Газова війна: чому Росія "погодилася" на транзит газу через Україну і чи потрібно це нам

Експерти вважають, що Україна вчасно не вбезпечила себе, провівши реформи, чим загнала себе в патову ситуацію

Чим ближче до кінця року, тим частіше на порядку денному постає питання про продовження транзиту російського газу через територію України. Причому ця проблема хвилює не тільки Україну. І в Європі, і в Росії, виявляється, також зацікавлені у продовженні транзитних контрактів між Україною і Росією.

Термін існуючого договору закінчується в кінці року, після чого, як раніше заявляли в Росії, потоки газу будуть направлятися в Європу по "Північному потоку-2" і інших існуючих трубопроводах, в обхід України. Однак в останні дні країна-агресор дещо змінила риторику.

Реклама

13 червня глава Міненерго РФ Алексндр Новак зустрічався з заступником голови Європейської комісії з питань Енергетичного союзу Марошем Шефчовичим, який спеціально приїжджав у Москву. І на брифінгу після закінчення зустрічі заявив, що Росія не проти продовжити договір про транзит газу. Крім того, вона не проти знову безпосередньо поставляти газ Україні, і навіть на 25% дешевше, ніж раніше. Чи вигідні Україні такі пропозиції, розбирався сайт "Сьогодні".

Що пропонують росіяни

Судячи із заяв Новака, РФ готова продовжити або переукласти з Україною обидва контракти: і на постачання газу для українських споживачів, і на транзит газу до Європи.

"Ми готові забезпечити поставки газу в Україну, відновити поставки, які були припинені у 2015 році ... Зараз газ йде реверсом, це трохи дорожче, ніж можна було б по прямій. "Газпром" міг би забезпечити зниження цін для споживачів України до 25% від сьогоднішнього рівня. Ми ще раз це підтвердили", - цитують Новака російські ЗМІ.

Реклама

Також виявилося, що, незважаючи на різкі попередні заяви про те, що з 2020 року українська газотранспортна система стане не потрібна Росії, насправді РФ не проти продовжити транспортувати газ через українську територію.

"Росія тут займає конструктивну позицію, готова продовжувати транзит газу через Україну і забезпечувати поставки європейським споживачам. Ми готові на діючих умовах на продовження контракту", - сказав Новак.

Мало того, "Газпром", виявляється, готовий брати участь в консорціумі з управління українською газотранспортною системою, заявив Новак і поскаржився, що таких пропозицій з боку України не надходило.

Реклама

У "Нафтогазі України" заявили, що ніяких конкретних, офіційних пропозицій про продовження газового співробітництва від Росії не отримували. "Якщо отримаємо, ми їх уважно розглянемо", – написав виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко в Facebook. Він припустив, що в обмін на продовження газового співробітництва в Росії очікують відмови України від претензій на 2,8 млрд доларів, які "Нафтогаз" виграв у Стокгольмському арбітражному суді у "Газпрому".

Крім того, Юрій Вітренко нагадав, що продовження старого контракту (а не укладення нового) передбачає збереження всіх несправедливостей, які в результаті привели до перемоги "Нафтогазу" в Стокгольмському арбітражі.

"Ми можемо розглянути пропозиції щодо нового транзитного контракту за європейськими правилами, в якому в тариф додатково до повного покриття витрат з 2020 року буде закладено компенсація за невиконання "Газпромом" своїх контрактних зобов'язань у 2018-2019 роках", - заявив Вітренко, підкресливши, що за такої умови "Нафтогаз" може відмовитися від своїх вимог в новому арбітражі, який нещодавно ініціював "Газпром".

У свою чергу, в Росії заявляють, що "Україна на сьогоднішній день поки не готова з точки зору змін в чинне законодавство для того, щоб забезпечити укладення контракту на умовах, які використовуються в Європі". Тому "найпростіший варіант – це продовжити діючий контракт, який був запропонований українській стороні", – заявив Новак.

Незважаючи на очевидне розбіжність позицій України і Росії, віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович після зустрічі з Новаком висловив надію, що конструктивне рішення таки буде знайдено, і європейські споживачі і у 2020 році зможуть отримувати російський газ.

Директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев пояснив, у зв'язку з чим виникли пропозиції з боку Росії, за участю європейських зацікавлених осіб, про продовження газових контрактів.

"До початку 2020 року, скоріше за все, не будуть виконані всі необхідні роботи для того, щоб запустити "Північний потік-2". А Європі необхідний російський газ. Там дві проблеми. По-перше, до цих пір Данія не дала всі необхідні їм дозволи. А по-друге, не готова сухопутна ділянка. Крім того, український маршрут вигідний країнам Південної Європи. Ті ж італійці не хочуть переплачувати за поставки газу обхідними шляхами, через всю Німеччину, Австрію і т.д. А через Туреччину транспортувати – немає необхідної потужності газопроводів між Туреччиною і Європою. І тут багато що залежатиме від того, як швидко побудують газопровід через Болгарію", – пояснює Геннадій Рябцев.

Чому Україна не готова до контракту на європейських умовах

Звинувачення Новака на адресу України, що вона "не готова працювати за європейськими правилами", має на увазі невирішеність питання з анбандлінгом "Нафтогазу", кажуть експерти.

"Робота за європейськими правилами передбачає створення незалежного кваліфікованого оператора газотранспортної системи, тобто анбандлінг. Причому це не проблема останніх місяців. Анбандлінг повинен був завершитися ще у 2012 році. Але про нього тільки говорять. А в відсутності оператора ГТС з ким проводити переговори? З "Нафтогазом" не говоритимуть, тому що це означає, що не дотримуються ті самі європейські правила", – каже Геннадій Рябцев.

Такої ж думки дотримується економіст, експерт-аналітик Олексій Кущ.

"Транзитний контракт застряг в політичній системі вирішення проблеми, і в цьому його основна проблема. Європейці чекають анбандлінгу "Нафтогазу", поділу його на функції видобутку, транзиту та продажу газу. А у нас до сих пір йде позиційна війна між "Нафтогазом" і урядом. "Нафтогаз" відстоює модель, яка не передбачає передачу майна оператору ГТС, уряд же наполягає на зворотному. "Нафтогаз" розраховує на залучення керуючого газотранспортною системою, яка буде залишатися на балансі "Нафтогазу". А Кабмін наполягає на створенні повністю незалежного оператора, який отримав би всі активи на свій баланс. На перших порах цей оператор може бути теж державною компанією, а потім можна залучати іноземних партнерів. Європейці підтримують саме модель Кабміну. Вони вважають, що цей напрямок має розвиватися як окремий бізнес. І головне, жоден оператор не прийде керувати нашою газотранспортною системою, якщо йому не передадуть на баланс майно. Ніхто не буде вкладати серйозні гроші в те, що йому не належить", – каже Олексій Кущ.

Позицію "Нафтогазу" експерт пояснює наміром зберегти контроль над фінансовими потоками. Транзит приносить близько 3 млрд доларів на рік, і ці гроші частково йдуть на покриття збитків від виконання спецзобов'язань щодо забезпечення газом населення.

"Це основний балансуючий потік, який допомагає врівноважити фінансовий дохід "Нафтогазу". Тому що доходів у нього, звичайно, багато, але багато і неплатежів. Без реального фінансового потоку в 3 млрд доларів компанії буде дуже важко балансувати свої платежі", – пояснює Олексій Кущ.

Експерт також каже, що "Нафтогаз" не хоче передавати всю систему в управління незалежному операторові. В компанії, на його думку, вважають, що Європа буде задоволена, якщо в управління буде передана західна частина ГТС, яка веде до Словаччини, Угорщини, Австрії та Італії. "Уже зараз підшукується оператор або в Словаччині, або в Італії. І цілком можливо, що він буде через якісь приховані або напівприховані схеми афілійований з "Газпромом", – попереджає він.

Газову проблему спробують вирішити восени

У другій половині вересня заплановано провести тристоронню зустріч-консультацію щодо врегулювання питань транзиту газу за участю України, Росії та представників ЄС. Однак експерти вважають, що до цього часу ситуацію навряд чи вдасться змінити на краще. Провести анбандлінг навряд чи встигнуть, а без цього розраховувати на договори з ЄС не доводиться. Пропозицію ж Росії про продовження контрактів приймати теж якось непристойно. Цього не зрозуміють ні багато українців, ні зарубіжні партнери.

Всі опитані нами експерти одностайні в думці, що рішення україно-російської газової проблеми лежить більше не в економічній, а в політичній площині.

"В першу чергу необхідно політичне рішення, – говорить Геннадій Рябцев. – Потрібно дати відповідь на питання: будемо ми продовжувати співпрацювати з РФ чи ні, в тому числі в газовій сфері? Якщо будемо співпрацювати, то виникає друге питання: як співпрацювати з ненадійним партнером – "Газпромом", – з яким ми вже кілька років судимося в міжнародних інстанціях? На яких умовах? За якими правилами?"

Олексій Кущ констатує: Україна зараз має найбільш невдалі стартові переговорні позиції. Вона не виконала "домашнє завдання" у вигляді анбандлінгу, не розробила ефективну модель управління ГТС, а в такій ситуації вимагати підтримки від зарубіжних партнерів у захисті своїх інтересів якось навіть незручно.

"Восени ми повинні були б стартувати з дуже сильних позицій і лобіювати свої концептуальні вимоги, свою модель. А тепер ми фактично вийдемо на цей форум як хлопчики для биття, яким будуть розповідати, що потрібно робити, і нав'язувати абсолютно невигідні для нас моделі", – говорить Олексій Кущ.

У той же час припинення транзиту газу несе з собою ще одну загрозу для України.

"Транзит газу дає Україні додатковий дохід, плюс це один з елементів безпеки Європи, а значить, і України від військового вторгнення. Тому що, якщо через українську ГТС йде газ до Європи, очікувати широкомасштабних військових дій, швидше за все, не доводиться. Росіяни, звичайно ж, ведуть переговори не тільки з транзиту, вони хочуть нав'язати Україні покупку безпосередньо газу в Росії. Але ціна такого дисконту – втрата Україною незалежності і самостійності. Тобто питання лежить більше не в економічній, а в політичній площині. І тут важлива роль європейських партнерів, які будуть виступати, з одного боку, контракторами газу, а з іншого боку – якимись гарантами для нас", – каже співзасновник аналітичного центру "Український інститут майбутнього", директор програми "Економіка" Анатолій Амелін.

Що вигідно Україні

Найбільш прийнятним для України, так і для Росії варіантом був би такий, щоб Росія продавала газ європейцям не на кордоні України і Європи, а на кордоні Росії і України, говорить президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак. В такому разі не "Газпром" транспортував би газ по території України, а європейці. Таким чином, не виникали б суперечки між Україною і Росії, які зараз доводиться вирішувати в міжнародних судах.

З європейцями Україна готова створювати консорціум, з росіянами – ні. Тому "привабливий" натяк Новака на готовність Росії "брати участь в консорціумі з управління українською газотранспортною системою", швидше за все, залишиться без відповіді.

"Росія категорично проти такого варіанту, тому що в такому випадку вона втрачає можливість тиснути на Україну. А нам абсолютно неприйнятний варіант, щоб пускати Росію, країну-агресора, господарювати на нашій газо-транспортній системі. Більш того, я вважаю, що має бути чітко записано, що жодним чином Росія не повинна контролювати наші стратегічні об'єкти, якими є газогони. Тому що Росія може захотіти викупити у європейців акції цього консорціуму ГТС, а цього не можна допустити", – вважає Тарас Козак.

Олексій Кущ пропонує в якості найкращого для України варіанту створення Східноєвропейського газового хаба. За прикладом того, що створили поляки.

"Україна має всі інгредієнти для створення ефективного газового хаба. У нас є і ГТС, і підземні сховища, які можуть зберігати більше 30 млрд куб. м. газу тощо. Для цього потрібно лише створити пільгові законодавчі умови, розробити нормативну базу, і найголовніше – перенести зону обліку споживання газу із західного кордону на східний. Це відразу інтегрує нас до європейської газової системи. І оператор цього хаба вже сам розмовляв би щодо ціни з європейськими трейдерами, дистанціювавшись від Росії. Це були б переговори зовсім іншого рівня, де повністю виключена політична складова. Але, на жаль, наші політичні еліти поки не можуть дистанціюватися від газової теми", – каже Олексій Кущ.

Втім, експерти відзначають, що підготувати умови для створення подібних моделей до закінчення дії газових контрактів з Росією Україна вже навряд чи встигне.

Нагадаємо, раніше новини "Сьогодні" розповідали, як Україна рухається до енергетичної незалежності та забезпечення себе газом власного видобутку.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Допомога під час війни
Більше новин
Фінанс-дайджест
Більше новин
Industry
Більше новин
Квартирне питання
Більше новин
Час заробляти
Техно
Більше новин
Комуналка
Більше новин
Наші гроші
Більше новин
Війна в Україні
Більше новин
Money-лайфхакер💰
Головне про гроші
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
56,97
56,50
49,56
27,54
57,01
54,51
52,01
24,98
57,36
56,32
52,73
25,59
58,79
56,99
55,09
27,48
59,00
57,00
51,90
26,23
61,88
59,41
55,49
27,66
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,75
25,27
Відставка Бориса Джонсона
Нова обкладинка The Economist
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
ТОП-5 у сфері IT
Затребувані спеціалізації
Програмування

Програмування

Інженер

Інженер

Системи управління підприємствами

Системи управління підприємствами

Web-інженер

Web-інженер

Web-майстер

Web-майстер

Актуальні пропозиції 🔥
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Must Know
Штрафи для власників тварин в Україні

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак небезпечних порід без намордника — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Вигул собак у заборонених місцях — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Неприбрані за твариною екскременти — від 170 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Нанесення твариною шкоди майну чи здоров'ю людини — від 1700 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн

Знущання з тварини — від 3400 грн
Детальніше
Класи житла
В чому різниця?
Економ

Зазвичай, це типові багатоповерхівки без надмірних архітектурних рішень, схожі одна на одну, але їхнє основне завдання – універсальність та забезпечення квартирами якомога більшої кількості людей. У Києві середня ціна за квадратний метр у "економі" становить 27 тис. грн.

Комфорт

У таких будинках передбачені зони для зберігання дитячих колясок чи велосипедів, є вбиральні, охорона на території, покращений дитячий майданчик та паркінг. У Києві за такі квартири у новобудовах просять у середньому 35,3 тис. грн за кв. м.

Бізнес

У новобудовах є великі підземні паркінги, з одним паркомісцем на квартиру. Зазвичай такі будівлі охороняються, є консьєрж, покращені дитячі майданчики, а для догляду за територією наймають садівників. Мешканці столиці в середньому платять 57,7 тис. грн за квадратний метр у такій квартирі.

Еліт

Над дизайном житла працюють солідні дизайнери. Територія охороняється, а паркомісця облаштовують із запасом. У таких житлових комплексах будують тенісні корти, басейни, супермаркети, приватні школи тощо. У Києві один квадратний метр такого житла коштує в середньому 98,8 тис. грн.

1 /2
Все про квартири
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

66813.14

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum (ETH)

3477.2

Litecoin (LTC)

79.06

Ripple (XRP)

0.48

Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти