того ж, на думку експертів, ціни на "дизель" і автогаз вже досягли свого дна. Чи чекати будь-яких змін прийдешнього тижня, "Сьогодні" розповіли директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн і замдиректора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

Що змінилося за тиждень

Реклама

Через те, курс долара на міжбанківському ринку був минулого тижня практично стабільний, індикативна ціна на паливо в $ 1,1 за літр бензину А-95, якої досягли внаслідок домовленостей президента Володимира Зеленського і найбільших трейдерів, перевищена не була. Автогаз як і раніше залишається популярнішим за бензин.

Як відомо, у нас імпортується близько 50% бензину і близько 80% дизпалива, тому його вартість залежить від курсу долара: підвищення курсу на 10 копійок через 2-3 тижні арифметично піднімає ціну в різниці на 7-8 коп./л, але трейдери не завжди змінюють цінники. Головна причина цього – жорстка конкуренція на ринку нафтопродуктів.

За теперішнього курсу продажу долара на міжбанку (в понеділок було 24,48 грн/$) і теперішньої середньої ціни літра палива, А-95 коштує 1,08 $/л, ДП – 1,06 $/л.

Водночас різниця в ціні між найвищими та найнижчими цінами, залежно від регіону, не змінилася ні по бензинах, ні по дизпаливу і збільшилася по автогазу.

Реклама

За А-92 діапазон цін склав 7,2% (1,79 грн/л), по А-95 – 6% (1,58 грн/л), по дизелю 5,3% (1,37 грн/л), по автогазу 16,4%, було 14,1% (1,70 грн/л, плюс 16 коп./л).

Ціни на А-92

Середня ціна по Україні – 25,49 грн/л (не змінилася), найвища – на Луганщині – 26,56 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщин – 24,76 грн/л (не змінилася).

У Києві вартість бензину А-92 – 25,83 грн/л (-1 коп./л).

Ціни на А-95

Середня ціна по Україні – 26,50 грн/л (-1 коп./л), найвища – на Луганщині – 27,43 грн/л (не змінилася), найнижча – на Сумщині – 25,85 грн/л (не змінилася).

Реклама

У Києві вартість бензину А-95 27,49 грн/л (не змінилася).

Ціни на ДП

Середня ціна по Україні – 25,93 грн/л (-1 коп./л), найвища – на Луганщині – 26,66 грн/л (не змінилася), найнижча – на Харківщині – 25,29 грн/л (-3 коп./л).

У Києві вартість дизпалива 26,65 грн/л (-7 коп./л).

Ціни на LPG

Реклама

Середня ціна по Україні – 11,23 грн/л (-37 коп./л), найвища – на Одещині – 12,05 грн/л (-38 коп./л), найнижча – на Житомирщині – 10,51 грн/л (-38 коп./л).

У Києві вартість газу – 11,13 грн/л (-46 коп./л).

Аналіз ситуації на ринку

Експерти відзначають, що стабільність на ринку роздрібних продажів бензину минулого тижня збереглася, а дизельне паливо, незважаючи на наявний потенціал до зниження, майже не подешевшало. Найбільше зниження цін зафіксоване на Київщині – на 10 коп./л.

Проте продовжує тішити ціна на газ тих, хто заправляється цим видом палива: він подешевшав ще більше. Якщо тиждень тому заправитися газом дешевше 11 грн/л можна було тільки на Житомирщині, то минулого понеділка ціна від 10,51 до 10,89 грн/л зафіксована вже в дев'яти регіонах (див. інтерактивну карту вище). Єдина область, де газ поки дорожчий 12 грн/л, – Одеська, там він коштує 12,05 грн/л. Але прогрес є – ще тиждень тому газом заправляли по 12,43 грн/л!

І замдиректора Науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев, і директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн говорять, що на ринку бензинів як і раніше зберігається паритет між попитом та пропозицією, оптові ціни практично стабільні, тому і в роздробі вони теж не змінюються.

А ось з ДП ситуація складніша: паливо в продажу є, але трейдери знижувати ціну не поспішають, тому що з настанням весни очікують зростання попиту на нього на тлі імовірного зниження постачань насамперед з Білорусі.

Продовжує вносити нервозність і невизначена ситуація з розглядом Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства скарги українських виробників, які вимагають ввести загороджувальні мита на постачання "дизеля" з РФ. До того ж, на ринку утворився профіцит палива через зниження попиту в січні та лютому.

"Днями, 21 лютого, закінчився місяць з моменту подання скарги, та міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі при Мінекономіки так і не винесла свій вердикт – приймає вона скаргу до розгляду чи ні, хоча була зобов'язана це зробити, – роз'яснив нам Геннадій Рябцев. – Замість цього повідомили, що розгляд переноситься на середину березня, не пояснивши причини".

Експерт припустив, що перенесення термінів пов'язане з оновленням половини складу комісії. Так, її новим членам необхідно заглибитися у суть справи, але трейдери тепер гадають – варто закуповувати дизпаливо про запас поки не подорожчало, чи не варто".

"А ось автогаз дешевшає тому, що його закуплено багато, тому таке велике зниження цін на тлі високої конкуренції, – аналізує Сергій Куюн. – Взагалі цей ринок, на відміну від бензинового, дуже динамічний, ціни змінюються швидко".

Що може змінитися за тиждень

За бензиновому ринку прогнози експертів однакові: і Геннадій Рябцев, і Сергій Куюн впевнені, що за тиждень цінники на стелах не зміняться. А ось по дизельному паливу і по газу їхні прогнози кардинально відрізняються.

Геннадій Рябцев стверджує, що по дизпаливу цінового дна наразі досягнуто, тому за тиждень ціни в роздробі не зміняться.

"Білорусь – наш основний постачальник дизпалива – практично завершила переговори з РФ з постачання нафти на свої НПЗ. Також через прибалтійські порти прийшли додатково перші танкери з законтрактованою білорусами нафтою. Тому і на ринку дизпалива простежується стабільність", – упевнений Рябцев.

А ось Сергій Куюн вважає, що ситуація складніша.

"На ринку дизпалива зараз діють два протилежні фактори. У великому опті "дизель" подешевшав майже на 1000 гривень за тонну, що дає потенціал зниження ціни в роздробі до 1 гривні на літрі, – роз'яснив експерт. – З іншого боку проти зниження ціни грає незрозуміла ситуація з постачанням з Білорусі. Уже другий місяць маємо значний недобір за контрактами. Російської нафти досі немає в достатній кількості, білоруські НПЗ працюють не на повну потужність. Так, два танкери привезли 160 тонн нафти, але це 10% від необхідного. Тому куди повернеться тренд, наразі сказати складно".

Щодо ринку скрапленого газу, то Геннадій Рябцев змінив свій прогноз. На його думку через профіцит можливе подальше здешевлення газу ще на 20-30 коп./л за тиждень.

Те, що профіцит є, згоден і Сергій Куюн.

"Ринок "перелитий" газом, тому трейдери намагаються будь-яким чином збільшити продажі, незважаючи на те, що оптові закупівлі подорожчали. Та цінове дно пробите, тому чекаємо швидкого зростання цін", – уточнив Куюн.

А ось чому промисловці проти введення мит на "дизель" і автогаз:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти