Пожвавлення на ринку праці в Україні: кількість вакансій зростає, всі чекають середню зарплату в 10 тисяч гривень

28 березня 2018, 17:07

Тетяна Негода

Шукають "продажників" і фахівців з реклами

Весна на ринок праці увірвалася ще в лютому: загальна кількість розміщених вакансій помітно збільшилася, повідомляють в експертно-аналітичному центрі Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна. Різниця в порівнянні з січнем тільки на цьому сайті з працевлаштування склала понад три тисячі вакансій (приріст за місяць – близько 19%).

"Зростання кількості розміщених вакантних пропозицій характерний для більшості професійних сфер. Найбільший спостерігався в сфері "Продажі", – розповідає Катерина Криворученко, керівник експертно-аналітичного центру Міжнародного кадрового порталу hh.ua. – У цій сфері він склав понад тисячу вакансій. Активними були також роботодавці в сферах "Інформаційні технології, інтернет, телеком", "Маркетинг, реклама, PR" і "Адміністративний персонал"". А ось в сферах "Видобуток сировини", "Транспорт, логістика" і "Безпека" спостерігався некритичний спад кількості вакансій. Якщо розібрати ситуацію по регіонах, то найбільш активні були роботодавці в Києві, Харківській, Дніпропетровській і Одеській областях. А ось в Закарпатській і Рівненській областях приріст вакансій був не настільки відчутним".

Реклама

--1_06

Наші зарплати

Далеко не у всіх пропозиціях роботодавці вказують зарплати або хоча б діапазон (всього близько 42% вакансій – із цифрами), тому точну статистику зібрати складно.

"Крім того, розмір заробітної плати залежить від низки показників: рівня здобувача, компанії-роботодавця, сфери діяльності, обсягу робочих завдань", – зазначає Катерина Криворученко.

Тому в одній і тій самій професійній сфері на однакові вакансії можуть бути кардинально різні зарплати. Але в цілому експерти відзначають чітку тенденцію до збільшення доходів.

На зростання зарплат в певній мірі вплинув рівень мінімалки, який змінився з 2017 року (в основному це стосується "недорогих" вакансій). З початку року мінімальна зарплата вже становить 2723 грн, а середня номінальна за рахунок цього, за словами виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзіна 1 січня вже дорівнювала 8777 грн.

Реклама

--1_07

"І схоже, що обіцянку до кінця року збільшити мінімалку до 4100 уряд виконає. А значить, середня зарплата підскочить до 10 000, – каже експерт. – Вірніше, збільшиться в статистичних звітах, але на реальний добробут наших кишень не вплине. Доходи населення залежать від того, що воно справило і як успішна була економічна діяльність держави, від зростання ВВП. Якщо ВВП в 2017 році збільшився на 2,1%, то було б логічно, щоб зарплати піднялися на 2-3%, а у нас – на 19,5%".

Тому 14% інфляції, наявної на поточний момент, цілком обгрунтовані, впевнений економіст: якщо підставою для зростання зарплат не стала активізація виробництва, то вони збільшуються за рахунок зовнішніх кредитів або інфляційних процесів.

Крім того, цей рік буде передвиборчим, а обіцянки протягом виборчої кампанії треба виконувати.

"Для цього достатньо збільшити мінімалку, а середня зарплата підтягнеться – це чиста арифметика. Але в дійсності ми не станемо багатшими, інфляція надбавку "з'їсть", – міркує Пендзін. – Можливо, МВФ грошей не дасть, а на іноземні інвестиції надії немає. Є правило: в передвиборний рік інвестиції в країну не йдуть взагалі. Вкладник повинен бути впевнений, що його право власності і право спокійно вивести вкладення з країни будуть дотримані".

Надії не справдились

У 2014 році деякі експерти прогнозували, що довоєнний рівень добробуту і доходів громадян відновиться приблизно в 2018 році. У листопаді 2013 року середня зарплата в Україні становила 3268 грн, в січні 2018 року вона, за даними експерта ринку праці і фаундера компанії "Рекрутинг майбутнього" Сергія Марченка, підвищилася до 7711 грн.

"Якщо порахувати, скільки доларів українець міг купити за свою зарплату в 2013 році і скільки може зараз – сьогоднішня зарплата все ще програє докризової, – міркує він. – Але якщо порівнювати не по курсу, а з урахуванням інфляції і реальних цін на товари і послуги, то економісти стверджують, що зараз ми вийшли на докризовий рівень".

У будь-якому випадку: як не крути, а факт в тому, що зарплати українців 2013-2018 рр. сильно відстають від зарплат наших західних сусідів, переконаний експерт. І навіть середньої зарплати 10 тис. грн протягом 2018 року недостатньо, щоб мотивувати людей до праці.

"Саме тому в 2018 році Україна чекає кадровий голод, і роботодавці зіткнуться з великими проблемами при комплектації штату", – вважає експерт.

Реклама

Кадри. У 2018 році багато компанії зазнають кадровий голод

Всі подробиці в спецтемі Зарплати в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти